Čtyřicáté sedmé jednání týmu č. 8 Sdružení pro výstavbu silnic se konalo dne 26. 7. 2024 v Brně pod záštitou společnosti Skanska a.s. Na úvod jednání týmu přivítal všechny přítomné předseda týmu Ing. František Niebauer a poděkoval zástupci společnosti Skanska a.s., Ing. Bohuslavu Slánskému, Ph.D., za poskytnutí místa pro jednání týmu. Ing. Ivo Dušek také přivítal přítomného spoluzakladatele týmu, prvního vedoucího (předsedu) týmu č. 8, pana Ing. Jaroslava Tarcalu (v té době zaměstnance společnosti DS HOLDING, a.s., dnes Skanska a.s.), se kterým jsme dne 18. 1. 2000 společně pořádali zahajovací jednání týmu č. 8.
Informace ze Sdružení pro výstavbu silnic
Ing. Petr Svoboda seznámil přítomné s činností Sdružení pro výstavbu silnic za uplynulé období od konání minulého týmu a zrekapituloval nejdůležitější aktivity. Podrobný výčet informací jsou uváděny v jiné části zpravodaje, nebo jsou přímo předávány všem členům prostřednictvím pravidelných informací pro členy.
Evropské a české normy pro stavbu vozovek, předpisy státní majetkové správy (TKP, TP, …)
Standardním nosným tématem byla problematika předpisů v oboru pozemních komunikací, jejich aplikace v praxi a další technické informace z oboru.
Ing. Marie Birnbaumová přítomné informovala o činnosti ve WG 3 za poslední období od minulého týmu a přehledně prezentovala aktuální stav norem této pracovní skupiny.
K 1. 4. 2024 vstoupily v platnost základní normy ČSN EN 13877-1 Cementobetonové kryty – Část 1: Materiály a ČSN EN 13877-2 Cementobetonové kryty – Část 2: Funkční požadavky.
K 1. 8. 2024 vstoupily v platnost nově vzniklé zkušební normy pro CBK ČSN EN 13863-5 Stanovení přídržného napětí hmoždinek pro použití v betonových vozovkách a ČSN EN 13863-6 Stanovení pevnosti v (příčném) tahu na válcových kotoučích.
Platnost všech těchto čtyř norem vyhlásila agentura ČAS endorsmentem, tedy prostým přijetím bez překladu.
Normy ČSN EN 13877-1 a -2 byly přeloženy, prošly připomínkovým řízením a budou začátkem roku 2025 vydány v češtině současně s revidovanou doplňkovou normou ČSN 73 6123-1, která je připravena a v této době prochází druhým kolem připomínkového řízení.
Zkušební normy ČSN EN 13863-5 a 13863-6 jsou zařazeny do plánu překladů na rok 2025.
Dále ve WG 3 probíhá pravidelná revize zkušebních norem pro zálivky za horka a za studena:
- ČSN EN 13880-3 Zálivky za horka – Část 3: Zkušební metoda pro stanovení penetrace a pružné regenerace (resilience);
- ČSN EN 13880-4 Zálivky za horka – Část 4: Zkušební metoda pro stanovení tepelné stálosti – Změna hodnoty penetrace, k 23. 5. 2024 proběhlo stadium FV (formální hlasování), převzaty do ČSN vyhlášením (v angličtině 11/2024) s platností od 1. 12. 2024;
- ČSN EN 13880-5 Zálivky za horka – Část 5: Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti tečení, k 1. 7. 2024 převzata do ČSN vyhlášením;
- ČSN EN 14187-5 Zálivky za studena – Část 5: Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti hydrolýze;
ČSN EN 14187-7 Zálivky za studena – Část 7: Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti působení plamene;
ČSN EN 14187-9 Zálivky za studena – Zkušební metody – Část 9: Funkční zkouška zálivek – ke 2. 9. 2024 jsme hlasovali o zahájení jejich další revize.
Revize TKP 18 se chýlí do poslední fáze, k 29. 11. 2024 bylo možné poslat poslední připomínky. Z hlediska jeho vydání se optimistický předpoklad z jarního týmu trochu mění, předpoklad jeho předání ke schválení na MD je duben 2025 a poté již budeme čekat na jejich vydání.
Co se týče „inspekcí betonáren“, které byly předmětem jednání týmu posledních několik let, je situace již jasná a schvalování betonáren bude probíhat následovně:
Ing. Marie Birnbaumová představila hlavní změny revize ČSN 73 6123-1 Stavba vozovek – Cementobetonové kryty – Část 1: Provádění a kontrola shody, které byly zapracovány a vyplývají z revizí EN 13877-1 a EN 13877-2:
- umožnění použití směsných cementů s deklarovaným obsahem mleté granulované vysokopecní strusky do všech skupin CBK;
- upravená tabulka 3 – doplňující vlastnosti cementů do CBK (ztráta žíháním, jemnost mletí, …);
- tabulka 7 – ztvrdlý beton – vypuštěny kategorie odolnosti proti zmrazování a rozmrazování podle ČSN P CEN/TS 12390-9;
- 5.3.7.1 Kluzné trny – doplněno ustanovení, které umožní používat alternativní kluzné trny, odkaz na nařízení vlády č. 163/2002 Sb.;
- :
- Požadavky jsou uvedeny v článku 5.3.2 ČSN EN 13877-1:2024 a následujícím doplňujícím ustanovení.
- Ztvrdlý beton musí splňovat požadavky tabulky 7 této normy, pokud v dokumentaci nejsou uvedeny parametry jiné. Pro hodnocení shody mechanických pevností betonu platí kritéria hodnocení podle ČSN EN 206. Mechanickou pevnost betonu je možné posuzovat ve stáří 28 až 59 dnů.
- Do tabulky 16 byla doplněna poznámka: Pro vyhodnocení pevnosti v tlaku na kontrolních tělesech se musí použít hodnocení tří navzájem se překrývajících výsledků pevnosti s použitím kritérií podle článku 8.2.1.3 ČSN EN 206+A2:2021 takto: Každý jednotlivý výsledek zkoušky fci musí vyhovět ČSN EN 206+A2:2021, článek 8.2.1.3.1, to je fci ≥ (fck 4) N/mm2 a průměrná pevnost fcm musí vyhovět ČSN EN 206+A2:2021, článek 8.2.1.3.2, Metoda B, odstavec (6) a tabulka 18, to je fcm ≥ (fck + 1) N/mm2.
- čl. 6.5.3 doplněna rozptýlená výztužná vlákna do betonu, bude doplněn čl. 6.5.4.;
- 7.4 Povětrnostní versus klimatická omezení – navržena změna na povětrnostní omezení.
Pro jednoduchost a srozumitelnost uvádím definice jednotlivých pojmů:
- klima – z hlediska meteorologie, podnebí; dlouhodobý režim počasí podmíněný geograficky, atmosférickou cirkulací i lidskými zásahy;
- povětrnost – starší výraz používaný pro počasí;
- počasí – stav atmosféry charakterizovaný souhrnem hodnot meteorologických prvků a atmosférickými jevy v určitém místě a okamžiku nebo v relativně krátkém časovém intervalu o délce několika minut až hodin.
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chceme, aby se při výstavbě pozemních komunikací dodržovaly „povětrnostní podmínky“ nebo „počasí“ (záleží na nás, jakou variantu zvolíme), které si definujeme v jednotlivých normách formou stanovených min. a max. teplot, vlhkostí, síly větru apod., musíme pro tento požadavek také používat správný termín.
- čl. 7.7 Zhutňování:
Čerstvý beton je třeba zpracovat při požadované konzistenci a důsledném zhutnění nejpozději do doby odpovídající penetračnímu odporu 0,5 MPa podle ČSN 73 1332, což při použití CEM I do betonu odpovídá době do dvou hodin po styku vody s cementem při normálních podmínkách zrání, tj. při teplotě 15 °C až 20 °C. Při použití směsných cementů do betonu je třeba dobu zrání stanovit při provádění průkazních zkoušek.
- čl. 8.1 Funkční požadavky na cementobetonové kryty:
Minimální stáří betonu před odběrem jádrových vývrtů musí být 5 dní podle čl. 4.2.2 ČSN EN 13877-2:2024. Vývrty musí být až do doby zkoušení ošetřovány podle ČSN EN 12504-1.
Minimální stáří vývrtů před zkouškou mechanické pevnosti musí být 56 dní podle čl. 4.2.2 ČSN EN 13877-2:2024. Pokud jsou vývrty zkoušeny ve stáří 60 dní a větším, pevnost se přepočítá na pevnost po době zrání 28 dní koeficientem, uvedeným v tabulce 10 této normy.
Pokud není možno zkoušet vývrty s poměrem délky a průměru rovnajícím se 1, musí být provedeny korekce podle tabulky 4 ČSN EN 13877-2:2024.
Ladislav Vysloužil ze společnosti Skanska představil dva příspěvky: „Směsné cementy – zkušenosti z realizace na stavbě D0 (Skanska) a Výzkumné programy – zkoušení směsných cementů“.
V rámci prezentace a diskuse k problematice byly zmíněny následující poznatky a informace:
- Obecně se dá konstatovat, že pracovníci na stavbě přijímají změny ve svých postupech velmi neradi a často i neochotně. S tímto lidským faktorem (rizikem) se musí počítat, aby nedocházelo k neobjektivním hodnocením ohledně změn v technologii.
- Z hlediska CEM II se naskýtá větší časový prostor pro zahájení řezání spár a vymetání CB krytu.
- Ruku v ruce je potřeba pracovat s přísadami ve vztahu k pomalejší reakci cementu.
- Prof. Ing. Rudolf Hela, CSc., upozornil na problematiku mletí strusky a slínku, které by mělo být z hlediska našich požadavků na kvalitu cementu a předvídatelnost jeho chování prováděno odděleně. V současné době má tuto technologii cementárna Mokrá.
- Ing. Bohuslav Slánský, Ph.D., doporučil zaměřit se na kvalitu ochranných postřiků zabraňujících odpařování, které mají významný vliv na výslednou kvalitu CB krytu.
- Také probíhala diskuse ohledně prodloužení životnosti CB krytů a prevence s využitím impregnací a tzv. samo hojení betonu; v této problematice se nenašel konsenzus a bude potřeba v ní dále pokračovat.
Aktuální informace z pracovní skupiny WG 4 podal Ing. Jan Zajíček, informoval o aktuálním stavu v této oblasti a konstatoval, že se od posledního jednání týmu nic nezměnilo.
Dále připomněl změny a aktualizaci následujících technických podmínek ŘSD:
- k 1. 7. 2024 bylo vydáno a je účinné nové TP 268 Alternativní materiály v zemním tělese pozemních komunikací, které nahradilo zrušené TP 93, TP 138 a TP 176;
- v revizi je TP 62 Katalog poruch vozovek s cementobetonovým krytem;
- v revizi je TP 92 Navrhování údržby a oprav vozovek s cementobetonovým krytem.
Ing. Jan Zajíček seznámil přítomné s plánovanou revizí normy ČSN 73 6242 Navrhování a provádění vozovek na mostech a problematikou kvality vozovek na mostech. Jednou z příčin uvedl nerovný povrch mostovek, které mají způsobovat nekvalitní provedení vozovek na mostech. Vůči tomu se ohradil Ing. Jiří Zahrada (OHLA ŽS, a.s.), který nám popsal kontrolu rovinatosti mostovek a jejich případnou opravu do požadovaných tolerancí. Z diskuse vyplynulo, že problém rovinatosti mostovek nebude v nastavení jejich tolerance v normě, ale v jejich provedení, což je samozřejmě problém zhotovitele mostu, stavebního dozoru, který mostovku přebírá a také společnosti, která vozovky na mostech provádí a mostovku si k provedení vrstev vozovek také přebírá. v rámci revize normy, která je teprve před námi, bude nutné všechny tyto technické detaily projednat a najít shodu mezi mostaři a zhotoviteli vozovek na mostech.

Technologické novinky, zajímavosti, vzdělávací akce, exkurze
Detail technického řešení spár v CB krytech a jeho návrh nového řešení byl představen a po jeho schválení ŘSD by měl být zapracován do vzorových listů.
Detail, na kterém se shodli zástupci Eurovie, OAT, Strabag, představil Ján Púcho ze společnosti REKMA. Bylo dohodnuto, že v obou případech při použití technologie povrchové úpravy CB krytu, kartáčovaný beton nebo grinding, musí být provedeno před těsnění spár, aby nedocházelo k jejich zanesení staveništní dopravou a před prováděním komůrek bude v obou případech těsnění odstraněno. Po provedení komůrek musí být provedeno jejich zatěsnění, aby se předešlo jejich zanesení. K detailům se vyjádřili zástupci ŘSD, Ing. Jiří Klepáč a Ing. Eva Hrušková s tím, že aktualizace vzorových listů bude provedena do konce roku 2024.
Ing. Martin Luňáček, Ph.D., představil Systém CES a podrobně nás seznámil s procesem schvalování výrobků a výroben a s jeho funkcionalitami. Systém se stále vyvíjí a ve spolupráci se zhotoviteli a výrobci se postupně aktualizuje. Také zdůraznil, že do Systému CES je potřeba se přihlašovat stále stejným uživatelem. Z hlediska technické podpory je každé pondělí po dohodě se zájemcem nabízena konzultace, a to formou online nebo face to face. Kontaktními pracovníky jsou Ing. Donát a Ing. Martin Luňáček, Ph.D.
Úspěšně byla zakončena aktivita týmu pro kamenivo, která byla dále řešena na našem týmu, jelikož se jednalo o problematiku provádění podkladních vrstev z MZK a jeho výroby, které jsou předmětem normy spadající do kompetence našeho týmu a k 1. 11. 2024 je účinná změna Z1 ČSN 73 6126-1, která byla na týmu projednána a odsouhlasena. V čl. 7.3 je uvedena následující věta: Čerstvě vyrobenou směs MZK lze po nezbytně nutnou dobu skladovat pouze u jejího výrobce a po dodání na stavbu musí být bez zbytečného odkladu zpracována.
Byly podány informace o dvou uskutečněných odborných akcích letošního roku, které jsou úzce spjaty s naším týmem:
- Konference Betonové vozovky 2024 – Ing. Marie Birnbaumová informovala, že ohlasy byly pozitivní, příspěvky na konferenci měly vysokou úroveň, účastníků bylo cca 300 a opět se potvrdilo, že je o konferenci zájem a její přínos je nezpochybnitelný.
- Konference Podkladní vrstvy vozovek a zemní těleso – o konferenci je informováno v samostatném příspěvku zpravodaje.
V rámci diskuse, která samozřejmě probíhala i během celého jednání týmu, byla zmíněna následující témata:
- recykláty, recyklované kamenivo a jejich využití;
- TP 210 Užití recyklovaných stavebních demoličních materiálů do PK a jejich využití v praxi;
- pracovní skupiny na ŘSD, které řeší problematiku budoucích vyhlášek pro zeminu a beton, aby bylo možné tyto velmi časté SDO zařadit do režimu vedlejšího produktu;
- také byla zmíněna neutěšená situace v aplikaci zákona o odpadech v praxi, jeho nepochopení a nerespektování jak úředníky krajů a obecních úřadů, tak také státních investorů, jako např. SÚS; bohužel v praxi také stále platí, že máme 14 krajů, a tudíž 14 výkladů zákona, což je v reálném životě velmi nepříjemné a pro zhotovitele velmi komplikované;
- TKP 1 a problematika záruk dle jednotlivých technologií a konstrukcí a jejich uplatňování v praxi;
- ČSN 73 6124-2 Stavba vozovek – Vrstvy ze směsí stmelených hydraulickými pojivy – Část 2: Mezerovitý beton – byl zmíněn požadavek na použití cementu CEM I v této normě, který v budoucnu nebude dostupný a bude nutné normu revidovat.
Termín další porady je naplánován na jaro 2025.
Zpracoval: Ing. Ivo Dušek