Sedmdesáté páté zasedání týmu pro kamenivo se uskutečnilo 5. 11. 2024 pod patronací společnosti Skanska, a.s. v Praze. Vedoucí týmu Ing. Zuzana Sazimová přivítala všechny přítomné členy i hosty týmu a poděkovala hostitelům za organizaci celého jednání. 

Ing. Tomáš Zavřel představil hostitelskou organizaci a provozovny (kamenolomy) společnosti. Zároveň omluvil generálního ředitele společnosti, který měl původně účastníky jednání přivítat.

Tajemník týmu Ing. Petr Svoboda provedl kontrolu úkolů z posledního jednání týmu. Na podkladě zájmu členů bylo uspořádáno jednání s ŘSD zaměřené na systém CES, na kterém bylo domluveno několik zjednodušení systému, ale hlavně jednotný přístup výrobců ve způsobu zadávání kategorií a názvů výrobků a jejich variant.

Následně informoval o činnosti Sdružení za poslední období. Na několika posledních jednáních týmu byla diskutována problematika centrálního evidenčního systému CES. Ing. Tomáš Donát z ŘSD informoval, že posun u systému v posledním období nastal především v oblasti schvalování zkoušek typu u asfaltových směsí, v oblasti kameniva ke změnám příliš nedošlo, nicméně změny už byly v oblasti kameniva zavedeny v předstihu. Pomohlo, že se členské organizace domluvily na sjednocení způsobu zadávání dat a bude tak možné využívat zřejmou strukturu definovaných výrobků právě např. při vyhledávání výrobků v databázi.

Ing. Svoboda doplnil, že problematika bude předmětem panelové diskuze na konferenci Podkladní vrstvy vozovek a zemní těleso, do které dostali pozvání zástupci ŘSD Ing. Martin Luňáček, Ph.D., MBA, a ředitel ÚKKS Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., a za výrobce kameniva se diskuze zúčastní vedoucí týmu pro kamenivo Ing. Sazimová, za výrobce asfaltových směsí pak vedoucí týmu pro asfaltové technologie Ing. Petr Bureš.

Na jednání týmu přijal rovněž pozvání Ing. Josef Godány z České geologické služby a představil první výstupy ze studie zaměřené na posouzení dostatečné kapacity ložisek kameniva pro realizaci strategických staveb. Studie, kterou nyní Česká geologická služba realizuje, má za cíl definovat zdroje kameniva nejen pro dopravní stavby. Na podkladě této studie by také mělo být zpracováno nařízení vlády, kde by měly být definovány strategické suroviny. Podoba nařízení vlády není ještě zřejmě určena, ale měl by to být seznam lokalit s prokázaným strategických významem. Součástí studie bude i návrh úprav legislativy, současné řešení se týká pouze výhradních nerostů.

Problematika hrozícího nedostatku kameniva byla poměrně významně medializována před změnou liniového zákona na konci roku 2023, v roce 2024 byla opět zmíněna na Silniční konferenci, přednáška je plánována na konferenci Podkladní vrstvy vozovek a zemní těleso.

Ing. Godány zároveň opět požádal, aby Sdružení pomohlo se získáním dat od výrobců kameniva týkající se detailněji struktury výroby podle frakcí. Ne všichni výrobci reflektují na tuto žádost. Ing. Svoboda informoval, že nejen Těžební unie, ale také Sdružení již zaslalo dopis s žádostí výrobcům. Tato data budou využita při realizaci studie.              

Pan Karel Krutil ze společnosti ZKK, s.r.o., podal tradiční podrobnou informaci o stavu evropských výrobkových norem a norem zkušebních. Závěrečné hlasování o návrzích EN 17555, EN 13450, EN 13383-1 a EN 13055 bylo loni zrušeno a práce na těchto dokumentech byly pozastaveny. Normy byly zachovány jako výchozí bod a pokračovat se na nich bude, jakmile budou dokončeny standardizační požadavky na kamenivo, zpracované v rámci CPR Acquis. v současné době na nich pracují sektorové komise TC 154. Standardizační požadavky by měly být předány TC 154 v lednu až dubnu 2025 a na jejich základě budou vypracovány návrhy harmonizovaných norem.

Pan Krutil také informoval o PCR pro kamenivo, které je zpracováváno jako podklad pro zpracování EPD a nově zavedené značce CCZ.

Následovala diskuse týkající se především umísťování značek CE a CCZ a dále jejich umístění na dodací list, což podle většiny členů týmu žádný předpis nezakazuje. Problematika uvádění výrobků pro podkladní vrstvy vozovek na trh bude také předmětem diskuse na konferenci Podkladní vrstvy vozovek a zemní těleso a také na jednání týmu pro kamenivo v roce 2025. Na konferenci se touto problematikou bude zabývat Ing. Dušek, jako tajemník týmu č. 8 pro cementobetonový kryt a podkladní vrstvy. Vedoucí týmu č. 9 si vyžádá rovněž názor týmu č. 3 na tuto problematiku diskutovanou na jednání. 

Ing. Josef Kropáček ze Správy železnic, s.o., upozornil na nutnost dodržovat pravidla pro manipulaci s kamenivem pro stavby železnic. Dále připomenul možnosti použití recyklovaného betonu do podkladních vrstev a pro konstrukční vrstvy byl zřízen zkušební úsek. Dále upozornil na povinnost, že je nutné dodržovat četnosti zkoušek (ne odběry, ale výsledky), které jsou požadovány v příslušných OTP SŽ.

Informaci k novelizaci novele atomového zákona přednesla Ing. Růžena Šináglová z SÚJB. Pro výrobce a dovozce stavebních materiálů vzniká povinnost vkládat výsledky měření do databáze a plnit oznamovací povinnost prostřednictvím této databáze v průběhu roku 2025, až vstoupí v platnost novela atomového zákona. Očekává se to nejdříve až od července příštího roku, nicméně databáze je funkční již nyní je možné ji využívat.

Ing. Svoboda informoval o schválené změně normy ČSN 73 6126-1, jejíž cílem bylo umožnit skladování MZK. Tato problematika byla již projednávána na předchozím jednání a na jednání týmu Sdružení č. 8 pro CBK a podkladní vrstvy. Podle čl. 7.3 ČSN 73 6126-1 se čerstvě vyrobená směs MZK nesmí skladovat a musí být bez zbytečného odkladu zpracována, aby nedošlo k jejímu znečištění, segregaci a nežádoucím změnám vlhkosti. Proto bylo z čl. 7.3 ustanovení o zákazu skladování směsi MZK vypuštěno a skladování směsi bylo povoleno pouze pro výrobce směsi.

Ing. Svoboda informoval o některých odborných akcích, které by mohly zajímat členy týmu. Sdružení získalo dotaci na školení od MPSV a byly připraveny pro zapojené organizace bezplatné semináře, kterých se mohou za úplatu zúčastnit i další organizace, které nebudou chtít příspěvek z dotačního programu využít. Celkem bylo připraveno 5 kurzů legislativy v rámci „Legislativních úterků“ (semináře zaměřené na zákoník práce, liniový zákon a stavební zákon, na zákon o zadávání veřejných zakázek a problematiku ESG a smlouvy FIDIC se uskutečnily od června do listopadu), bylo připraveno také 5 kurzů technických školení v rámci „Silniční akademie“ a další kurzy budou zařazeny počátkem roku 2025.

Dne 20. 9. 2024 se uskutečnil Road fest v Havlíčkově Brodě, součástí byly oslavy 75 let od založení místní průmyslové školy stavební. Cílem bylo ukázat další generaci, že naše řemeslo je nejen zábavou, ale nutností. v příštím roce by měl být Road fest v Českých Budějovicích a Brně. Jednání ukončila vedoucí týmu Ing. Sazimová, poděkovala všem za příspěvky a informovala, že příští jednání týmu by se mělo uskutečnit na jaře roku 2025.


Zpracoval: Ing. Petr Svoboda