Zasedání správní rady dne 25. 9. 2024 se uskutečnilo v Hotelu AKADEMIE Naháč v Choceradech. Jednání zahájil předseda Sdružení Ing. Petr Laušman, který přivítal přítomné i připojené členy správní rady, a oznámil účast hostů správní rady. Pozvání přijali vrchní ředitelka sekce ekonomické a infrastrukturní Ministerstva dopravy Ing. Lenka Hamplová, generální ředitel ŘSD Ing. Radek Mátl a ředitel SFDI Ing. Zbyněk Hořelica.
Ing. Petr Laušman informoval, že o vstup do Sdružení požádala společnost Ammann Czech Republic s.r.o a přivítal Ing. Leoše Tymela, který krátce společnost představil. Společnost splnila všechny náležitosti, aby se mohla stát řádným členem Sdružení a byla jednomyslně přijata za člena Sdružení.
Ing. Petr Svoboda informoval, že se podařilo sestavit zpracovatelské týmy pro přípravu návrhu normy ČSN 7 73 7507 Projektování tunelů PK a ČSN 7 73 6242 Navrhování a provádění vozovek na mostech PK. Proběhla i úvodní jednání a v případě ČSN 7 73 6242 je připraven hrubý první návrh normy. Proběhlo rovněž úvodní jednání zpracovatelského týmu k ČSN 7 73 6122 Litý asfalt, tato norma bude revidována především v kontextu normy na vozovky na mostech, kde litý asfalt představuje důležitou součást konstrukce. Návrhy norem budou konzultovány se zhotoviteli, jakmile budou k dispozici první kompletní návrhy norem.
Ing. Laušman a Ing. Svoboda informovali o připomínkování vyhlášky Ministerstva dopravy ke stavebnímu zákonu. Podařilo se do stanoviska konsolidovat kromě připomínek členských organizací také další projektové firmy a stanovisko CACE a ČKAIT. Připomínky pak byly projednány se zástupci Ministerstva dopravy a Ministerstva pro místní rozvoj a vyhláška byla vydána pod číslem 227/2024 Sb. a účinná je od 1. 8. 2024. Obsah vyhlášky byl představen v rámci semináře ke stavebnímu zákonu (Legislativní úterý dne 17. 9. 2024). Sdružení se podílelo také na akci České silniční společnosti dne 24. 9. 2024 nazvané Sympozium „Nová éra stavebnictví“. V rámci SIA ČR – Rada výstavby, jehož členem je také Sdružení, byl vytvořen dopis premiéru Fialovi, kde bylo zdůrazněno, že nejsou funkční digitální nástroje stavebního řízení. Odpověď premiéra byla poskytnuta členským organizacím k dispozici a zazněl v ní příslib vše co nejdříve napravit. V rámci Společnosti pro stavební právo byl připraven návrh úpravy stavebního zákona, aby byla umožněna rovněž „papírová“ podání. Po odvolání ministra Bartoše digitalizaci převzal ministr dopravy Kupka. Ze strany Ministerstva dopravy byl přislíben výklad vyhlášky o rozsahu a obsahu projektové dokumentace staveb dopravní infrastruktury Ministerstva dopravy, který by přesně specifikoval požadavky v případech, které jsou pro dopravní stavby nevyužitelné (ale s ohledem na strukturu, která se držela s vyhláškou Ministerstva pro místní rozvoj, jsou ve vyhlášce uvedeny).



Ing. Laušman shrnul projednání připomínek k ZOP RED BOOK FIDIC. Dne 22. 8. 2024 se uskutečnilo interní jednání zástupců Sdružení k připomínkám a 11. 9. 2024 byl výsledný text připomínek zaslán na Ministerstvo dopravy. Bylo domluveno, že jednání k připomínkám se uskuteční dne 3. 10. 2024 u vrchní ředitelky Ing. Hamplové. V nově zpracovaném návrhu není zpracována část týkající se CES a BIM protokolu. Jednání se SŽ nejsou úspěšná, ze 64 připomínek bylo akceptováno pouze 6. Do konce roku by měly smluvní podmínky platit, část digitalizace se zřejmě zpracovat nestihne. Ing. Hrnčíř doplnil informaci z jednání CACE, že JUDr. Klee pracuje na překladu nové verze VOP FIDIC RED BOOK, je tam velmi posílena úloha adjudikace. Další významnou změnou je, že správce stavby by měl nově být zaměstnanec objednatele. Ing. P. Svoboda informoval, že se Sdružení zapojilo do pracovní skupiny Ministerstva pro místní rozvoj ke strategickému zadávání ve stavebnictví, kterou vede vedoucí oddělení legislativně-právního Odboru strategií, práva a elektronizace veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj Mgr. David Dvořák.
Činnost týmu č. 8 pro cementobetonový kryt a podkladní vrstvy prezentoval jeho vedoucí Ing. František Niebauer a zprávu o činnosti týmu č. 10 pro životní prostředí přednesl vedoucí týmu doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D.
Ing. Laušman k Silniční konferenci uvedl, že v úvodním bloku by měl vystoupit, kromě zástupců SFDI, ŘSD, Sdružení, sdružení SÚS i ministr Kupka a hejtman Kuba. Ing. Svoboda doplnil, že ve spolupráci se SFDI pořádá Sdružení blok k digitalizaci a BIM. Konference Podkladní vrstvy vozovek a zemní těleso se uskuteční jako dvoudenní ve dnech 20.–21. listopadu 2024 v OREA Congress Hotel Brno. Ing. Svoboda krátce seznámil s programem konference, je již přihlášeno přes 100 osob. Na konferenci bude doprovodná výstava, nabídka prezentace firem je na webových stránkách akce.
Ing. Svoboda informoval o probíhajících vzdělávacích akcích: školení Legislativní úterky a workshopy Silniční akademie. Poté představil partnery Road Festu, který se konal dne 20. 9. 2024 v Havlíčkově Brodě na náměstí a v přilehlém parku. Jednalo se o jednu z největších akcí, zúčastnil se hejtman kraje i starosta Havlíčkova Brodu. Na akci dorazilo na 2 000 dětí. Další Road Fest se bude konat v Brně. Ing. Laušman informoval o dalších aktivitách – Young roads, Stagram, DopravKo. Ing. Svoboda doplnil, že Sdružení se jako podporovatel rovněž zapojilo do projektu StaGram, který realizuje Národní stavební centrum 4.0 při ČVUT.
Vrchní ředitelka sekce ekonomické a infrastrukturní Ministerstva dopravy Ing. Lenka Hamplová k ZOP FIDIC RED BOOK uvedla, že práce probíhají a potvrdila účinnost revize od 1. 1. 2025. Přes skutečnost, že prostředí ŘSD a SŽ není totožné, potvrdila Ing. Hamplová snahu sladit podmínky investorů. Zprovoznění D4 PPP se připravuje, plánovaný termín 17. 12. 2024 by měl být dodržen. Dva úseky dálnice D35 budou rovněž stavěny prostřednictvím PPP, lhůta pro kvalifikační část byla prodloužena do 31. 10. 2024, počátkem příštího roku proběhne soutěžní dialog a v průběhu roku by měla být uzavřena smlouva s vybraným koncesionářem. Paralelně jsou vedeny diskuse s bankami. Vláda rozhodla o realizaci dalších projektů PPP v resortu dopravy, a to vysokorychlostní tratě na Moravě a PRAK, ale to už nebude možné financovat v českých korunách, takže financování bude v eurech. Vyhláška o rozsahu a obsahu projektové dokumentace dopravních staveb je dle Ing. Hamplové funkční, resp. nemá informace, že by nebyla. Novela stavebního zákona je spjata s digitalizací, která funkční není.
Ředitel SFDI Ing. Zbyněk Hořelica úvodem promítl financování dopravní infrastruktury v letech 2001–2023, celkem bylo vynaloženo 1 740 mld. Kč. Dále okomentoval plnění rozpočtu v roce 2024. Upravený rozpočet SFDI na rok 2024 je ve výši 154,8 mld. Kč, aktuální čerpání je ve výši 87,9 mld. Kč (56,78 %), vyšší čerpání v porovnání s rokem 2023 ve stejném období o 7,4 mld. Kč. Uvolněno: investiční výdaje ve výši 59,7 mld. Kč a neinvestiční výdaje ve výši 28,2 mld. Kč. Rozpočet pro ŘSD je ve výši 78,065 mld. Kč, čerpání 47,16 mld. Kč (60,41 %). Rozpočet SŽ ve výši 60,383 mld. Kč, čerpání ve výši 35,096 mld. Kč (58,12 %). Ostatní příjemci vyčerpali z 16,35 mld. Kč prostředky ve výši 5,631 mld. Kč (34,44 %). V rozpočtu nejsou zohledněny prostředky na odstraňování škod po povodních. Je dojednán úvěr u MF i EIB. Na rok 2025 je rozpočet ve výši 160,3 mld. Kč (s možností jeho navýšení o dalších cca 12 mld. Kč), z toho národní zdroje 122,9 mld. Kč (bez nových úvěrů) a 37,4 mld. Kč evropské zdroje, z toho investiční výdaje 110,4 mld. Kč a neinvestice 49,9 mld. Kč. v rozpočtu není zahrnuta částka ve výši 4 mld. Kč pro silnice II. a III. třídy. Ing. Hořelica představil příjmy rozpočtu a výdaje dle příjemců. Pro ŘSD rozpočet ve výši 80,657 mld. Kč (z toho národní zdroje 60,222 mld. Kč a evropské 20,435 mld. Kč), pro SŽ rozpočet ve výši 62,741 mld. Kč (z toho národní zdroje 49,837 mld. Kč a evropské 12,904 mld. Kč). Ing. Hořelica představil rozklad akcí ŘSD a SŽ. Příspěvky SFDI budou i v roce 2025, a to ve výši 1,601 mld. Kč, nejvyšší výdaje ve výši 660 mil. Kč jsou na příspěvky na zvyšování bezpečnosti a zpřístupňování dopravy. Z ostatních výdajů zmínil ještě Ing. Hořelica návozové trasy NJZ EDU (celkem 2,1 mld. Kč) nebo vybavení drážních vozidel palubními jednotkami ETCS (celkem 1,2 mld. Kč). Infrastruktura městské drážní dopravy, ITS – dopravní telematika a infrastruktura pro multimodální dopravu TEN-T (celkem cca 3,6 mld. Kč). Nově na rok 2025 platba za dostupnost PPP D4 celkem ve výši 1,9 mld. Kč. K BIM Ing. Hořelica uvedl, že v rámci plánu digitalizace probíhá vzdělávání, vnitroorganizační opatření (monitorovací zprávy investorů, digitalizace procesů) a jsou zpracovávány technické předpisy a metodiky (Datový standard pro DSPS – probíhá vypořádání připomínek, pokračuje spolupráce s agenturou ČAS). Je snaha, aby BIM nebyl jen v pilotních projektech, ale byl standardně využíván.
Generální ředitel ŘSD Ing. Radek Mátl se v úvodu věnoval povodním a prezentoval aktuální přehled uzavřených komunikací ve správě ŘSD. Bude třeba výstavba nové komunikace na Jesenicku a výměna několika mostů, vč. mostu v Opavě. Celkové náklady budou v řádech nižších miliard korun. Dále promítl mapky s přehledem běžících staveb (291,1 km), staveb plánovaných zahájit v roce 2024 (162,0 km) a staveb zprovozněných v roce 2024 (147,2 km, z toho 118,1 km dálnic). Ing. Mátl informoval o stavu přípravy na dálnici D4901 Hulín–Fryšták. Stavba je dotčena ztrátou právní moci správních rozhodnutí a byly nařízeny úpravy nutné ke konzervaci a zabezpečení stavby. Tímto byla dotčena navazující dílčí stavební povolení, nyní probíhá činnost vedoucí k (opětovnému) nabytí právní moci. Předpoklad uvedení části stavby do předčasného užívání je sice v prosinci 2024, ale tento termín nelze zaručit, neboť je odvislý i od postupu Krajského úřadu. Ing. Mátl také prezentoval přehled staveb plánovaných zahájit v roce 2025 (105,9 km) a staveb plánovaných zprovoznit v roce 2025 (79,6 km, z toho 54,0 km dálnic). Ing. Mátl shrnul systém fungování dle nového stavebního zákona a vyjmenoval významné nedostatky ve fungování, jako je nedostatečná datová kapacita pro přílohy žádostí, nedostatečná rychlost přenosu dat, nekompletní předávání žádostí mezi Portálem stavebníka a Informačním systémem staveb. Řízení a nedostatečná funkcionalita Informačního systému stavebního řízení (vzory, napojení na KN atd.). Aktuálně je vedle postupné úpravy systému připravováno legislativní řešení, které pravděpodobně definuje přechodné období do června 2025, po které stavebním úřadům odpadne povinnost evidence v Informačním systému stavebního řízení. Zcela aktuálně byl avizován vznik speciálního týmu pro řešení digitalizace pod vedením ministra dopravy. ŘSD se na zahájení digitalizace stavebního řízení připravovalo a žádosti o povolení klíčových stavebních projektů podalo ještě za účinnosti předchozí právní úpravy, spolupracovalo s DESU a připravilo interní postupy a návody pro postupy po novele stavebního zákona, včetně zřízení interního Portálu stavebníka. Novela stavebního zákona, kterou byla zavedena digitalizace stavebního řízení, by neměla zásadním způsobem zasáhnout do přípravy a realizace staveb dálnic ani silnic I. třídy. Ing. Mátl k CES uvedl, že systém funguje, je stále vylepšován a doplňován. Bylo dohodnuto přechodné období pro do konce roku pro schvalování asfaltových a betonových směsí.
Předseda Sdružení Ing. Petr Laušman poděkoval hostům i členům správní rady za aktivní účast.
Zpracovala: Ing. Radka Knottová