Informace z okolních zemí

Společnost VIALIT uvedla reaktivní asfalt na trh v německy mluvících zemích poprvé před 25 lety. Koncept zůstává stále stejný – zpracování za studena bez emisí, vytvrdnutí bez ředidel s podílem ca 40 % znovu obnovitelných přírodních zdrojů v pojivu. Prvním výrobkem na bázi reaktivního asfaltu byl REPHALT. Pokud ale hovoříme o reaktivním asfaltu, nehovoříme o jednom určitém výrobku, ale o technologii.

Vývoj této technologie, kdy dochází ke vytvrdnutí asfaltové směsi s využitím vody na bázi biochemického procesu, znamenal nutnost zcela nový pohledu na průběh celé reakce. Bylo nutné ověřit proces nejen laboratorně, ale současně nastavit kromě vlastní výroby i plnění, dopravu ke spotřebiteli a skladovatelnost výrobku.

Dnes po 25 letech zkušeností obsahuje portfolio reaktivního asfaltu kromě výrobku REPHALT s různými frakcemi kameniva i zálivkovou hmotu REFUG REPLAST pro ošetřování pracovních spár a spojů nebo OECOPHALT pro strojní opravy výtluků.

V roce 2018 bylo dosaženo dalšího mezníku v historii reaktivního asfaltu – byl vyvinut výrobek VIACORE, který představuje dosud jedinou asfaltovou směs zpracovatelnou za studena, která odpovídá požadavkům norem řady EN 13108 a má platný certifikát CE.

V současné době lze na trzích obdržet celou řadu reaktivních výrobků. Jedná se jednak o systém B2B, kdy VIALIT předává licence k k využití reaktivního asfaltu svým partnerům, současně se ale na trhu objevují výrobky, které využívají při procesu tvrdnutí ne zcela ekologické katalyzátory, které nahrazují vodu. Je tak zřejmé, že reaktivní asfalt není vždy reaktivní asfalt!

V této souvislosti je nezbytné připomenout, že vlastníci společnosti VIALIT pánové Leopold Eybl a Alois Hackl po převedení firmy do rakouského vlastnictví věnovali se svými syny a zaměstnanci firmy velkou pozornost alternativním materiálům pro výrobu. Proto již počátkem 90. let opustila firma VIALIT používání ředidel a věnovala se intenzívně rozvoji využití řepkového oleje v asfaltových emulzích. První patent byl přihlášen již v roce 1994. Technologii s využitím řepkového oleje lze označit jako jeden z milníků na cestě k technologii reaktivního asfaltu, jehož historie se začala psát v roce 1997.

Společnost VIALIT i nadále pokračuje v intenzívním hledání trvale udržitelných technologií pro údržbu a opravy asfaltových vozovek. Věnuje se vývoji využití 100 % R materiálu ve spojení se 100 % ním bio pojivem a bez nadsázky lze říct, že dosavadní výsledky a zkušenosti ukazují, že se nejedná už o pouhou vizi!