48. jednání týmu č. 3 se konalo formou videokonference. Jednání bylo poznamenáno nízkou účastí zástupců členských organizací.
Po kontrole závěrů z poslední porady podal Ing. Svoboda informaci o činnosti Sdružení od poslední porady týmu. Tyto informace jsou vesměs uvedeny v jiných částech zpravodaje a zejména na webu Sdružení. Ing. Svoboda informoval o připomínkách Sdružení k rozpočtu SFDI, kdy krátkodobý výhled neumožňuje efektivní plánování investorů ale zejména stavebních firem. S tím souvisí i kontinuální disponibilita zdrojů, a to nejen surovinové základny (kameniva), ale zejména odborně způsobilého personálu. Kvitoval možnost zapojení odborníků z řad členských organizací do přípravy transformace ŘSD ČR. Promítl reklamní spot ke kampaní „Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít“ zaměřené na zajištění bezpečnosti dělníků při práci v uzavírkách. Dále si posteskl, že další aktivity s cílem zvýšit respekt k silničářům (např. Roadfest) se nepodařilo vzhledem k pandemické situaci realizovat. Vyzdvihl aktivity pracovních skupin zodpovědných za implementaci BIM v rámci SFDI, MPO i agentury ČAS. Avizoval připravenou Silniční konferenci a konferenci Podkladní vrstvy a podloží vozovek. Na závěr svého vystoupení připomněl aktuální organizaci schůzek pracovních týmů (platforma MS Teams i pro sdílení dokumentů) a vyjádřil naději obnovení pracovních jednání v roce 2021 ve standardním formátu.
Ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., ve svém vystoupení pohovořil o vývoji svěřeného úseku a dalších předem dojednaných tématech. V úvodu připomenul proces schvalování zkoušek typu asfaltových směsí podle přílohy 1 TKP 7. Podle požadavku MD v případě změny asfaltového pojiva bude nutné provedení nových zkoušek, nebude však nutné provádět optimalizaci směsi. Tento požadavek by však měl projít procesem notifikace u Evropské komise. Zůstává otázkou, zda takový požadavek může být uplatňován před ukončenou notifikací. Dále se věnoval inspekci betonáren, připomenul základní legislativní požadavky a zdůraznil, že objednatel je oprávněn za účelem ověřování kvality zhotovovacích prací provádět potřebné inspekce, zkoušky, měření v průběhu provádění stavebních prací nebo na dokončených objektech a konstrukcích. Uvedl, že v současné době neprobíhají pravidelné kontroly betonáren a poslední realizované kontroly ukazují problémy s dodržováním technologické kázně. V současnosti je ve dvou etapách nejprve schvalována průkazní zkouška jako taková a následně je ve druhé etapě schvalována dodávka pro konkrétní stavbu. Podle nově navrženého modelu má být v brzké budoucnosti tento proces sloučen. Přiblížil nasazení elektronického stavebního deníku od 1. 8. 2020 u veřejných zakázek o finančním objemu nad 300 mil. Kč a připomenul pravidla, kdy je zhotovitel povinen vést laboratorní deník v elektronické podobě. Dále uvedl hlavní teze Strategie 2025 pro transformaci ŘSD ČR. Přijal apel od účastníků jednání k rostoucím případům nedisciplinovanosti v oblasti BOZP u kmenových i smluvních pracovníků ŘSD ČR. Bylo poukázáno na nezáviděníhodnou situaci, stavbyvedoucích, kteří jsou odpovědni za bezpečnost na svěřeném staveništi, a mají tedy vyžadovat dodržování pravidel BOZP i od pracovníků objednatele, kteří jsou na staveništi v roli kontrolní autority. V této souvislosti byly prezentovány i úrazy, ke kterým již došlo, včetně jejich trestního řešení. Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., přislíbil, že se bude touto situací zabývat. Na závěr svého vystoupení uvedl aktuality z ÚKKS.
Ing. Stanislav Bedřich představil chystané změny ve vyhlášce č. 130/2019 Sb., které mají proběhnout v návaznosti na změnu Zákona o odpadech. Byl představen pracovní návrh připravované revize vyhlášky včetně připomínek, které byly odeslány na Ministerstvo životního prostředí za Sdružení a MPO. Ke konci prezentace bylo sděleno, že platnost zákona, a tedy i samotné vyhlášky měla být k 1. 1. 2021, ale schvalování zákona bylo podle posledních informací odloženo o rok.
Pan Jan Pácal se ve svém příspěvku zabýval problematikou četností zkoušek prefabrikovaných výrobků z předpjatého železobetonu pro stavby ŘSD ČR. Při aplikaci tabulky 18-5 část III (Beton dílců) TKP 18 jsou u prefabrikátů četnosti zkoušek ztvrdlého betonu několikanásobně vyšší než u monolitických konstrukcí, betonovaných za mnohem nepříznivějších podmínek (doba dopravy, teplota při betonáži, podmínky pro ukládání a ošetřování betonu) přímo na stavbě. Příkladem byla situace na stavbě D35, kdy četnost zkoušek pevnosti betonu na prefabrikovaných nosnících byla při přepočítání na odzkoušené m³ cca 20x vyšší než u konstrukce monolitické mostovky sousedícího stavebního objektu. Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D. přislíbil k tomuto tématu svolání samostatného jednání a případně se této problematice věnovat při přípravě revize TKP 18.
Další jednání týmu pro jakost bude svoláno, ve vazbě na aktuální pandemickou situaci, na přelomu března a dubna 2021.
Zpracoval: Ing. Pavel Brychta