Sdružení pro výstavbu silnic uspořádalo od ledna do března 2019 v osmi městech České republiky školení STEPS 10 – Projektování silnic a dálnic a STEPS 11 – Re-cyklace vozovek. Školení se setkalo s velkým zájmem a celkově bylo hodnoceno kladně, celkem 16 kurzů absolvovala téměř tisícovka účastníků. Z rozboru školení vyplynulo, že nejvíce odborných pracovníků se školilo z členských organizací Sdružení, zastoupeno bylo i ŘSD ČR a SÚS.
Obsahem školení STEPS 10 se staly důležité předpisy týkající se projektování silnic a dálnic. Bylo zaměřeno především na revizi ČSN 73 6101 Projektování silnic a dálnic, která byla úspěšně dokončena a vydána v září 2018. Účastníci školení byli seznámeni s velkým množstvím změn, které nová norma obsahuje, ať už se jedná o zrušení směrodatné rychlosti, zrušení vodicího proužku, zavedení mezní rychlosti, zvýšení návrhových rychlostí pro jednotlivé kategorie, zmenšení nejmenších dovolených poloměrů směrových oblouků, změny v terminologii týkající se odvodnění a mnoho dalšího. Dále byli uchazeči seznámeni s TP 188 Posuzování kapacity křižovatek a úseků pozemních komunikací, TP 189 Stanovení intenzit dopravy na pozemních komunikacích a TP 225 Prognóza intenzit automobilové dopravy.
Odborným garantem školení byl zpracovatel normy ČSN 73 6101 Projektování silnic a dálnic Ing. Michal Radimský, Ph.D., který spolu s Ing. Radkou Matuszkovou normu prezentoval. Problematiky technických předpisů se ujali zástupci společnosti EDIP s.r.o. Ing. Luděk Bartoš, Ph.D., a Ing. Jan Martolos, Ph.D.
Celkově se školení STEPS 10 zúčastnilo 327 odborníků, z toho 227 z členských organizací a 100 z ostatních organizací (ŘSD ČR bylo zastoupeno 38 účastníky, SÚS Jihočeského kraje 10 a SÚS Královéhradeckého kraje 14 účastníky).
Školení STEPS 11 bylo věnováno recyklaci vozovek. Byla prezentována revize normy ČSN 73 6121 Stavba vozovek – Hutněné asfaltové vrstvy – Provádění a kontrola shody, a to změny v použití asfaltových pojiv a zvýšení limitů pro používání R-materiálu, a návrh normy ČSN 73 6141 Požadavky na R-materiál určený do asfaltových směsí. Jedna přednáška byla také věnována vyhlášce, která stanoví kritéria, při jejichž splnění je znovuzískaná asfaltová směs vedlejším produktem nebo přestává být odpadem. Tato vyhláška bude platná v druhé polovině roku 2019 a významné změny se nepředpokládají. Představeny byly také změny v TKP − kapitola 7 − Hutnění asfaltové vrstvy, která je nyní dokončována. Spolupráce na přípravě přednášek byla sjednána přímo se zpracovateli předmětných norem a dalších navazujících dokumentů, školení bylo rozšířeno o výstupy z realizace výzkumných projektů a zkušebních úseků zaměřených především na asfaltové směsi a směsi s vysokým obsahem R-materiálu. Na školení vystoupili: Doc. Dr. Ing. Michal Varaus, Ing. Petr Hýzl, Ph.D., Ing. Jan Valentin, Ph.D., Ing. Pavel Ševčík, Doc. Ing. Dušan Stehlík, Ph.D., Ing. Jan Zajíček, Ing. Petr Svoboda, Ing. Marie Birnbaumová a Ing. Petr Mondschein, Ph.D.
Školení STEPS 11 se zúčastnilo 664 odborníků, převážně z řad členských organizací. Ze 103 účastníků ostatních organizací se zúčastnilo 22 pracovníků ŘSD ČR a celkem 31 pracovníků SÚS Zlínska, Jihočeského, Plzeňského, Olomouckého a Královéhradeckého kraje.
Závěrem lze konstatovat, že úroveň organizace a přednášek byla účastníky hodnocena kladně a školení bylo pro ně přínosem.
Školení bylo zařazeno v akreditovaném vzdělávacím programu celoživotního vzdělávání ČKAIT a účast na jednom kurzu byla ohodnocena 1 bodem ČKAIT.