Zasedání správní rady dne 19. 6. 2019 se uskutečnilo tradičně v hotelu AKADEMIE Naháč v Choceradech. Jednání zahájil předseda Sdružení Ing. Petr Čížek, který přivítal přítomné a oznámil účast hostů na SR. Pozvání přijali náměstek ministra dopravy Ing. Tomáš Čoček, Ph.D., a generální ředitel ŘSD ČR Ing. Pavol Kováčik, Ph.D., MBA. SFDI bude reprezentovat Ing. Ivo Vykydal, ředitel odboru kanceláře ředitele SFDI. V dopoledních hodinách vystoupí na téma Koncepce BIM ředitel Odboru stavebnictví a stavebních hmot Ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Petr Serafín a Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci. Informaci z činnosti EAPA přinese Ing. Jiří Fiedler a o Světovém silničním kongresu bude informovat předseda České silniční společnosti Ing. Petr Mondschein, Ph.D., a Pavel Šušák z agentury CZECH-IN s.r.o., která se na přípravě Světového silničního kongresu podílí.
Ing. Svoboda stručně shrnul tři měsíce činnosti sekretariátu Sdružení. V uplynulém období proběhla jednání všech týmů s výjimkou týmu č. 2 pro projektování a přípravu staveb. Jednání se neuskutečnilo z důvodu konání konference Projektování pozemních komunikací, na které byla všechna témata prezentována. Konference proběhla za rekordního počtu účastníků a byla hodnocena kladně. Sdružení bylo aktivní při digitalizaci stavebnictví, resp. zavádění BIM do dopravních staveb. V rámci jednání se SFDI se podařilo vytvořit podmínky pro spolupráci zhotovitelské sféry a státní správy, s pevně stanovenými pravidly k dotvoření metodik a podmínek pro zahájení pilotních projektů, aby se celý systém zavedl. Sdružení má své zástupce v Radě pro BIM i v Technickém redakčním týmu. Ing. Svoboda ve své prezentaci upozornil, že je u ŘSD ČR nastolen trend, kdy hodnotící kritéria jsou zpravidla 90 % nejnižší cena a 10 % délka záruk (požadováno 10 let).
Ing. Svoboda promítl výsledky ankety týkající se délky záručních lhůt, která byla uskutečněna v rámci EAPA. Většina zemí má záruku 3 – 5 let. Více informací a detailní rozbor přístupu Německa a Francie k záručním dobám je uveden v příspěvku Ing. J. Fiedlera ve zpravodaji SILNICE MOSTY č. 2/2019.

Ing. Čížek informoval, že v uplynulém období proběhla řada jednání se SPS v ČR. S novým prezidentem SPS v ČR Ing. Nouzou byla navázaná dobrá spolupráce, kterou potvrzuje mimo jiné např. i společný legislativní tým. V návaznosti na personální změny na Ministerstvu dopravy a ŘSD ČR bylo svoláno na 5. a 7. 5. 2019 mimořádné zasedání předsednictva. Ing. Čížek ve svých dopisech novému ministrovi a generálnímu řediteli představil Sdružení pro výstavbu silnic a nabídl osobní schůzku. Předsednictvo Sdružení rovněž diskutovalo problematiku BIM, předsedou Rady pro BIM byl jmenován prezident SPS v ČR Ing. Jiří Nouza, místopředsedou pak Ing. Petr Laušman. Zájmem všech je, aby byl BIM v roce 2022 bez problémů zaveden. Dne 22. 5. 2019 zasedalo představenstvo SPS v ČR. Ke dni 31. 3. 2019 byl ukončen pracovní poměr bývalého prezidenta Ing. Václava Matyáše, dále bude působit jako poradce nového prezidenta Ing. Nouzy. Ke dni 30. 6. 2019 byla uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru generálního ředitele SPS v ČR Ing. Miloslava Maška a poté byl představenstvem schválen nový generální ředitel Ing. Petr Hostek. Byl diskutován přínos jednotlivých soutěží (Stavba roku, Česká dopravní stavba, Stavba čtvrtstoletí, architektonické soutěže) pro stavební firmy a dopravní stavitelství jako takové. Postoj SPS v ČR k projektu Stavba čtvrtstoletí není jednoznačný. Přínosné by ovšem bylo lepší propojení jednotlivých soutěží, respektive staveb, které získávají ocenění s projektem jejich představení veřejnosti. Dobře se osvědčují regionální soutěže. Ing. Svoboda doplnil, že v rámci spolupráce se Stavbou čtvrtstoletí má Sdružení práva k výstupům. Ing. Čížek informoval, že dne 17. 6. 2019 se sešel s novým generálním ředitelem ŘSD ČR Ing. Kováčikem. Ze schůzky vyplynulo, že hlavním úkolem ŘSD ČR je urychlení staveb. S tím souvisí i záměr úpravy hodnotících kritérií v soutěžích o veřejné zakázky, aby nerozhodovala pouze nízká cena. Dne 18. 6. 2019 se z iniciativy prezidenta SPS v ČR Jiřího Nouzy uskutečnilo jednání s novým ministrem Vladimírem Kremlíkem. Na této schůzce, která proběhla za přítomnosti velkých stavebních firem, se účastníci shodli, že je nutné zlepšit komunikaci mezi státní správou a dodavatelskou sférou. Jde zejména o oblast legislativy, tvorby zadávacích podmínek, zajištění dostatečných finančních zdrojů pro nadcházející období a další agendy související se stavebnictvím. Ing. Jurka doplnil, že ministr se zajímal o názor představitelů stavebních firem a hned na místě si vyžádal od svých podřízených organizací (SŽDC, ŘVC, ŘSD ČR) přehled otevřených ZBV (změn během výstavby).

Ing. Svoboda krátce shrnul realizované akce v uplynulém období. Konference Projektování pozemních komunikací se uskutečnila dne 28. 5. 2019 v hotelu Olympik v Praze. Účast byla rekordní, byl vydán sborník a prezentace jsou ke stažení na stránkách Sdružení. Dne 30. 5. 2019 se uskutečnil na dvoře firmy STRABAG a.s. v Liberci Road fest. Akce se zúčastnilo přibližně 300 dětí, v dopoledních hodinách především žáci základních škol z okolí a odpoledne dorazily děti s rodiči. Na jednotlivých stanovištích byly pro děti připraveny různé atrakce – šlapací motokáry, virtuální realita, alkobrýle, fotokoutek, trenažér rypadla, ale i ukázka silničních strojů.
Konference Asfaltové vozovky 2019 se uskuteční ve dnech 26. – 27. 11. 2019 v Českých Budějovicích. Nabídka firemní prezentace je zveřejněna, stejně tak je možné se na konferenci již přihlásit a objednat si ubytování. Více informací na webových stránkách konference.
Informace o činnosti vybraných týmů Sdružení přednesli za tým č. 6 pro asfaltové technologie za horka tajemník týmu Ing. Milan Slavíček, za tým č. 8 pro cementobetonový kryt a podkladní vrstvy jeho vedoucí Ing. Petr Škoda a tým č. 9 pro kamenivo tajemník týmu Ing. Petr Svoboda.
Ing. Jiří Fiedler informoval o změně v sekretariátu EAPA. Od ledna 2019 odešel Egbert Beuving do důchodu a generálním sekretářem EAPA se stal Carsten Karcher. Na 09/2019 se připravuje workshop EAPA o rejuvenátorech. V jedné sekci budou příspěvky z akademické sféry a druhá sekce bude o zkušenostech z praxe, předpokládají se i příspěvky z ČR. Ing. Fiedler upozornil na skutečnost, že mezinárodní námořní organizací IMO při OSN bylo prosazené zpřísnění obsahu síry v palivech pro lodní motory od ledna 2020 z 3,5 % na 0,5 %. To pravděpodobně povede ke změně některých technologií v rafineriích a může dojít ke změně chemického složení asfaltů. Je možné, že změny
v chemickém složení asfaltových pojiv v roce 2020 se projeví během několika let ve větším rozšíření asfaltových směsí vyráběných při nižších teplotách (aby se riziko emisí H2S snížilo) nebo k potřebě odsávání emisí. Záleží na tom, jakou strategii rafinerie zvolí, aby se vyrovnala s dopady nařízení IMO. Je také možné, že bude na trhu méně asfaltu.
Ředitel Odboru stavebnictví a stavebních hmot Ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Petr Serafín úvodem připomněl, že BIM je součástí programového prohlášení vlády, gestorem zavádění je MPO a od roku 2022 bude u nadlimitních veřejných zakázek využití BIM povinné. V roce 2017 byla schválena Koncepce BIM. MPO dělá celostátní metodiku a koordinuje činnost se SFDI. MPO má zájem, aby se tohoto procesu zúčastnily všechny firmy, nejen omezená skupina. Snahou je ještě v tomto roce všechny metodiky vydat a v příštím roce je odzkoušet na pilotních projektech.
Ředitel odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci Jaroslav Nechyba informoval, že agentura ČAS má čtyři základní úkoly: standardy, metodiku, vzdělávání a osvětu. Jaroslav Nechyba varoval, že je zde tendence úzké skupiny firem a zájmových skupin si usurpovat právo na ovlivňování přípravy zavádění BIM. Jaroslav Nechyba apeloval na Sdružení, resp. členské organizace, aby se nenechaly takovými zájmovými skupinami ovlivnit. Veškeré informace jsou na www.koncepcebim.cz. Lze se zaregistrovat jako recenzent a připomínkovat všechny návrhy materiálů, které jsou na webu umisťovány. V současné době je registrováno přes 400 odborníků a 200 recenzentů, kteří mají možnost se k jakémukoli dokumentu ve fázi přípravy vyjádřit. Jaroslav Nechyba zopakoval nabídku spolupráce v jakékoli podobě. Jaroslav Nechyba závěrem upozornil na akci Summit Koncepce BIM: Digitální Česko, kterou pořádá agentura ČAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu dne 21. listopadu 2019 v Praze.
Ing. Čížek poděkoval za spolupráci všem zúčastněným stranám a vyjádřil naději, že díky vzniklé Radě pro BIM a Technickému redakčnímu týmu pro BIM bude zavádění BIM pro dopravní infrastrukturu bezproblémové a BIM bude otevřený a bude sloužit všem stejnou měrou, budou odstraněny partikulární zájmy některých, zejména projektových organizací, které vyvíjejí snahy o získání jednostranných obchodních výhod. Pánové Serafín i Nechyba ubezpečili přítomné, že o toto usilují od samého počátku a velmi tento postoj vítají. Ing. Petr Svoboda doplnil, že cílem je, aby v rámci této platformy spolupracovali všichni, kteří mají zájem.
Z aktivit České silniční společnosti Ing. Petr Mondschein, Ph.D. vyzdvihl soutěž zručnosti Cestářské rodeo, jehož krajská kola se na jaře uskutečnila. První tři v celkovém pořadí mistrovství České republiky se nominují jako reprezentanti ČR na Cestářské rodeo zemí V4. Ing. Mondschein dále informoval o konání Světového silničního kongresu v roce 2023 v Praze a představil Světovou silniční asociaci PIARC, která akci pořádá, a jejíž je Česká silniční společnost členem. Jedná se o nepolitickou a neziskovou organizaci založenou v roce 1909 za účelem spolupráce v otázkách týkajících se silniční infrastruktury. Členská základna čítá 140 zemí. Jednotlivé země mají své zástupce v pracovních skupinách. ČR reprezentuje Ministerstvo dopravy, Odbor strategie pod vedením Ing. Luďka Sosny, Ph.D. Na stránkách organizace jsou k dohledání materiály pracovních skupin. Všechna jednání i webové stránky jsou vedeny trojjazyčně – anglicky, francouzsky a španělsky. Prezidentem je Belgičan Claude Van Rooten. Ing. Mondschein připomněl, že Světový silniční kongres se již v roce 1971 v Praze uskutečnil. Pavel Šušák doplnil, že se jedná o příležitost k prezentaci.
Ing. Tomáš Čoček, Ph.D., informoval stručně o aktivitách, kterými se na Ministerstvu dopravy v současné době zabývají. Ing. Čoček informoval, že od 1. 9. 2019 dojde ze schváleného znění zákona ke změně, že úřady příslušné pro vydání územního rozhodnutí a pro vyvlastňování budou krajské úřady, odvolacím orgánem bude Ministerstvo dopravy, což by mělo vést ke sjednocení postupů a vyšší kvalitě výstupů. Nově vzniklé oddělení však zatím nemá dostatečnou kapacitu pracovníků. Vládní novela zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací byla začátkem května předána na Úřad vlády. Na podzim by novela mohla být předložena Poslanecké sněmovně, kde bude ještě prostor pro poslanecké návrhy. Do konce roku by mohl být zákon schválen. Ing. Čoček dále seznámil přítomné s nejdůležitějšími navrhovanými změnami z hlediska dopravy. Jedna z nejdůležitějších úprav je zjednodušení hodnocení vlivů na životní prostředí. Původní myšlenka, že záměr lze provést i bez povolení nebo souhlasu podle zákona o ochraně přírody a krajiny, bylo-li u něj provedeno posouzení vlivů na životní prostředí, neprošel. Došlo k dohodě, že závazné stanovisko ochranu podle zákona o ochraně přírody a krajiny zastřeší jako celek a nebude tedy již potřeba dalších souhlasů, výjimek, rozhodnutí či stanovisek. Druhá záležitost je schvalování stavby na úrovni DUR + (DUR vč. záborového elaborátu).
Diskutována jsou rovněž nelegislativní opatření pro zrychlení výstavby. Klade se důraz na vícekriteriální hodnocení. Již diskutované bonusy za urychlení výstavby nebyly podpořeny, protože by to mohlo vést k protahování základní doby výstavby. Je snaha o sblížení přístupu ŘSD ČR a SŽDC v oblasti kvalifikačních kritérii. Dalším tématem je financování staveb, v rámci samostatného Operační programu Doprava je předpoklad získání 100 mld. Kč, které budou rozděleny do silnic i železnic. Co se týká národního financování, Ministerstvo dopravy zaslalo podklady k Národnímu investičního plánu za 2 biliony Kč. NIP je plánován do roku 2030, v souladu s ním bude možné připravit kapacity.
Ing. Ivo Vykydal podal informace o financování dopravní infrastruktury. Upravený rozpočet SFDI na rok 2019 je ve výši 99,527 mld. Kč, z toho národní zdroje 75,918 mld. Kč a EU zdroje 23,609 mld. Kč. Na financování silnic II. a II. tříd rozhodla vláda dne 29. 4. 2019 o poskytnutí 4 mld. Kč, z toho 2 mld. Kč z rozpočtu SFDI a 2 mld. Kč z prostředků EU. Dalším prezentovaným tématem byly příspěvky SFDI. Na zvyšování bezpečnosti a zpřístupňování dopravy byla schválena částka 514 mil. Kč. Na výstavbu cyklistických stezek je na rok 2019 rekordních 351 mil. Kč. Prostředky na křížení místních a účelových komunikací jsou ve výši 278 mil. Kč a na ochranu civilního letectví 40 mil. Kč.
Dále se Ing. Vykydal věnoval Společné strategii pro dopravní infrastrukturu. V oblasti standardizace smluv byly schváleny smluvní podmínky pro měřený kontrakt, Design&Build kontrakt a stavby menšího rozsahu. Pracuje se na Bílé knize FIDIC. Ing. Vykydal upozornil na novou Smaragdovou knihu FIDIC, která je určena pro podzemní stavby. Smaragdová kniha vyšla v originále v loňském roce a bude přeložena do českého jazyka. Ing. Vykydal představil zpracované a Ministerstvem dopravy schválené metodiky. Poslední z nich je Metodika pro zlepšení díla, která byla schválena dne 18. 6. 2019.
Ing. Pavol Kováčik, Ph.D., MBA., uvedl, že aktualizovaný rozpočet ŘSD ČR pro rok 2019 je ve výši 39,750 mld. Kč, z toho pro investice 22,625 mld. Kč a neinvestice 17,125 mld. Kč. Upozornil, že nabídkové ceny jsou v polovině případů nad předpokládanou hodnotou zakázky a problémem se stává kapacita. Ing. Kováčik dále informoval, že v rámci přípravy staveb se bude ŘSD ČR více soustředit na zvýšení kvality projektových dokumentací, protože se v nich vyskytují chyby bránící plynulému průběhu výstavby, např. neidentifikované inženýrské sítě, nesoulad mezi geology a navrženým technickým řešením atd. V této souvislosti bude snaha více uplatňovat Žlutou knihu FIDIC, která povede k urychlení, resp. ke zkvalitnění výstavby. Je vytipováno cca 10 projektů, které poslouží jako pilotní projekty BIM.
ŘSD ČR pracuje na zlepšování zadávání veřejných zakázek, v pilotním režimu bude uplatňováno vícekriteriální zadávání dle metodiky SFDI. U realizace staveb bude kromě nejnižší ceny uplatňováno environmentální hledisko, u oprav i hledisko času. Co se týče eliminačních kritérií, bude snaha, aby uchazeč byl schopen v daném čase a místě odborně realizovat stavbu. Ing. Kováčik ještě doplnil, že u oprav a údržby bude snaha hledat cesty k přesunutí prací na dobu nižšího vytížení provozu, zkrácení doby (tzn. práce v noci) a také navýšení kapacity. Ing. Kováčik dále informoval, že z 60 staveb, které jsou realizovány, je na cca 10 z nich konflikt zájmů, a není zde nezávislost účastníků výstavby, na které bude ŘSD ČR trvat. V samotné realizaci bude kladen důraz na kvalitu prací, u záručních lhůt bude postupně přecházeno od 5 až 7 let k 10 letům, jen výjimečně bude ubíráno. Ve smlouvách o dílo bude lépe prověřován plán organizace výstavby, harmonogram a na to navazující milníky. V následné diskuzi Ing. P. Svoboda upozornil na svojí prezentaci, ve které porovnával délku záruk v evropských státech a až na výjimky není delší než 5 let.
Předseda návrhové komise Ing. Petr Laušman přednesl doplněný návrh usnesení a usnesení bylo schváleno. Předseda Sdružení poděkoval hostům i členům SR za účast a sekretariátu za dobrou přípravu zasedání.