Třicáté sedmé jednání týmu č. 8 Sdružení pro výstavbu silnic se konalo dne 29. 11. 2018 pod záštitou společnosti EUROVIA CS, a.s. Jednání bylo přítomno 19 účastníků, 12 členů se nezúčastnilo a 2 členové se omluvili.
Na úvod jednání týmu přivítal všechny přítomné předseda týmu Ing. Petr Škoda a poděkoval společnosti EUROVIA CS, a.s. za zajištění místa pro jednání týmu. Dále přivítal nového člena týmu, Ing. Martina Pánka, ze společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., který nahradil dlouholetého člena týmu Ing. Pavla Brůžka a také přivítal Ing. Jaroslava Tarcalu, zakládajícího předsedu týmu.

Informace ze Sdružení pro výstavbu silnic
Ing. Petr Svoboda (jednatel Sdružení) seznámil přítomné s činností Sdružení pro výstavbu silnic (SVS) za uplynulé období od konání minulého týmu a zrekapituloval nejdůležitější aktivity. Podrobné informace k danému bodu jsou uvedeny v jiné části zpravodaje, nebo jsou přímo předávány všem členům prostřednictvím pravidelných informací pro členy, a tudíž není přínosné je zde znovu opakovat.

Evropské a české normy pro stavbu vozovek, předpisy státní majetkové správy (TKP, TP, …)
Nosným tématem byla problematika předpisů v oboru pozemních komunikací, jejich aplikace v praxi a další technické informace z oboru.
V rámci plnění závěrů z minulého jednání týmu probíhala diskuze, ze které vzešly nové závěry a výstupy.

Jedním z témat byla problematika životnosti a délek záruk zálivek cementobetonových krytů. V současné době vedení ŘSD ČR diskuzi ohledně snížení délky záruky na zálivky, která by odpovídala reálné životnosti, nepřipouští a zhotovitel musí do nabídky napočítat cenu zálivky s jednou výměnou během záruční doby, jinak ji bude opravovat zadarmo. Otázkou je, zda je možné si v dnešní době, kdy se stále soutěží na nejnižší cenu, tuto variantu dovolit.
V souvislosti s dlouhotrvajícím problémem výběru zhotovitele zejména podle nejnižší ceny byla podána informace, že ŘSD ČR (Chomutovská správa) zkouší nový způsob zadání staveb podle metodiky SFDI HEV ‒ Hodnocení ekonomické výhodnosti. Snad se blýská na lepší časy. Podle uvedených informací má cena zakázky v některých státech Evropy váhu třeba i 20 %, v ČR až 90 %.

Ing. Marie Birnbaumová podrobně informovala o činnosti ve WG 3 za poslední období od minulého týmu a zrekapitulovala přehled a aktuální stav norem této pracovní skupiny. Kompletní přehled norem pro cementobetonové vozovky obdrželi všichni členové týmu formou přílohy záznamu z týmu.
V rámci diskuze k cementobetonovým vozovkám vznesl Ing. Stanislav Bedřich požadavek o zapracování možnosti úpravy povrchu cementobetonových vozovek broušením (grindingem) do normy ČSN 73 6123-1. Tento návrh byl přednesen na TNK 147, které se konala dne 3. 12. 2018. Tento návrh bude v případě jeho odsouhlasení zapracován do normy při její nejbližší revizi.

Aktuální informace k řešení problematiky použití recyklovaného kameniva do cementobetonových vozovek – na základě jednání úzké skupiny odborníků byl zpracován návrh zkoušení betonu stávajících cementobetonových vozovek k získání informací o jejich možném použití při výstavbě nových cementobetonových vozovek do spodní vrstvy jako recyklované kamenivo. Návrh dopisu Ing. Bohuslava Slánského, Ph.D., byl zaslán všem členům týmu k připomínkování. Relevantní připomínky budou zapracovány a následně bude dopis projednán na ŘSD ČR.

Stručné informace o průběžných výsledcích použití struskoportlanského cementu při betonáži cementobetonové vozovky na stavbě 0137 podala Ing. Marcela Uhlířová, která zastoupila indisponovaného Ing. Bohuslava Slánského, Ph.D. Podrobné informace jsou uvedeny ve sborníku konference Betonové vozovky 2018, který je volně ke stažení na www.betonovevozovky.cz.
Jedná se o pilotní projekt s použitím struskoportlanského cementu, který má pomalejší náběh pevností. Do cementobetonové vozovky byla nainstalována čidla (2 x 6 čidel, jedna sada čidel je umístěna v cementobetonové vozovce se standardní směsí a druhá sada do směsi se struskoportlanským cementem) pro měření teplot betonu a ovzduší.
Dalším neméně významným tématem bylo zahájení diskuze k problematice dostupnosti základních vstupních zdrojů (konkrétně se jednalo o kamenivo) pro výstavbu silnic a dálnic. Po roce 1989 nebyl otevřen nový lom a samotné rozšiřování dobývacích prostorů stávajících lomů pro těžbu kameniva naráží na legislativní a občanskoprávní překážky, což může v budoucnu zapříčinit velký nedostatek tohoto základního stavebního materiálu. Už dnes nemají lomy potřebné zásoby vyrobeného kameniva, což má také velký vliv na jeho kvalitu. Na základě výše uvedeného byl přijat závěr, aby se problematika dostupnosti zdrojů kameniva projednala na týmu pro kamenivo a také oslovit zástupce Těžební unie k zahájení diskuze. V souvislosti s touto problematikou využívání recyklovaných materiálů nabývá na stále větším významu.

Ing. Jan Zajíček informoval o aktuálním stavu evropských norem v oblasti WG4 a konstatoval, že od posledního týmu nedošlo k zásadním změnám. Norma ČSN EN 13285 bude vydána 1. 1. 2019 s účinností od 1. 2. 2019.
Dále prezentoval návrh nových norem pro nestmelené směsi a vrstvy ČSN EN 13285, ČSN 73 6126-1 a také změnu ČSN 73 6124-1 Z1. V rámci diskuze k výše uvedeným normám jsme dospěli k názoru, že bude potřebné a užitečné svolat NAT WG4, který v užším kruhu odborníků projedná a dořeší výše uvedené změny, které pak budou odborné veřejnosti dostupné k vyjádření. Termín NAT WG4 byl stanoven na 7. 1. 2019, Fakulta stavební VUT v Brně, v zasedací místnosti Ústavu pozemních komunikací – budova C.

Technologické novinky, zajímavosti, vzdělávací akce, exkurze
Informace o odborných akcích roku 2018:
• Konference Betonové vozovky 2018 se konala ve dnech 7. – 8. 11. 2018 v Top Hotelu Praha. Oficiální hodnocení pořadateli konference bude probíhat až začátkem roku 2019, ale na základě dosavadních ohlasů samotných účastníků lze konferenci považovat za velmi úspěšnou.
• Konference Podkladní vrstvy a podloží vozovek (PVPV) se konala 28. 11. 2018 v Brně, Hotel Voroněž, tudíž den před konáním týmu a většina členů na týmu byla i účastníky PVPV. Z reakcí účastníků lze považovat konferenci za úspěšnou. Její hodnocení bude teprve probíhat a jedním z podkladů bude využití dotazníků, které budou moci účastníci on-line vyplnit na stránkách konference.
• Workshopy Silniční akademie pro velký zájem budou pokračovat, jsou vypsány další termíny na období leden – březen 2019 v Praze i v Brně. Byla zařazena rovněž problematika cementobetonových krytů a podkladních vrstev vozovek.

Závěrem je třeba poděkovat jménem Sdružení pro výstavbu silnic společnosti EUROVIA CS, a.s., která zajistila místo pro jednání týmu, pohoštění a vzornou organizaci.
Termín další porady je naplánován na jaro 2019.

Ing. Ivo Dušek