Třicátá šestá porada týmu pro asfaltové technologie za horka se uskutečnila 20. listopadu 2018 ve Velichovkách pod záštitou firmy STRABAG Asfalt s.r.o.
Jednání bylo zaměřeno na informace k revizi ČSN 73 6121, kam byly zařazeny národní požadavky k evropským normám řady 13108, na informace z činnosti Sdružení pro výstavbu silnic za poslední období a dále na informace z CEN/TC 227/WG 1 a WG 5, z komisí EAPA a TNK 134 Asfalty a asfaltová pojiva.
Jednání zahájil a podle programu řídil vedoucí týmu Ing. Zdeněk Komínek.
Tajemník týmu Ing. Milan Slavíček shrnul závěry z 35. porady týmu. Jediný závěr se týkal úpravy poznámky Přílohy I v ČSN 73 6121 v převodní tabulce pojiv mezi ČSN EN 14023:2010 a ČSN 65 7222-1. V poznámce je uvedeno, že dosud používaný PMB 45/80-60 bude brán jako rovnocenný typ s PMB 45/80-65.
Jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Ing. Petr Svoboda seznámil členy týmu s výčtem aktivit SVS za uplynulé období. Podrobné informace mají členové SVS přístupné na webu www.sdruzeni-silnice.cz.
Doc. Dr. Ing. Michal Varaus podal informaci o práci v CEN TC 227/WG 1 z posledního jednání ve Stockholmu, 25.–26. října 2018.
Shrnul práci v úkolových skupinách TG 2 a TG 3.
Na jednání byl řešen trvající problém s harmonizací výrobkových norem řady EN 13108.
Stále neproběhlo zveřejnění výrobkových norem ve věstníku Evropské komise. V jednotlivých členských zemích panují nejasnosti jak dále postupovat. Např. v Německu a Rakousku zavádí již normy II. generace, přičemž harmonizaci a vydávání označení CE provádějí podle starých EN.
Normy by měly být zveřejněny ve věstníku Evropské unie OJEU řádově v červnu–červenci 2019.
Doc. Dr. Ing. Michal Varaus konstatoval, že se jedná o zdlouhavou byrokratickou proceduru.
Doc. Dr. Ing. Michal Varaus informoval o práci ve skupině TG 2, která řeší revize u norem řady EN 12697.
Ve skupině TG 3 byl řešen návrh normy prEN 13108-31 Asfaltový beton s asfaltovou emulzí, která není harmonizovaná.
Na program jednání byla zařazena otázka možnosti respektive nemožnosti záměny výrobce asfaltu oproti asfaltu uvedeném ve zkoušce typu. K tomuto problému se vyjádřili zástupci ŘSD a členové týmu.
Ing. J. Škrabka se odvolával na „tradici ŘSD“ táhnoucí se desetiletí, kdy se požaduje ve zkoušce typu jasné uvedení výrobce pojiva, a to i u silničních asfaltů (50/70). Členové týmu (hlavně zástupci laboratoří) s tímto přístupem nesouhlasí a nerozumí stanovisku ŘSD. Bohužel není dodržována „dřívější dohoda“, která byla projednána na jednání mezi ŘSD a dodavatelskou sférou, kdy by nemusel být udáván výrobce asfaltu. A záměna proti zkoušce se nemusela dokládat novou zkouškou typu.
K tomuto bodu se rozpoutala bouřlivá diskuze.
Zástupci ŘSD by chtěli, aby v některém předpisu bylo napsáno, že není požadováno zpracování nové zkoušky typu při změně výrobce asfaltu.
Ing. J. David uvedl, že norma pro zkoušky typu ČSN EN 13108-20 nepožaduje uvádět výrobce asfaltu. Ing. M. Kašpárek uvedl, že rozhodující je gradace asfaltu a citoval z ČSN EN 13108-20 „Změna gradace asfaltového pojiva musí mít za následek novou zkoušku typu“.
Dále je třeba si uvědomit, že výrobci asfaltů musí plnit vlastnosti podle norem a přikládají k výrobkům označení CE a vydávají prohlášení o vlastnostech.
Celý problém je nešťastný a pro praxi velice složitý. A bude konzultován na jednání dalších odborných týmů SVS.
Byl stanoven závěr, který navrhli sami zástupci ŘSD:
Je třeba se dohodnout na takové formulaci textu v revidovaných TKP kapitola 7, aby ve zkoušce typu asfaltové směsi byl uveden pouze druh silničního asfaltu dle ČSN EN 12591 a nebyl vyžadován výrobce asfaltu.
Krátkou informaci o návrhu revize ČSN 73 6121 přednesl za Ing. Pavla Ševčíka Ing. David Matoušek. Členům týmu prezentoval strukturu ČSN 73 6121 a shrnul i nejdůležitější připomínky k návrhu textu ČSN 73 6121 dohodnuté na připomínkovém jednání na SVS v Praze 30. 10. 2018.
Ing. Petr Svoboda podal informaci o stavu vyhlášky k nakládání se znovuzískaným asfaltovým recyklátem a následně upraveným R-materiálem.
Cílem vyhlášky je nastavit kritéria v podobě limitu polyaromatických uhlovodíků (PAU) a další kritéria pro bezpečné používání znovuzískané asfaltové směsi (ZAS). Při splnění těchto kritérií bude možné nakládat se ZAS mimo odpadový režim, což by mělo přispět k větší míře využívání ZAS a šetření primárních surovin.
Nakládání se ZAS spadá do působnosti zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Využívání ZAS musí probíhat v zařízení, ve kterém je možné využívat odpady. Zároveň existuje různý přístup správních úřadů k otázce aplikace vyhlášky č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu, v případě využívání ZAS v konstrukčních vrstvách vozovky.
Vyhláška jde do mezirezortního připomínkování. Ing. P. Svoboda uvedl, že za SVS byly zaslány připomínky k návrhu textu vyhlášky.
Uvedl, že byla snaha o to, aby investor provedl zařazení R-materiálu již při diagnostice vozovek před zahájením stavby.
Dalším bodem jednání byla informace k nové normě na R-materiál. Za zpracovatele Ing. Petra Hýzla informoval doc. Dr. Ing. Michal Varaus. Návrh normy je zpracován a je třeba ještě dořešit otázku kontroly přidávání rejuvenátoru na obalovně u směsí, kde je více jak 15 % R-materiálu.
V diskuzi k R-materiálu Ing. J. David upozornil na problém, který bude vznikat při frézování úseků s výztužnými geomřížemi.
Informaci o činnosti CEN/TC 227/WG 5 Povrchové vlastnosti vozovek podal pan Leoš Nekula. Informace se týkal 53. Zasedání 24.–25. 5. 2018 v Bergisch Gladbach a k 54. Zasedání 17.–19. 10. 2018v Madridu.
V prezentaci uvedl normy, které byly řešeny v rámci skupin:
- TG 1 Podélné a příčné nerovnosti
- TG 2 Textura a protismykové vlastnosti
- TG 3 Akustické vlastnosti povrchů (Hlukové emise)
Zajímavé informace podal pan L. Nekula ze zasedání „Fórum ERPRUG 2018.
Dále pan L. Nekula uvedl, že v letošním roce (po 9 letech od platnosti TP 207) proběhl experiment přesnosti zařízení, která měří:
- protismykové vlastnosti povrchu vozovky Fp – 8. 6. 2018,
- střední hloubku profilu MPD – 8. 6. 2018,
- podélné nerovnosti vyjádřené mezinárodním indexem IRI 25. 6. 2018,
- průhyb vozovek pozemních komunikací – 10/2018.
Experiment přesnosti pro parametry Fp, MTD a IRI proběhl na bývalém vojenském letišti Pacov – Kámen, a na místních komunikacích v blízkém okolí letiště. Letiště je v současnosti ve správě TZÚS Praha.
Na závěr pan L. Nekula informoval o Výzkumném projektu TH02030194 Využití kameniva s nevyhovující odolností proti ohlazení do asfaltových směsí pro obrusné vrstvy. Uvedl, že výzkumný projekt TH02030194 zkoumá možnost použití menšího množství kameniva s vyšší hodnotou PSV v asfaltové směsi pro obrusné vrstvy, která je jinak tvořena místním kamenivem s hodnotou PSV = 50 a nižší.
Ing. Jiří Fiedler seznámil členy týmu o činnosti v komisích EAPA. Jednání se uskutečnilo v Bruselu 23 až 24. 10. 2018.
Hlavní body jednání HSE byly zdravotní otázky. Řešily otázky:
- Rozlišování mezi asfalty vzduchem upravenými a oxidovanými ‒ ze zkoušek dodaných asfaltů se ukázalo, že mezi obsahem asfaltenů a úrovní oxidace existuje korelace, ale je obtížné stanovit hraniční hodnotu pro klasifikaci.
- Registrace produktů z ropy ‒ vyrábí se velké množství látek, identifikace dle CAS má 650 položek. Plánuje se zjednodušení do skupin tzv. SIP (Substance Indentification Profile), což by umožnilo společnou registraci více látek v rámci REACH.
- Činnost komise MAK v Německu ‒ MAK (zkratka pro Maximale Arbeitsplatz-Konzentrationen) se zabývá letos asfalty. Je možné, že pro ně bude v SRN stanoven limit přípustné koncentrace výparů z asfaltu.
- Zpráva firmy Tauw (https://tauw.com/about-us) ‒ Zabývá se vlivem H2S v asfaltu.
- Rešerše o funkci plic u terénních pracovníků ‒ EAPA a NAPA ji letos společně zadali firmě Rambol environement. Zpráva by měla být k dispozici v lednu 2019. Podle výsledků se dohodne v EAPA další postup.
- Aktualizace zprávy EAPA „Asfaltové směsi na železničních stavbách“
- Prezentace výzkumu o rejuvenátorech (VUT Brno)
- BIM v oboru silničních staveb ‒ „Plán digitální přípravy a výstavby pro oblast asfaltových vozovek“.
- Pracovní skupina EAPA a Evropského sdružení výrobců stavebních strojů CECE řeší „Komunikační protokol pro silniční stroje“.
- Prezentace L. Porota o dokončených evropských výzkumných úkolech týkajících se recyklace asfaltů a rejuvenátorů.
- Dopad povinného snížení obsahu síry v palivech od ledna 2020.
Ing. Jiří Plitz podal krátkou informaci ke každému bodu Zprávy o činnosti TNK 134 Asfalty.
V prezentaci uvedl:
- ČSN vydané v letošním roce,
- ČSN připravené k vydání,
- normy schválené v CEN/TC 336,
- návrhy norem projednávané v TC,
- návrhy norem projednávané ve WG,
- aktuality z TC 336,
- aktuality z CTN a NAT,
- Zpráva o činnosti TNK 134 Asfalty je součástí záznamu.
Na závěr bychom chtěli poděkovat společnosti STRABAG Asfalt s.r.o. za uspořádání jednání týmu.
Ing. Milan Slavíček