Ve dnech 3. a 4. 10. 2018 se uskutečnilo v Jesenici u Rakovníka 65. jednání pracovního týmu č. 9 pro kamenivo. Hostitelem jednání byla organizace Kamenolomy, ČR, a.s. Společnost krátce představil Ing. Richard Huf s tím, že omluvil ředitele oblasti Ing. Petra Klajmona.

Jednatel Sdružení informoval stručně o aktivitách především v oblasti legislativy a dalších dokumentů, které se týkají výstavby silnic včetně smluvních podmínek. Byly projednávány a připomínkovány metodiky SFDI a ŘSD ČR týkající se zadávání a plnění veřejných zakázek. Sdružení připomínkovalo prostřednictvím SPS v ČR návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2019 a střednědobý výhled na roky 2020 a 2021. Zástupci Sdružení se účastnili několika kol připomínkového řízení ke Žluté knize FIDIC pro SŽDC, SVS vyjádřilo nesouhlas s konečným zněním smluvních podmínek a nadále nepovažuje znění Žluté knihy FIDIC pro SŽDC za konsensuální řešení. Na podnět členů týmu č. 4 pro vzdělávání pokračuje realizace akce k propagaci oboru, bude realizována ústřední webová stránka, na které budou krátká videa, která by měla cílit především na získání zájmu žáků základních škol o profese, které v silničním stavitelství chybí aktuálně nejvíce. Připravují se další aktivity a akce zaměřené především na žáky základních škol.

Ing. Svoboda také informoval o připravovaném zákonu o stavebních výrobcích, který byl projednáván v rámci mezirezortního připomínkového jednání. Sdružení zpracovalo k zákonu řadu připomínek, které byly uplatněny prostřednictví Svazu podnikatelů ve stavebnictví většinou při vypořádání se Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Většina připomínek byla ze strany zpracovatele zákona, kterým je MPO, odmítnuta. Podařilo se ale domluvit, že českých subjektů pro posuzování výrobků bude více než 2‒3, jak původně navrhovalo MPO a bude zohledněna jejich oborová působnost. K návrhu zákona byla poměrně delší diskuze, nevelkou ochotu přijímat připomínky účastníků řízení potvrdil i Ing. Jan Čihák ze SŽDC, které prostřednictvím MD rovněž zákon připomínkovalo.

Karel Krutil ze Zkušebny kamene a kameniva, s.r.o., v Hořicích podal informace o vývoji stavu výrobkových norem na kamenivo. K. Krutil přeložil vyjádření Jonathana Simma, předsedy CEN/TC 154 z 15. září 2018, ve které popisuje, co bylo způsobeno zamítavým posouzením, které provedl nový konzultant HAS Václav Hadrava. Komise CEN/TC 154 vznesla námitky, nicméně bude muset požádat CEN BT, aby nepokračovala v publikaci návrhů, které prošly druhým formálním hlasováním. Nejspíše bude nezbytné další CEN Enquiry, což znamená, že může celý proces trvat další 3‒4 roky. Pak bude také zvažováno, zda nespojit revizi s tzv. třetí generací norem, která by měla zahrnovat rovněž i zkoušení nebezpečných látek a deklaraci jejich výsledků.

Dále se p. Krutil vyjádřil k dalším (neharmonizovaným) normám. Výčet změn včetně popisu je uveden v příloze záznamu. V příloze na i překlad vyjádření předsedy CEN/TC 154.

Ing. Petr Svoboda informoval o situaci v oblasti výrobkových norem na asfaltové směsi. Vzhledem k tomu, že nebyly nově zpracované a platné normy na asfaltové směsi citovány v OJEU, není možné podle těchto norem uvádět asfaltové směsi na trh.

Zajištění platnosti stávajících požadavků bude proto realizováno urychlenou revizí stávající ČSN 73 6121, která spočívá v převedení všech NA příloh z dnes již neplatných ČSN EN 13108 z roku 2008 do revidované ČSN 73 6121. Vzhledem k tomu, že byla dále zrušena NA příloha ČSN EN 14023 a požadavky na PMB pojiva jsou od roku 2018 stanoveny v ČSN 65 7222-1, budou NA přílohy z původních výrobkových norem ČSN EN 13108 upraveny tak, aby odpovídaly platné jak platné ČSN 65 7204, tak i ČSN 65 7222-1. Revidovaná ČSN 73 6121 bude obsahovat i převodní tabulku pro jednotlivé typy polymerem modifikovaných pojiv. Současně bude v revidované ČSN 73 6121 uvedena poznámka, že projekty schválené do 31. 12. 2017, případně projekty již zahájené, které budou dokončeny v roce 2018, případně 2019, nebudou aktualizovány a proběhnou s použitím pojiv, jejichž zatřídění odpovídá třídám platným před vydáním ČSN 65 7222-1 s přihlédnutím k převodní tabulce. Obdobně platí i pro zkoušky typu asfaltových směsí, že schválení vydané do 31. 12. 2017 plně respektuje původní značení a platné zkoušky typu nebudou do doby harmonizace nových výrobkových norem řady ČSN EN 13108 měněny v návaznosti na ČSN 65 7222-1 opět s přihlédnutím k převodní tabulce.

Vysvětlení bylo formou dopisu rozesláno všem členským organizacím Sdružení a dalším partnerům.

Ing. Jan Zajíček přednesl návrh na změny v normách, které byly rovněž vypracovány na podkladě závěrů z projektů řešených v minulých letech „Ověření kritéria CBR a možnosti částečného použití těženého kameniva ve směsi mechanicky zpevněná zemina (MZ)“ a „Možnosti použitelnosti mechanicky zpevněné zeminy jako alternativy štěrkodrti“. Ing. Zajíček připravil na základě výsledků výše uvedených projektů návrh revizi norem. Návrh bude nejdříve projednán se členy Národního aplikačního týmu a následně bude zaslán k připomínkám. Členové týmu pro kamenivo budou mezi připomínkující zahrnuti.

Ing. Ivan Hranička ze společnosti Eurovia Kamenolomy, a.s., popsal opatření, která byla učiněna v kamenolomu Litice poté, co byla zjištěna stopová přítomnost minerálních vláken azbestových silikátů v surovině v kamenolomu. Opatření jsou poměrně nákladná, nicméně přispěla k tomu, že je možné v kamenolomu Litice těžit kamenivo i nadále, aniž by byli ohrožováni zaměstnanci kamenolomu a obyvatelé přilehlých obydlí. Vzhledem k tomu, že v České republice neexistuje žádný předpis, který by výrobcům kameniva nařizoval nebo doporučoval provést opatření při vyšším výskytu těchto vláken, postupovalo se při úpravách podle zásad zakotvených v německé směrnici.

V diskuzi bylo konstatováno, že více problémů v praxi vzniká, když je kamenivo dováženo na stavby a jsou měřeny koncentrace azbestových vláken přímo na staveništích na základě stížností.

Proto je žádoucí, aby byl v budoucnu vytvořen český předpis (například po vzoru německé směrnice, kterou Sdružení přeložilo do českého jazyka), aby byly stanoveny jasné podmínky provozu lokalit, ve kterých se při výrobě kameniva mohou uvolňovat nebezpečná azbestová vlákna.

Ing. Svoboda informoval, že vrcholí příprava konference Podkladní vrstvy a podloží vozovek 2018, je připraven sborník příspěvků, kterých je 16, dostupný je rovněž program konference. V rámci konference bude probíhat malá výstava, již je přihlášeno více než 250 účastníků, očekává se účast cca 300 delegátů. Prostřednictvím www.sdruzeni-silnice.cz se mohou ale zájemci stále přihlásit.

Ing. Svoboda dále stručně informoval o novém programu školení, který byl připraven pod názvem Silniční akademie. Pro rok 2018 byla ve spolupráci se společností Viakontrol připravena 3 témata školení, a to Asfalty a asfaltová pojiva v silničním stavitelství, Asfaltové směsi a Údržba a opravy vozovek, pro rok 2019 je plánováno program Silniční akademie rozšířit o témata spojená s podkladními vrstvami vozovek, podložím vozovek, navrhováním vozovek a cementobetonovým krytem.

Zdeněk Mayer ze společnosti Kámen a písek přednesl návrh na možnost schválit záměny kameniva za jiné v případě, že není dostatek kameniva, se kterým byla provedena zkouška typu. Nedostatek některých frakcí při momentální spotřebě kameniva potvrdili i další výrobci.

Ing. Kropáček ze ŠZDC informoval o připravované revizi OTP na železniční spodek (nově frakce 0/63 kv). Ing. Kropáček přislíbil, že zašle návrh OTP k připomínkám.

Nakonec se diskutovalo o deklaraci hodnoty objemové hmotnosti v prohlášení o vlastnostech (PoV) na kamenivo. Hodnota uváděná v prohlášení je orientační a slouží k informování odběratele. Výrobci kameniva se setkávají s tím, že zákazníci tvrdí, že objemová hmotnost, která se dělá 1x ročně, nesouhlasí s údaji uvedenými v DoP. Tam je zapsána hodnota z ITT zkoušky, ovšem již ne z roční zkoušky, protože to by se musela všechna prohlášení vydávat každý rok znovu. Jedná se o orientační hodnotu, kterou výrobce zákazníkovi poskytuje jako informaci.

Jednání ukončila vedoucí týmu pro kamenivo, poděkovala přednášejícím za perfektně připravené prezentace a společnosti Kamenolomy ČR za perfektní organizaci jednání a zajištění občerstvení. Příští jednání by se mělo uskutečnit na jaře roku 2019.