Zasedání správní rady dne 26. 9. 2018 se uskutečnilo tradičně v hotelu AKADEMIE Naháč v Choceradech. Jednání zahájil předseda Sdružení Ing. Petr Čížek, který přivítal přítomné a informoval, že z důvodu jednání k dopravě v Parlamentu ČR a u ministra dopravy se správní rady nezúčastní náměstek ministra dopravy Ing. Tomáš Čoček, Ph.D., generální ředitel ŘSD ČR Ing. Jan Kroupa ani ředitel SFDI Ing. Zbyněk Hořelica. Ing. Čížek sdělil, že v zastoupení za SFDI vystoupí Ing. Tomáš Blecha, ředitel Sekce pro realizaci zdrojů, a ŘSD ČR bude reprezentovat Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., ředitel úseku kontroly kvality staveb. Ministerstvu dopravy se nepodařilo najít vhodného zástupce.
Ing. Svoboda stručně shrnul tři měsíce činnosti sekretariátu Sdružení. Informoval, že ve spolupráci s JUDr. Nevřalovou byla vytvořena pracovní skupina Sdružení složená především ze členů týmů č. 1 pro legislativu a č. 2 pro projektování a přípravu staveb. V rámci této pracovní skupiny jsou doplňovány a připomínkovány návrhy pro další novelu zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Pracovní skupina se vyjadřuje i k materiálům Ministerstva pro místní rozvoj týkající se rekodifikace stavebního práva. Byla projednávána Metodika měření a bylo zpracováno souhrnné stanovisko. Sdružení připomínkovalo prostřednictvím SPS v ČR návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2019 a střednědobý výhled na roky 2020 a 2021. Zástupci Sdružení se účastnili několika kol připomínkového řízení ke Žluté knize FIDIC pro SŽDC, materiál byl nakonec odeslán ke schválení Centrální komisi Ministerstva dopravy, aniž by byla vyřešena nejdůležitější sporná ustanovení. Sdružení generálnímu řediteli SŽDC Bc. Jiřímu Svobodovi odeslalo dopis, ve kterém vyjádřilo nesouhlas s konečným zněním smluvních podmínek. Ředitel investičního odboru SŽDC Ing. Karel Švejda v odpovědi vysvětlil důvody, proč nemohly být připomínky Sdružení akceptovány. Sdružení i nadále nepovažuje znění Žluté knihy FIDIC pro SŽDC za konsensuální řešení. Odborným týmem byla připomínkována novela vyhlášky č. 523/2006 Sb., o hlukovém mapování. Sdružení zpracovalo připomínky k návrhu zákona o stavebních výrobcích a jejich použití do staveb. Připomínky byly zapracované do souhrnných připomínek SPS v ČR a vypořádány na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Proběhla jednání v oblasti problematiky recyklace, a to v oblasti asfaltových směsí i cementobetonových krytů.
Ing. Čížek informoval o řadě jednání, která se uskutečnila společně s vedením SPS v ČR k ustanovení tzv. Dopravní platformy. SPS v ČR navrhuje vytvoření platformy pro stavebnictví, rozdělenou na platformu dopravní infrastruktury, platformu pro bytovou výstavbu a platformu pro stavební legislativu. Byla diskutována role Rady vlády pro stavebnictví, kterou má na základě kompetenčního zákona na starosti ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Pracovní skupina č. 4 pro energetickou a dopravní infrastrukturu nefunguje dle představ. V Dopravní platformě by byla zastoupena státní správa (MD, SŽDC, ŘSD ČR, SFDI) a byly by zde projednávány legislativní návrhy a řešeny další problémy, které ve vztahu k dopravnímu stavitelství vznikají. Předseda Sdružení pro výstavbu silnic Ing. Petr Čížek byl navržen do čela této platformy. Ing. Čížek k tomu poznamenal, že je potřeba nejprve vyjasnit kompetence Dopravní platformy, její vztah k „Investiční radě vlády“, která by měla být vedena přímo premiérem Andrejem Babišem. Ing. Svoboda doplnil, že je potřeba, aby se investiční politice státu věnoval naplno odborník, který by působil v roli koordinátora a byl v kontaktu s Dopravní platformou i premiérem. Je potřeba rovněž vyjasnit vztah této platformy a Ministerstvem dopravy. Některé teze k rekodifikaci stavebního práva jsou vysloveny a je přínosné se problematikou rekodifikace stavebního práva zabývat, ale nelze očekávat, že by tento proces mohl být dokončen ještě v tomto volebním období. Proto by měla být dána priorita úpravám v zákoně č. 416/2009 Sb.
Dne 22. 8. 2018 proběhlo řádné jednání předsednictva Sdružení. Záznam z jednání je k dispozici na webových stránkách Sdružení. Byla projednávána propagace silničního stavitelství. Ing. Svoboda k tomu uvedl, že tato aktivita vznikla na základě požadavků členských organizací. Jsou natáčena videa určená k propagaci oboru na školách. Plánují se další aktivity zaměřené na děti ze základních škol a jejich rodiče, přípravy soutěží pro děti a předání ocenění nejaktivnějším a nejúspěšnějším z nich. Bude k tomu využit i International road maintenance day (IRMD), Den údržby silnic, který je vždy první čtvrtek v dubnu. Na předsednictvu byly dále diskutovány smluvní podmínky FIDIC. Ing. Svoboda zopakoval důsledky neuveřejnění nové generace norem na asfaltové směsi v OJEU (Věstník Evropské komise). Proto bude provedena pouze dílčí změna normy ČSN 73 6121 Stavby vozovek. Hutněné asfaltové vrstvy. Tato revize bude navazovat na stávající platné normy řady EN 13108, budou do ní převedeny národní přílohy těchto norem, které se stanou přílohami normy ČSN 73 6121, a vyjde před koncem tohoto roku.
Ing. Čížek ocenil činnost Ing. Petra Mondscheina, Ph.D., v čele České silniční společnosti. ČSS se intenzivně zabývá přípravou kandidatury Prahy na pořadatele World road congress v roce 2023. V současné době se realizuje natáčení volebního spotu pro představení Prahy, kde bude vystupovat premiér Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok a primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. Ing. Čížek upozornil na Cestářské rodeo, které pořádá ČSS. Cestářské rodeo je soutěž řidičů posypových vozidel v jízdě zručnosti s nákladním automobilem s předsazenou sněhovou radlicí. Mistrovství České republiky se uskutečnilo dne 15. 9. 2018 v Českých Budějovicích a první tři v celkovém pořadí se nominovali jako reprezentanti ČR na Cestářské rodeo zemí V4, jehož třetí ročník se uskutečnil v neděli 7. 10. 2018 v rámci akce „Den otevřené dráhy“ v paddocku automotodromu v Brně.
Ing. Čížek informoval, že se Sdružení vyjádřilo k materiálu Úvěrové financování rozvoje dopravní infrastruktury z Evropské investiční banky. Tento materiál předložil ministr dopravy vládě k projednání a je motivovaný rozpočtovým deficitem mezi roky 2019 – 2025, kdy Ministerstvo dopravy navrhovalo vládě vzít si úvěr od EIB ve výši 82 mld. Kč.
Informace o činnosti vybraných týmů Sdružení přednesli za tým č. 5 pro mosty vedoucí týmu Ing. Pavel Mařík, za tým č. 9 pro kamenivo a tým č. 11 pro BOZP tajemník obou týmů Ing. Petr Svoboda. Z jednání týmů jsou pravidelně publikovány samostatné příspěvky.
Ing. Svoboda připomněl, že informace ke všem připravovaným vzdělávacím akcím jsou na webových stránkách Sdružení, v oddíle Odborné akce. Dále upozornil na připravovaná školení STEPS 10 Projektování silnic a dálnic a STEPS 11 Recyklace vozovek. Ing. Svoboda informoval, že konference Asfaltové vozovky 2019 se uskuteční ve dnech 26. ‒ 27. 11. 2019 v Českých Budějovicích. Konference Projektování pozemních komunikací se uskuteční dne 28. 5. 2019 v hotelu Olympik v Praze. Dne 28. 11. 2018 se koná v Brně konference Podkladní vrstvy a podloží vozovek, program je již stanoven a lze si objednat firemní prezentaci.
Ředitel Sekce pro realizaci zdrojů SFDI Ing. Tomáš Blecha podal informace o financování dopravní infrastruktury. Upravený rozpočet SFDI na rok 2018 je ve výši 86,3 mld. Kč, z toho národní zdroje 66,4 mld. Kč a EU zdroje 19,9 mld. Kč. V letech 2015–2018 byl poskytnut mimořádný příspěvek na opravy silnic II. a II. třídy, celkem cca 15 mld. Kč. V letošním roce SFDI poskytl 1 mld. Kč a z vládní rozpočtové rezervy 3 mld. Kč.
Stěžejní část prezentace se týkala rozpočtu SFDI na rok 2019. Ing. Blecha definoval klíčové informace rozpočtu SFDI na rok 2019, především skutečnost, že bude vyrovnaný rozpočet bez zapojení úvěrů EIB, a to ve výši 86,3 mld. Kč, z toho 65,5 mld. Kč národní zdroje a EU zdroje 20,8 mld. Kč. Rozpočet opět nepočítá s financováním oprav silnic II. a III. třídy. V rámci rozpočtu budou pokryty z národních zdrojů mandatorní výdaje (opravy a údržba, příprava staveb apod.) ve výši 54,7 mld. Kč a nově zahajované akce ŘSD ČR a SŽDC ve výši 10,8 mld. Kč. Předpoklad nově zahajovaných akcí ŘSD ČR a SŽDC jsou až 15,1 mld. Kč, navýšení bude kryto v průběhu roku 2019.
Schváleny jsou příspěvky na programy v roce 2019 z národních zdrojů ve výši 1 mld. Kč: 460 mil. Kč na bezpečnost v obcích, 200 mil. Kč na cyklostezky, 40 mil. Kč na letiště a 300 mil. Kč na křížení místní a účelové komunikace s nadřazenou infrastrukturou – zde se rozjíždí řada projektů, obce tohoto příspěvku využívají, SFDI poskytuje peníze na opravu a ze zákona nemůže financovat běžnou údržbu. Řeší se možná změna zákona o pozemních komunikacích, aby tyto mosty zůstaly v majetku ŘSD ČR, resp. SŽDC, a nepřecházelo do majetku obcí. Ing. Hlavatý doplnil, že ŘSD ČR by nemělo problém tyto nadjezdy vlastnit a opravovat je, ale musela by se vyřešit údržba těchto mostů (např. zimní údržba). Další obavou v případě vlastnictví ŘSD ČR je, aby nebyla nadbytečná poptávka po nadjezdech ze strany obcí.
Závěr prezentace věnoval Ing. Blecha metodikám. Zmínil metodiky zpracované a schválené Ministerstvem dopravy: Metodika pro časové řízení u stavebních zakázek podle smluvních podmínek FIDIC, Metodika pro správu změn díla (variací) u stavebních zakázek financovaných z rozpočtu SFDI podle smluvních podmínek FIDIC (Červené knihy) ve vztahu k úpravě zadávání veřejných zakázek, Metodika pro ověřování a kvantifikaci finančních nároků uplatněných ze smluvních závazkových vztahů a Rezortní metodika pro hodnocení ekonomické efektivnosti projektů dopravních staveb. Z oblasti soutěžení na kvality jsou to metodiky Metodika pro hodnocení nabídek podle ekonomické výhodnosti pro stavební práce a služby (Prozatímní verze 2018) a Metodika pro posouzení mimořádně nízké nabídkové ceny (1. vydání, 2018). Metodika měření pro účely Článku 12 Červené knihy FIDIC je připomínkována. Metodika pro zlepšení díla se zpracovává. ŘSD ČR připravilo Metodiku pro tým správce stavby, která bude postoupena na Ministerstvo dopravy. Ing. Blecha informoval, že Bílá kniha FIDIC je zadána k překladu s termínem do 31. 12. 2018, Červená a Žlutá kniha FIDIC je zavedena u ŘSD ČR i SŽDC. SFDI je také aktivní v oblasti BIM, připomínkují se 4 metodiky vztahující se k BIM, další Kulatý stůl k těmto metodikám se uskuteční 30. 10. 2018 na Ministerstvu dopravy. Závěrem Ing. Blecha zmínil otevřenou mezirezortní komunikaci a vyzdvihl velmi dobrou spolupráci jednotlivých složek státní správy.
Ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., v úvodu promítl přehled akcí ŘSD ČR s předpokládaným zahájením v roce 2018 a 2019. V roce 2019 bude realizovaná velká část modernizace D1, z důvodu opoždění úseku 12 budou modernizovány najednou dva navazující úseky 12 a 13, bude uzavřeno cca 30 km v kuse. Dalším problematickým místem bude Velké Meziříčí, kde se bude rozšiřovat nosná konstrukce mostu a doprava bude svedena v jednom směru do jednoho pruhu, vzhledem k intenzitám lze predikovat kolony. Podle toho, jak se budou intenzity v průběhu dne měnit, se bude měnit směr, ve kterém se bude jezdit v jednom pruhu. ŘSD ČR komunikuje objízdné trasy.
Ing. Hlavatý v další části prezentace představil Katalog prací, který je zatím zpracován v konceptu, který ŘSD ČR začíná ověřovat. Katalog prací stanovuje měrnou jednotku jednotlivých stavebních činností. Hodnoty jsou získané z ÚRS a ze zkušeností z realizací. Koncept Katalogu prací byl poskytnut Sdružení k připomínkám.
Ing. Hlavatý informoval, že ŘSD ČR plánuje v zadávací dokumentaci požadovat minimální výkon obalovny asfaltových směsí. K tomu byla zpracována Metodika pro stanovení minimálního výkonu obalovny asfaltových směsí pro účely zadávací dokumentace. Ing. Hlavatý seznámil přítomné s postupem při výpočtu a stanovení minimálního výkonu obalovny dle této Metodiky. V současné době je Metodika připomínkována na SFDI.
Posledním prezentovaným tématem byla problematika mostů. ŘSD ČR se snaží plnit úkol ministra dopravy týkající se prohlídek předpjatých mostů z 60. – 80. let 20. století. Jedná se zhruba o 2 380 mostů, které by měly být prohlídnuty. Za tímto účelem byl zpracován Metodický pokyn k provádění mimořádných prohlídek předpjatých mostů. Ing. Hlavatý promítl tabulku aktuálního stavu mostů, celkem je jich 4 970, z toho šest mostů v VII. kategorii, všechny jsou aktuálně řešeny. Součástí Metodiky je harmonogram vycházející ze zařazení objektů do kategorií. Dle tohoto harmonogramu se zadají mimořádné prohlídky, rozsah prohlídky a diagnostického průzkumu je v Metodice popsán. Doposud nebyla stanovena nedestruktivní metoda. Metodika byla odeslána k připomínkám SVS, VUT v Brně a ČVUT v Praze. Lhůta pro prohlídky byla Ministrem dopravy ČR stanovena na půl roku.
Předseda návrhové komise Ing. Petr Laušman přednesl doplněný návrh usnesení a usnesení bylo schváleno. Předseda Sdružení poděkoval hostům i členům SR za účast a sekretariátu za dobrou přípravu zasedání.

Ing. Radka Knottová