44. jednání týmu č. 3 Sdružení pro výstavbu silnic Praha se konalo 10. května 2018 pod patronací M – SILNICE a.s. v Hradci Králové.
Účastníky jednání přivítal jménem hostitelské organizace Jan Pácal. Představil přítomným M – SILNICE a.s. jako člena koncernu MEDIS, krátce se ohlédl do historie společnosti a dále se soustředil na aktuální významné stavební projekty.
Po kontrole závěrů z poslední porady podal Ing. Petr Svoboda podrobnou informaci o činnosti Sdružení pro výstavbu silnic Praha od poslední porady týmu, tyto informace jsou vesměs uvedeny v jiných částech Zpravodaje a zejména na webu Sdružení. Připomenul klíčové informace z aktivit Sdružení za poslední období, kdy byla činnost zaměřena na problematiku novely zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Na základě zahraničních zkušeností byly vyvinuty snahy o optimalizaci kritérií pro výběrová řízení, uskutečnil se kulatý stůl k metodikám SFDI HEV a MNNC. Byly připomínkovány obchodní podmínky SŽDC, s.o. Začala revize TKP kap. 7. Byla připomínkována Vyhláška č. 146/2008 Sb. k projektové dokumentaci současně s revizí směrnice pro dokumentaci staveb. Byly již tradičně zpracovány Přehledy výroby a zpracování materiálů pro stavbu vozovek v roce 2017. Došlo k inovaci časopisu SILNICE MOSTY, byla spuštěna elektronická verze časopisu na www.silnice-mosty.cz, kam byla část náplně zpravodaje převedena. Byl rovněž vytvořen facebookový profil Sdružení. Proběhlo školení STEPS 9 – Nízkohlučné povrchy vozovek, účastníky bylo hodnoceno kladně. Workshopy Silniční akademie pro velký zájem pokračují, jsou vypsány další termíny na období duben – červen 2018. Dokončována je norma ČSN 73 6101 Projektování silnic a dálnic. Připomínkována byla vyhláška týkající se znovupoužití asfaltového R materiálu. Na podnět členů týmu pro vzdělávání začala příprava propagačního videa, které by mělo cílit především na získání zájmu žáků základních škol o profese, které ve stavebnictví chybí aktuálně nejvíce. Dále Ing. Petr Svoboda podrobně vysvětlil poměrně složitou aktuální situaci s výrobkovými normami pro asfaltové směsi. Vysvětlující dopis CTN PRAGOPROJEKT a stanovisko ČAS, již byly rozeslány členským organizacím.
Ing. Petr Svoboda seznámil přítomné s cílem návrhu Zákona o stavebních výrobcích a o jejich použití do staveb, jímž je přiblížit národní prostředí uvádění stanovených výrobků na trh Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011. Seznámil přítomné s aktuální verzí paragrafovaného znění a vysvětlil předpokládaný harmonogram projednávání Zákona s očekávanou platností/účinností k 1. 1. 2019. Sdružení se aktivně zúčastní veřejného připomínkového řízení.
Ing. Čestmír Kopřiva, ŘSD ČR, připomenul, že mezirezortní připomínkové řízení k vyhlášce o použití R-Materiálu by mohlo být dokončeno v květnu. Byla diskutována nezbytnost doplnění diagnostiky o zkoušení indikace PAU a také obnovení sběru dat v Silniční databance týkající se použitých materiálů. Ing. Petr Svoboda avizoval přípravu určené normy, která by měla specifikovat podmínky pro užití R-Materiálu.
Ing. Jaroslav Vodička představil záměr revize Metodického pokynu, která má za cíl zohlednit v předpisu Zákon o zadávání veřejných č. 134/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Seznámil přítomné se složením TRR, ve které je zastoupen i Tým pro jakost vedoucím a tajemníkem. Nepředpokládá zásadní změny ve struktuře předpisu, snahou je předpis aktualizovat, zpřesnit a zjednodušit. Hlavními cíli revize je zaměření auditů na klíčové technologické procesy a zvýšení zpětné vazby a poskytování informací mezi ŘSD – ČIA – MD. Předpokládaný termín dokončení revize předpisu je konec roku 2018. Ing. Vodička dále zmínil, že revize MP Výkon stavebního dozoru na stavbách PK je před dokončením a přiblížil úspěšnost uchazečů u zkoušek stavebních dozorů.
Ing. Stanislav Bedřich přiblížil přítomným genezi Obecného nařízení na ochranu osobních údajů a jeho postavení v právním řádu EU. Přiblížil základní pojmy a prezentoval hlavní zásady při práci s osobními údaji se zaměřením na individuální práva fyzických a právnických osob, s jejichž údaji je nakládáno.
Ing. Vítězslav Obr, Ph.D., ze společnosti Exact Control System a.s. přiblížil přítomným výhody přesného frézování/broušení povrchů PK i jiných dopravních ploch, jehož součástí je precizní reprofilace jako příprava pro navazující pokládku nových konstrukčních vrstev. Podmínkou je precizní diagnostika a zaměření původního povrchu. Realizaci celého procesu podrobně přiblížil v technologických a ekonomických aspektech a i z hlediska časové náročnosti s použitím dokumentace realizovaných projektů v zahraničí.
Ing. Pavel Brychta seznámil přítomné s „novým přírůstkem“ v akreditačním systému. Systém managementu kontinuity podnikání podle ČSN EN ISO 22301 se zabývá návrhem strategií pro řešení ne/předvídatelných událostí a řízením rizik s nimi spojenými. Organizace, které tento systém zavedou a budou udržovat, tak dokáží lépe předcházet krizím, případně efektivněji a úsporněji řešit mimořádné události narušující jejich chod a rychle a efektivně vrátit společnost do standardního stavu. Funkční řízení kontinuity podnikání je považováno za konkurenční výhodu a začíná být vyžadováno v rámci vypisování zejména dlouhodobých veřejných zakázek.
Ing. Stanislav Bedřich vyslovil myšlenky, které zřejmě trápí všechny silničáře, kterým není lhostejný jejich aktuální mediální obraz. Tato situace má dopad zejména při získávání nových zaměstnanců z řad studentů, ale i vytváření frustrace zaměstnanců stávajících. Vyzval přítomné a zejména jednatele Sdružení k vytipování a realizaci takových aktivit, i s využitím sociálních sítí, které povedou ke kontinuálnímu zlepšování situace.
Další jednání týmu bude svoláno v 2. pololetí 2018 pod záštitou COLAS CZ.