Na úvod jednání technické komise (TC) EAPA, která se konala v dubnu v Bonnu, byla podána E. Beuvingem krátká informace o situaci s přijímáním evropských norem pro asfaltové směsi a asfalty v komisích CEN/TC 227/WG 1 „Asfaltové směsi“ a TC 336/WG 1„Asfaltová pojiva“. Na jednání CEN/TC227/WG 1 se projednávaly připomínky k 8 normám (mezi nimi například pro EN 12697-44 na odolnost proti lomu SCB). U 14 norem byly již text dokončen a půjde do připomínkového řízení. Jednalo se i o normě na stanovení součinitele tření po ohlazení EN 12697-49. Ve WG 1 se též diskutovalo o tom, zda by měla být v budoucnu vytvořena norma na rejuvenátory.

Na TC EAPA se rovněž jednalo o problematice rejuvenátorů. E. Beuving popsal dosavadní činnost pracovní skupiny TG Rejuvenators , doplňující informace podal Ing. J. Fiedler a L. Porot. Po diskuzi, do které se zapojilo několik členů TC, byl dohodnut další postup v této záležitosti. E. Beuving předá nejprve konečnou verzi krátké zprávy členům TC k připomínkám. Konečnou verzi delší zprávy předá počátkem května. Nadále se plánuje předat oba dokumenty vedení EAPA před příštím zasedání direktoriátu v červnu 2018. Navrhuje se zatím publikovat jen krátkou verzi zprávy a dlouhou verzi zatím předat jen členským organizacím EAPA. Postup bude upřesněn po zasedání direktoriátu EAPA.

V diskuzi k rejuvenátorům bylo konstatováno, že hlavním problémem zůstává nejasnost o dlouhodobém chování rejuvenovaných pojiv v asfaltových směsích. J. Pena ze Španělska informoval, že mají dobré zkušenosti s hodnocením odolnosti asfaltových směsí vůči lomu a šíření trhlin novou zkouškou, vyvinutou před několika lety na Univerzitě v Barceloně. Tato zkouška má mít některé výhody proti zkoušce ohybem na půlválcovém tělese (SCB) dle ČSN EN 12697-44. Půlkruhové těleso s drážkou uprostřed, obdobné jako u zkoušky SCB, je přilepeno k ocelovým deskám a namáháno tahem. Informace o této zkoušce, která je označována jako Fenix test, jsou uvedeny v [1] a [2]. V této souvislosti stojí za zmínku, že v rámci amerického výzkumného projektu NCHRP 9-57  [3] se též konstatuje, že zkouška Fenix má některé výhody, ale upozorňuje se, že dosud není spolehlivá korelace mezi výsledky této zkoušky a chováním ve vozovkách.

To ovšem platí také o ostatních zkouškách chování směsí za nízkých teplot a zkouškách odolnosti proti vzniku trhlin. Protože problematika trhlin v asfaltových vozovkách je aktuální, byl v USA v roce 2015 zahájen výzkumný program „Cracking Group Experiment“. Jeho cílem je ověřit vhodnost různých zkoušek náchylnosti asfaltových směsí ke vzniku trhlin a porovnat výsledky zkoušek s chováním vozovek na zkušebních úsecích s dokumentovaným dopravním zatížením a kontinuálním sledováním teplot. V rámci tohoto výzkumu se provádějí experimenty na únavových dráhách NCAT a MnROAD. Na dráze NCAT ve státě Alabama na jihu USA se zkoumají trhliny vznikající vlivem zatížení (především trhliny šířící se shora dolů, které jsou v posledních letech nejčastější). Na dráze MnROAD ve státě Minnesota (který leží na hranicích s Kanadou) se provádějí experimenty hodnotící účinky nízkých teplot a stárnutí asfaltových pojiv. Vyhodnocení těchto experimentů poskytne nepochybně velmi užitečné informace pro všechny, kteří s problematikou dlouhodobého chování asfaltových směsí a vzniku trhlin setkávají ve své praxi.

Na jednání TC EAPA byla podána krátká zpráva o postupu prací na novelizaci dvou starších dokumentů EAPA. Jde o zprávu o asfaltových vozovkách pro velká dopravní zatížení (Heavy Duty Pavements: the Arguments for Asphalt) a o obrusných vrstvách pro velmi namáhané vozovky (Heavy Duty Surfaces: the Aguments for SMA).

Dále byli členové TC EAPA informováni zasedání skupiny výrobců zařízení EAPA v únoru 2018. Koncepty zmíněných 2 zpráv EAPA a informace o zasedání skupiny výrobců zařízení budou členům TC EAPA zaslány spolu se zápisem z jednání v průběhu května. Příští jednání TC EAPA se bude konat dne 24. 10. 2018 v Bruselu.

Literatura

[1] Madrigal D. et al. Effect of mixing time and temperature on cracking resistance of bituminous mixtures contianing reclaimed asphalt pavement material, Journal of Materials in Civil Engineering, 2017
[2] Francisco G. M. et al. Sustainable urban roads, 6th Eurasphalt & Eurobitume Congress, Prague, 2016, http://www.h-a-d.hr/pubfile.php?id=938
[3] Fujie Z. et al. Experimental Design for Field Validation of Laboratory Tests to Assess Cracking Resistance of Asphalt Mixtures, NCHRP 9-57, 2016