14. jednání týmu pro životní prostředí se uskutečnilo v sídle Sdružení pro výstavbu silnic v Praze v Karlíně dne 12. 12. 2017. Jednání zahájil Ing. Jan Valentin, Ph.D., z ČVUT v Praze a současně přivítal všechny hosty. Dále připomněl, že se tým poprvé schází podle dřívější domluvy oddělení pouze k tématům životního prostředí. Problematika bezpečnost (především bezpečnosti na stavbách) bude řešena v rámci nově vytvořeného týmu č. 11 pro BOZP.
Kontrolu plnění úkolů z poslední porady provedl tajemník týmu Ing. Petr Svoboda. V souladu se závěry 12. jednání týmu pokračuje práce na přípravě vyhlášky k stavebním odpadům, příprava je ve finální fázi, připravuje se konečný text pro mezirezortní připomínkové řízení.
Ing. Petr Svoboda dále seznámil členy týmu s výčtem aktivit SVS za uplynulé období. Podrobné informace mají členové SVS přístupné na webu www.sdruzeni-silnice.cz a také v informaci z jednání správní rady.
Ing. J. Valentin, Ph.D., informoval členy týmu o aktivitě pracovní skupiny, která se podílí na přípravě vyhlášky, skupina je složena především z členů týmu č. 10. Během už několikaletého úsilí se s velkou pravděpodobností podaří dokončit požadovanou vyhlášku. Vyhláška by se měla týkat pouze asfaltového recyklátu. Velké diskuze při několikaměsíčním připomínkování se týkala vzorkování a možnosti při deklaraci využívat možnosti označit materiál jako vedlejší produkt. Diskuze byla vedena i k využitelnosti jednotlivých skupin T1, T2 a T3 i s ohledem na zranitelné oblasti podle vodního zákona.
Ing. J. Valentin, Ph.D., informoval, že byla návazně na dokončování vyhlášky k asfaltovému R-materiálu započata práce na národní normě, která by měla být koncipována jako národní aplikační dokument k evropské normě ČSN EN 13 108-8. Již se uskutečnila úvodní schůzka zpracovatelského týmu, hlavním řešitelem byl zvolen Ing. Petr Hýzl, Ph.D., z VUT v Brně. Zpracovatelé svolali rovněž schůzku s výrobci asfaltových směsí, kteří ve větší míře přidávají R materiál do nových směsí s využitím zařízení, která umožňují větší dávkování.
Návazně je rovněž nutné, aby byly upraveny metodické pokyny investorů (především ŘSD ČR), ve kterých je nyní zakotvena povinnost R materiál odkoupit, což znovupoužití nebo recyklaci znesnadňuje, protože úprava materiálu se stává nerentabilní.
Ing. R. Šináglová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ve své prezentaci informovala, které požadavky zákona č. 263/2016 Sb., atomový zákon a vyhlášky č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje se vztahují na stavební materiály. Ing. Šináglová se zaměřila na povinnosti, které platí pro výrobce i dovozce.
Ing. J. Valentin, Ph.D., podal informaci o TP 259 Asfaltové směsi pro vrstvy se sníženou hlučností (pozn. předpis byl již schválen MD). V TP jsou obsaženy všechny technologie, které byly v České republice použity při realizaci obrusné vrstvy se sníženou hlučností. Investoři tak nyní mají předpis, podle kterého lze při zadání a při realizaci postupovat. V TP je rovněž uvedeno, kdy a za jakých podmínek je vhodné k realizaci obrusné vrstvy se sníženou hlučností přistoupit. V budoucnu by měla na základě TP 259 vzniknout ČSN norma. Ing. Svoboda doplnil, že řada technologií byla již ověřena v rámci provedení zkušebních úseků z programu „Nových technologií“ SFDI. Na rok 2018 je připraveno školení STEPS 9 Nízkohlučné povrchu vozovek. Celkem se uskuteční 7 kurzů v různých místech republiky.
Ing. J. Valentin, Ph.D., podal informace o obsahu posledního jednání HSE komise EAPA (Evropské asociace pro asfaltové vozovky) Byly tam podány informace panem E. Beuvingem (tajemník EAPA) a C. Karcherem (ředitel EAPA) o Pravidlech produktových kategorií (PCR) a o Environmentální deklaraci EPD. Obecně se diskutovalo o valivém odporu, kruhové ekonomice a kritériích kdy odpad přestává být odpadem („end of waste criteria“). Zajímavá byla prezentace paní Evjen ze Švýcarska o tom, jak obalovny snižují množství emisí CO2 a jakým způsobem to stát kontroluje. Carsten Karcher podal bližší informace o dokumentech týkajících se siliky, které byly předem rozeslány. Jednalo se o obecnou příručku o dobré praxi při ochraně pracovníků vydanou evropským sdružením NEPSI. Protože stavba silnic není v dokumentech zvláštně uvedena, vypracoval C. Karcher na základě údajů v dokumentu NEPSI text pro ochranu pracovníků v silničním oboru. Členské organizace EAPA by se měly k dokumentu vyjádřit a případně navrhnout jeho doplnění. Dále byla podána stručná informace o problematice azbestu ve Francii. Tam se hodnotí stejně jako azbest i částice, které mají stejné rozměry jako azbestová vlákna, ale vznikají při zpracování jiných hornin. Zatím ale nebylo prokázáno, zda mají stejný škodlivý účinek. Věc ještě není uzavřena, protože jde o složitou problematiku.
Dále se jednalo o výparech z asfaltů. Bylo konstatováno, že stále jsou určité rozdíly ve zkušebních metodách. Byla podána informace o měření účinnosti plic pracovníků při pokládce asfaltových směsí prováděném po několik let v Norsku. Obecný dokument o prevenci rizika prachu vypracovaný francouzským Sdružením USIRF a 4 dalšími institucemi z oboru stavebnictví byl rozeslán členům HSE.
Závěrem předseda týmu pro ŽP Ing. J. Valentin, Ph.D., shrnul úkoly, poděkoval všem za účast a jednání ukončil.
Ing. Petr Svoboda