Dne 27. listopadu 2024 se v sídle Sdružení pro výstavbu silnic uskutečnila již 43. porada týmu pro legislativu, které se prezenčně zúčastnilo 10 osob z řad členů týmu a hostů, 8 osob se připojili on-line. Jednání zahájila a řídila vedoucí týmu Ing. Marie Vebrová.

Obrázek 1: Jednání týmu pro legislativu

Ing. Petr Svoboda úvodem informoval o aktivitách Sdružení v oblasti legislativy. Sdružení se aktivně zapojilo do připomínkování novely zákoníku práce, která ustanovovala pro stavební firmy povinnost ručit za mzdy poddodavatelů. Po jednáních s MPSV se podařilo domluvit určité ústupky tak, že bude možné se částečně z této povinnosti vyvinit a takto byla schválena úprava zmíněného zákona (zákon č. 230/2024 Sb., jedná se o §279 a §324a). Tím se podařilo tuto problematiku alespoň částečně úspěšně upravit. Uskutečnila se řada jednání s MD a resortními investorskými organizacemi ohledně smluvních podmínek Red Book FIDIC. Sdružení se zapojilo do pracovní skupiny MMR ke strategickému zadávání ve stavebnictví. Sdružení připomínkovalo rovněž vyhlášky MD ke stavebnímu zákonu. Ing. Knottová upozornila na konferenci Projektování pozemních komunikací, kde bude legislativě věnován celý blok přednášek.

Vedoucí oddělení legislativně-právního odboru strategií, práva a elektronizace veřejných zakázek MMR Mgr. David Dvořák, LL.M., Ph.D., informoval o novele zákona o zadávaní veřejných zakázek. Ve schvalovacím procesu je tzv. malá novela zákona o zadávaní veřejných zakázek, která by měla zvýšit limity pro zakázky malého rozsahu na 3 mil. Kč pro dodávky a služby a 9 mil. Kč pro stavební práce. Dále upravuje vztahy v oblasti veřejné podpory a návaznost na některá nařízení EU, včetně nařízení o zahraničních subvencích (FSR). Novela nabude účinnost 15. den od zveřejnění ve Sbírce zákonů. Další navržené úpravy jsou formou pozměňovacích návrhů, např. hodnocení nabídek v rámci Dynamického nákupního systému (DNS), úprava centrálního zadávání a registru smluv nebo podlimitní výjimky. K reformě přezkumu ÚOHS Mgr. Dvořák uvedl, že byl návrh odeslán do Legislativní rady vlády. Z hlavních principů uvedl: jednoinstanční přezkum v návrhových věcech, zavedení principů sporného řízení a projednací zásady, a soudní přezkum se lhůtou pro rozhodnutí. Podrobnosti viz https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/verejne-zakazky-a-elektronizace/reforma-prezkumu-verejnych-zakazek.

JUDr. Hana Nevřalová, MBA, informovala o aktivitách pracovní skupiny při MMR k minimálním standardům odpovědného veřejného zadávání ve stavebnictví (sociálně odpovědné zadávání, environment, ESG). Mgr. Dvořák doplnil, že je na MMR stále diskutována forma výstupu, zda jako usnesení vlády nebo „pouze“ vládou schválená metodika, jedná se v podstatě o naplnění §6 odst. 4 ZZVZ a způsob, jak naplnit principy odpovědného zadávání. JUDr. Nevřalová dále informovala o problematice předání staveniště jednomu zhotoviteli, která je zahrnuta v návrhu novely nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, ve znění nařízení vlády č. 136/2016 Sb. (jedná se o znění § 2, odst. 3 novely). S MPSV k problematice probíhají jednání.

Výkonná ředitelka Asociace pro veřejné zakázky Mgr. Martina Šelejová informovala o letošním jednání pracovní skupiny AVZ pro veřejné zakázky ve stavebnictví, kde se řešilo hodnocení na kvalitu. Hodnocení na kvalitu předpokládá kvalitnější plnění, umožňuje společensky odpovědné zadávání, nižší náklady životního cyklu, nabízí oslovení i jiného okruhu dodavatelů a omezení možnosti kartelu. Proběhla diskuse o některých hodnotících kritériích (např. hodnocení členů týmu, zaměstnávání znevýhodněných osob, termín realizace, záruční doba, nakládání s odpady, energetická náročnost apod.). Je třeba přesně definovat a poté je nezbytná ověřitelnost a dohledatelnost. Bylo konstatováno, že pro zadavatele je hodnocení na kvalitu složitější a žádné univerzální kritérium neexistuje. Bc. Král doplnil, že pokud všichni uchazeči splní kritérium (např. termín plnění nebo záruční doba) v nejvyšší možné míře, opět by se jednalo o hodnocení pouze na cenu.

Vedoucí odboru veřejných zakázek ŘSD JUDr. Simona Galousková ve své prezentaci věnovala odpovědnému zadávání v podmínkách ŘSD. V oblasti environmentálně odpovědného zadávání informovala JUDr. Galousková o zavádění nových hodnotících kritérií (kromě stávajících: legislativní a další právní povinnosti, podpora cirkulární ekonomiky atd.). Nová hodnotící kritéria budou konzultována se Sdružením, i v rámci předběžné tržní konzultace, bude se jednat o bonus, nikoli o zadávací podmínky. První prezentované kritérium (bylo již použito na jedné zakázce): použití vozidel s tepelně izolovanými korbami při dopravě asfaltových směsí, JUDr. Galousková popsala použití hodnotící kritéria a způsob kontroly. Dalšími kritérii jsou množství použitého R-materiálu do asfaltových směsí typu AC a VMT pro konstrukční vrstvy vozovek nebo použití fréz s automatickým naváděním podle 3D modelu při frézování asfaltových směsí. Mezi další kritéria v přípravě patří použití nízkoteplotních asfaltových směsí a podíl vozidel s emisní normou VI a vyšší – to je však těžko kontrolovatelné. V oblasti sociálně odpovědného zadávání se již využívá bonifikace v otevřených poptávkových řízení na služby. Hodnotí se, pokud dodavatel využije při realizaci osoby dlouhodobě nezaměstnané či znevýhodněné nebo je sociálním podnikem. Přímé oslovení dodavatelů, zaměstnávající osoby znevýhodněné na trhu práce, se neosvědčilo. Začal se tedy využívat dynamický nákupní systém pro malé podniky, zaměstnávající osoby znevýhodněné na trhu práce (je tam omezen přístup velkých dodavatelů). Od 8. 7. 2024 DNS pro jednoduché služby, DNS pro jednoduché stavební či obdobné práce byl zaveden 25. 11. 2024. JUDr. Galousková shrnula systém fungování DNS a promítla seznam zavedených DNS.

Ing. Svoboda navázal a seznámil s dopady ESG na firmy, povinnost nefinančního reportingu mají od roku 2024 (publikace zprávy v roce 2025) velké společnosti nad 500 zaměstnanců, od roku 2025 (publikace zprávy v roce 2026) velké společnosti, které splní 2 ze 3 kritérií: 250 zaměstnanců nebo obrat nad 1 mld. Kč nebo rozvaha aktiv nad 500 mil. Kč. Od roku 2026 (publikace zprávy v roce 2027) i kótované malé a střední podniky. ESG/EU Taxonomie není obecně povinná, ale povinnost ESG výkaznictví se postupně rozšiřuje. Pro veřejnou správu/veřejné zakázky není ESG/EU Taxonomie povinná, ale realizace udržitelných projektů může mít vliv na jejich financování. ŘSD přistupuje k odpovědnému zadávání konkrétními požadavky v zadávací dokumentaci.

JUDr. Tomáš Kučera prezentoval změny zvláštních smluvních podmínek Red Book FIDIC. Uskutečnila se řada jednání s MD a resortními investorskými organizacemi. V novém znění není zpracována část týkající se CES a BIM protokolu, bude dopracováno v 1Q/2025. Upravené smluvní podmínky by měly být ještě v letošním roce schváleny Centrální komisí MD s účinností od 1. 1. 2025. JUDr. Kučera měl obsáhlou přednášku ke smluvním podmínkách FIDIC na školení v rámci Legislativních úterků, prezentace je na webových stránkách Sdružení, v sekci Odborné akce.

Závěrem Ing. Vebrová poděkovala všem za účast i aktivní přístup. Termín konání příští porady se předpokládá v 1. pololetí roku 2025.


Zpracovala: Ing. Radka Knottová