Dvacáté druhé jednání týmu zahájil vedoucí týmu doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D. Na posledním jednání nebyly stanoveny konkrétní závěry ani úkoly, vše podstatné pro sledování a ovlivňování vývoje v environmentální oblasti bylo připraveno pro diskusi v rámci jednotlivých konkrétních bodů jednání. Činnost byla od posledního jednání týmu zaměřena především na prosazení připomínek k původní vyhlášce č. 130/2019 Sb. a pokračování v úsilí vytvořit další obdobné vyhlášky pro zeminy, betony a ve stavebnictví využitelné vedlejší produkty z průmyslové výroby. V konečné fázi připomínkování byly rovněž předpisy TP 210 a TP 150. Začala také intenzivnější diskuse na téma evropské taxonomie a pravidel souvisejících s ESG a rovněž byly představeny výstupy z 1. studie ke zmapování ložisek kameniva pro dopravní stavby. O činnosti Sdružení za poslední období informoval Petr Svoboda.
Mgr. Štěpán Jakl z Ministerstva životního prostředí informoval o novinkách v oblasti odpadové legislativy. Především poukázal na snahu upravit ve vyhlášce některé záležitosti. Bohužel se nepodaří do konce roku 2024 zpracovat nové vyhlášky podle § 83 odst. 2 vyhlášky č. 273/2021 Sb., které měly nastavit podmínky, za kterých přestávají být recykláty a další definované materiály odpadem, bude nutné posunout termín o období, které je nutné k tomu, aby byly potřebné vyhlášky zpracovány (pravděpodobně další tři roky).
Posun by nicméně neměl být příliš dlouhý. Praxe vyhlášky potřebuje, aby bylo možné zajistit adekvátní a efektivní využití těchto materiálů. Primárním cílem je předcházet ukládání využitelných stavebně-demoličních odpadů (SDO) na skládky odpadů a neprovádět nahrazování těchto využitelných materiálů nedostatkovým kamenivem.
Dále je nezbytné, aby bylo v novelizaci vyhlášky jednoznačně specifikováno, že SDO jsou materiály určené pro recyklaci k následnému využití dle podmínek § 83. Pro tyto materiály se musí uplatnit striktně pouze požadavky na obsah nebezpečných látek pouze dle § 83 vyhlášky č. 273/2021 Sb., tedy dle přílohy 5, tab. 5.1, sloupec II., nebo dle předchozí vyhlášky č. 294/2005 Sb., přílohy 10, tab. 10.1, kde se nesleduje ukazatel RL. Zároveň i výsledky akutní ekotoxicity nepřekročí limity stanovené dle vyhlášky č. 273/2021 Sb., přílohy 5, tab. 5.3, sloupec II.
Členové týmu se shodli, že vzhledem k tomu, že materiály pro recyklaci nejsou materiály pro zasypávání, je nutné, aby byl v textu vyhlášky tento fakt zdůrazněn a nebylo nutné materiály pro recyklaci posuzovat podle přílohy č. 5, článku 5.2. Proto bylo domluveno, že Sdružení uplatní prostřednictvím KZPS připomínky k vyhlášce č. 273/2021 Sb. na podkladě výše uvedeného.
Doc. Jan Valentin a Ing. Petr Svoboda informovali, že bude v rámci konference Podkladní vrstvy připraveno několik přednášek týkající se legislativy v oblasti odpadové problematiky a bude připravena také diskuse se zástupcem Ministerstva životního prostředí Mgr. et Mgr. Štěpánem Jaklem a zástupcem Ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Vladimírem Macourkem. Úvodní přednášky k problematice budou mít doc. J. Valentin k dopadům zelené transformace, taxonomie a přechodu k oběhovému hospodářství a Monika Jankovská k analýzám materiálů ze staveb. Po krátké diskusi bylo doporučeno přizvat k diskusi také zástupce ČIŽP.
Pozvání na jednání týmu přijal Ing. Petr Holub z oddělení strategie ŘSD, který dostal na starosti problematiku ESG. Ve svém vystoupení se zaměřil především na problematiku reportingu. Vzhledem k transformaci ŘSD má tato organizace povinnost v roce 2025 zpracovat nefinanční reporting týkající se environmentální, sociální a správní problematiky. V současné době na ŘSD probíhá sběr důležitých dat týkajících se důležitých faktorů ve všech třech oblastech. Ing. Holub přednášel na semináři k problematice ESG a zadávání staveb v rámci cyklu Legislativní úterý.
Dalším bodem jednání byla problematika posuzování staveb v rámci celoživotního cyklu a možnosti investorů získat pro realizaci stavby kvalitního dodavatele a zároveň podpořit snížení negativního environmentálního dopadu staveb v různých oblastech a podpořit např. cirkulární ekonomiku. Ing. Jiří Fiedler prezentoval plány na zavedení LCA formou EPD pro asfaltové směsi. Nyní je dokončován již třetí návrh tzv. c-PCR pro asfaltové směsi. Dokument by měl být vydán CEN v podobě TS. Ing. Fiedler představil rovněž dokument Evropské asociace pro asfaltové vozovky k dekarbonizaci.
Doc. J. Valentin dále podal informaci o činnosti komise HS(E) EAPA. Předpokládá se, že nové harmonizované normy by měly být hotovy okolo roku 2030. V nich má být povinné deklarovat environmentální udržitelnost. CEN/TC 227/WG 6 pracuje na c-PCR. Ovšem v současné době probíhá systematická revize EN 15804+A2 (Environmentální prohlášení o produktu – Základní pravidla pro produktovou kategorii stavebních produktů). Technický ředitel EAPA B. Gomez shrnul, že situace je složitá a některé věci zůstávají nejasné. Je proto určitou výhodou, že silniční materiály nejsou v první skupině, pro kterou se budou dokumenty podle nových směrnic vypracovávat. V rámci EAPA se rovněž uskutečnilo jednání k problematice zápachu na obalovnách. Emise pachů závisí na mnoha faktorech, jako je obsah R-materiálu ve směsi, použité materiály, počasí, paliva atd. Na webové stránce EAPA byl v sekci pro členy vytvořen adresář pro tuto novou pracovní skupinu https://eapa.org/task-force-odour/.
Ing. Petr Svoboda prezentoval nejdůležitější závěry studie dostupnosti kameniva zpracované pro ŘSD Českou geologickou službou s podporou Těžební unie a Sdružení pro výstavbu silnic.
Studie bude obsahovat plánované stavby ŘSD a SŽ a dostupná využívaná výhradní ložiska a ložiska nevyhrazeného nerostu s povolením těžby do dojezdové vzdálenosti 35 km až 40 km a dále pak souhrn potřeb staveb obou státních organizací ŘSD a SŽ a jeho pokrytí stávajícími disponibilními zásobami. Součástí bude rovněž návrh legislativních změn. Nadále je nutné problematiku dostatečně medializovat.
Ing. Svoboda informoval o přípravě odborných akcích, a to Legislativních útercích a Silničních akademií, některé z workshopů jsou zaměřeny i na environmentální problematiku. Více je uvedeno na www.sdruzeni-silnice.cz.
V rámci diskuse bylo doporučeno pokračovat v intenzivním jednání s MPO a MŽP na přípravě dalších vyhlášek.
Závěrem předseda týmu pro ŽP doc. J. Valentin poděkoval všem za účast a jednání ukončil. Termín a místo dalšího jednání bude upřesněno a uskuteční se pravděpodobně v jarních měsících roku 2025.
Zpracoval: Ing. Petr Svoboda