Silnice mosty 2024, 3, 10–11
10. jednání týmu č. 11 pro BOZP se uskutečnilo dne 10. 6. 2024 v Praze pod patronací společnosti Skanska, a.s. Jednání zahájil vedoucí týmu Ing. Lukáš Koubek. Kontrolu plnění úkolů z poslední porady provedl Ing. Petr Svoboda.
Na jednání byl přizván Mgr. Skovajsa z Ministerstva dopravy, který prezentoval problematiku z pohledu Ministerstva dopravy a do svého vystoupení promítl rovněž zkušenosti ze svého působení na ŘSD. Ve svém vystoupení poukázal na pravidla na vytváření opatření pro průjezd staveništěm a vysvětloval, že do procesu vstupují zájmy dvou skupin, kdy každá chce mít více prostoru a zajištěnou bezpečnost. Proto jsou nastaveny ve směrnicích podmínky z hlediska ochrany staveniště. Vždy je potřeba zvážit rizika i vzhledem na charakter uzavírky, provoz a délku trvání prací apod. Mgr. Skovajsa nabídl možnost spolupráce se členy týmu na úpravě těchto pravidel a připomněl poměrně zásadní změnu, která nastala v podobě podstatně většího využívání dočasných svodidel. Ta jsou využívána i pro oddělení staveniště, což je významný posun od doby, kdy byly využívány pouze dopravní značky. Mgr. Skovajsa apeloval na kvalitu provedení uzavírek, která není často dostatečná. Je potřeba vybírat podzhotovitele dopravních opatření, kteří provádějí kvalitní práci. V diskusi se potom členové vyjádřili k tomu, že by řada opatření měla být definována jednoznačně ve výběrovém řízení na zhotovitele. K zamyšlení je také posouzení vhodných kritérií. Pokud je kritériem výběru zhotovitele pouze cena, žádný zhotovitel není motivován opatření k ochraně staveniště realizovat nad rámec opatření, která jsou součástí tendru. Členové týmu zopakovali dřívější doporoučení vyžadovat umístění radarů bez ohledu na to, jestli jsou vybírány pokuty. Mgr. Skovajsa reagoval, že byly ve směrnicích definovány situace, kdy je instalace dočasných svodidel nutná. Pro mezní situace je na rozhodnutí projektanta, jestli instalace dočasného svodidla vzhledem k časové a finanční náročnosti i bezpečnostnímu riziku při instalaci a deinstalaci navrhne. Dále byla diskutována možnost znovuotevřít otázku využívání jednoduchého softwaru (inspirace ve Velké Británii), který pro návrh opatření vyhodnocoval a ŘSD se ho snažilo v minulosti „nakalibrovat“ pro české poměry. Jednalo se o účinnou pomůcku, která se ale příliš nevyužívá. Ing. Lukáš Hrabánek z ŘSD vyjádřil názor, že pravidla jsou ve směrnicích 10 a 11 dobře nastavena. Mgr. Vyroubal zdůraznil úlohu projektanta při nastavení konkrétního řešení, které by mělo být navázáno i na plány BOZP. Dále se vyjádřil k tzv. radarům, jejichž účinnost je rozdílná a zvyšuje se, pokud jsou vybírány pokuty, efekt má i pokud se na informační tabuli společně s údajem o rychlosti jízdy objeví rovněž RZ vozidel. Vybírání pokut je ale možné po dohodě s příslušnou obcí s rozšířenou působností. Ing. Kukuczka upřesnil, že vyšší svodidla mají význam na začátku uzavírky.
Ing. Koubek opět upozornil na fakt, že plány BOZP ve výběrovém řízení jsou obecné a často i několik let staré. P. Prášil upozornil také na fakt, že koordinátoři BOZP svoji pozornost směřují spíše ke klasické ochraně bezpečnosti. Dále pak nabídl možnost připomínkovat právě revidované provozní směrnice a následně poslal dokumenty k připomínkám. Také upozornil, že přílišná standardizace může pak také vést k tomu, že budou schémata implementována bez přílišného rozmyslu. Závěrečná diskuse byla vedena ohledně ochoty některých ORP pokuty vybírat. V současné legislativní situaci není možné obce přimět k vybírání pokut.
Mgr. Vyroubal ve svém příspěvku zaměřeném na novinky v předpisech ŘSD v oblasti BOZP nejdříve vyjádřil názor, že v současné době je většina incidentů, které mají za následek nebezpečné situace nebo úrazy, vyplývá z běžných okolností souvisejících s nedodržováním bezpečnostních zásad než způsobených dopravou. Využil prezentaci Ing. Šoty z konference Bezpečně spolu. Koordinátory bezpečnosti stavby nesoutěží úsek bezpečnosti, to je na jednotlivých správách, úsek bezpečnosti kontroluje samotný výkon koordinátorů práce. Na poslední schůzce bylo doporučeno, aby byl součástí tendru vždy plán BOZP a také bylo upozorněno na fakt, že by plán neměl být zastaralý. Není důvod, aby nebyl případně plán BOZP aktualizován. V tomto duchu byl stanoven závěr z jednání týmu. Činnost koordinátora BOZP by měla být do budoucna soutěžena prostřednictvím dynamického nákupního systému. Mgr. Vyroubal provedl výčet nejčastějších příčin úrazů a příklady incidentů na stavbách ŘSD. V roce 2024 se staly 4 závažné události. Je proto potřeba se věnovat také samotné bezpečnosti práce v rámci staveniště. Prezentoval návrhy směrnic a přislíbil je zaslat k připomínkám (bylo tak ihned po jednání učiněno, byla zaslána k vyjádření směrnice 10). Informoval také o personálním posílení kontroly činnosti koordinátorů BOZP a bezpečnosti na stavbách o Ing. Bendu v Brně. Nakonec podal informaci o přípravě praktických školení pro zaměstnance ŘSD. Bude ustanoven tým, který bude mít školení na starosti a zvažuje se proškolovat i zaměstnance zhotovitelů.
Zástupce provozního úseku ŘSD Michal Prášil ve svém vystoupení popsal tradičně novinky v předpisech a vzorech. Plánuje se 9 dílů Příručky pro označování pracovních míst na dálnicích a silnicích. Revidují se také směrnice PS 1,10 a 11, které přislíbil p. Prášil zaslat. Členové týmu reflektovali další zlepšení předpisů, nyní je potřeba nadále působit především na projektanty, aby důsledně směrnice a příručky implementovali. Také P. Prášil také apeloval na to, aby společnosti, které mají certifikaci v rámci resortního systému, svou činnost realizovaly co nejlépe. Uvedl příklad z Německa, zdůraznil, že problematiku ochrany zaměstnanců jednoznačně definuje jejich ministerstvo práce a sociálních věcí. Naše Ministerstvo práce a sociálních věcí v této oblasti aktivní není.
Byla diskutována i možná spolupráce se spolkem Společná vize. Někteří členové týmu potvrdili, že by bylo vhodné zvážit spolupráci s touto platformou, projednána bude i možnost zapojení do spolupráce na přípravě a realizaci konference Bezpečně spolu.
P. Prášil ve svém vystoupení rovněž okomentoval incidenty, které se staly zaměstnancům ŘSD a také prezentoval, jakým způsobem probíhá poučení pro další úpravu pravidel. Také upozornil na to, že není možné provádět přílišné restrikce (jako příklad uvedl přílišné snížení rychlosti v uzavírkách), protože pak ochota k dodržování pravidel klesá. Také je potřeba provádět častou osvětu v oblasti předcházením vzniku nebezpečných situací a snažit se motivovat zaměstnance, aby nebezpečné situace oznamovali.
Bohužel se po ukončení mediální kampaně „Musíme to všichni přežít“ přestala sbírat data, jaké následky mohou mít incidenty způsobené veřejností. Bylo opakovaně řečeno, že by bylo vhodné na tento sběr dat navázat, aby bylo možné vysledovat trendy. Vzhledem k tomu, že má tým č. 11 vytvořen prostor v rámci MS Teams, bylo domluveno, že budou tyto popisy ukládány do vytvořené složky. Je vytvořena složka a návod, jak by informace mohly vypadat. Jsou tam bohužel informace pouze od 3 společností. Je tak jen na členech týmu, jak budou tyto informace sdíleny. Data jsou samozřejmě využitelná pro další jednání se silniční i další státní správou, k větší aktivitě vyzval členy týmu jak vedoucí týmu, tak jeho tajemník.
Ing. Svoboda informoval, že byla problematika BOZP také integrována do programu akce Road fest, což je zážitková akce se silniční technikou a technologiemi, kterou pořádá od roku 2018 pro veřejnost Sdružení. Na akci v Lipníku nad Bečvou byla prováděna osvěta správného pracovního oblečení, byl přítomen Červený kříž se zdravotní problematikou, ŘSD vystavovalo moderní vozidlo pro instalaci kuželů. Na těchto vozidlech jsou potom v rámci mediální kampaně ŘSD vyobrazeni skuteční pracovníci ŘSD, aby si řidiči uvědomili, že případnou neohleduplnou jízdou mohou ohrozit dělníky, kteří vykonávají svojí práci. Akce má také přispět k lepší propagaci oboru, aby veřejnost (řidiči) vnímala práci silničářů pozitivněji. V roce 2024 se uskuteční 2 Road festy, a to v Českých Budějovicích a v Havlíčkově Brodě, kde budou rovněž aktivity zaměřené na bezpečnost prezentovány.
Ing. Svoboda podal stručnou informaci o dalších akcích a aktivitách Sdružení, všechny aktivity je možné sledovat na www.sdruzeni-silnice.cz. Upozornil především na dotované kurzy školení (celkem 5) zaměřené na legislativu, kterou Sdružení připomínkuje a také upozornil na kurzy Silniční akademie zaměřené na technické záležitosti. Poslední letošní kurz se bude zabývat rovněž problematikou BOZP na stavbách, uskuteční se 4. 11. 2024 v Praze s názvem Desatero stavbyvedoucího.
Ing. Svoboda také upozornil na fakt, že od roku 2025 bude zatím pro velké společnosti povinné provádět nefinanční reporting týkající se oblastí, které se skrývají pod zkratkou ESG. Protože výstavby silnic je samozřejmě prakticky plně závislá na podmínkách zadání veřejných investorů, bude do budoucna z pohledu investorů nutné, aby problematika ESG byla začleněna do tendrů, a to do kvalifikačních předpokladů, případně by měla být připravena i vhodná hodnotící kritéria. Sdružení proto vytvořilo pracovní skupinu k této problematice, do které byl nominován i zástupce ŘSD Ing. Petr Holub. Sdružení požadovalo také, aby byla některá kritéria, jak v inovativní, environmentální i sociální oblasti využita. Bonifikovat by samozřejmě bylo např. možné i zvýšenou ochranu staveniště.
Jednání po přijetí závěrů ukončil vedoucí týmu Ing. Lukáš Koubek.
Zpracoval: Ing. Petr Svoboda