Zasedání správní rady dne 6. 12. 2023 se uskutečnilo v Hotelu AKADEMIE Naháč v Choceradech. Jednání zahájil předseda Sdružení Ing. Petr Laušman. Pozvání přijali ředitel SFDI Ing. Zbyněk Hořelica a vrchní ředitelka sekce ekonomické a infrastrukturní Ministerstva dopravy Ing. Lenka Hamplová, generální ředitel ŘSD ČR Ing. Radek Mátl se připojil on-line.

Ing. Petr Svoboda shrnul uplynulé období činnosti sekretariátu Sdružení. Sdružení se zapojilo do připomínkování certifikované metodiky k problematice ESG vznikající v rámci projektu TA ČR. Metodika by se měla týkat především problematiky emisí CO2. SPS zapojené do řešení projektu ustanovilo pracovní skupinu, kam Sdružení jmenovalo své zástupce. Měla by vzniknout rešerše zahraničních zkušeností. Na jednání týmu pro jakost vystoupil Mgr. Petr Dovolil z PwC. Na jednání týmu pro projektování a přípravu staveb informoval Ing. Josef Šejnoha, že problematika ESG spadá na ŘSD ČR do jím vedeného Odboru strategie. Ing. Svoboda k tomu uvedl, že Sdružení plánuje uskutečnit k těmto tématům školení.
Ing. Svoboda informoval o nové vyhlášce č. 283/2023 Sb., o stanovení podmínek, při jejichž splnění jsou znovuzískaná asfaltová směs a znovuzískaný penetrační makadam vedlejším produktem nebo přestávají být odpadem, která je účinná od 1. 10. 2023. Senát schválil návrh novely liniového zákona, který řeší mj. kritické nerosty, ložiska strategického významu, vyvlastnění a zrychlená povolovací řízení týkající se těžby. Nevztahuje se na nevyhrazené nerosty. V návrhu revize liniového zákona je nemožnost dalšího prodlužování platnosti EIA (pouze jednou). Dále informoval o připomínkování zákona o BIM. Návrh byl rozeslán pracovnímu týmu č. 2 a členům TRT SFDI a připomínky byly cestou SPS uplatněny. Účinnost zákona se předpokládá od 1. 7. 2024. Informoval o zapojení do přípravy novely zákona č. 309/2006 Sb. týkající se ochrany zdraví při práci. V rámci pracovní skupiny byly připomínkovány především paragrafy zákona týkající se stavebních činností a činnosti koordinátorů BOZP. Ing. Svoboda zrekapituloval revizi norem a některých TP týkajících se navrhování a stavby vozovek a upozornil na fakt, že stále nebylo schváleno již rok dokončené TP 170 Navrhování vozovek. Schválení čekalo na vytvoření webového rozhraní pro aplikaci ELAS, která je již nyní také připravena. Sdělil, že probíhá sestavení plánu pro revize předpisů TKP a TP v roce 2024. Sdružení má možnost se do tvorby plánu zapojit a má možnost se zapojit rovněž do následného připomínkování v rámci činnosti TRR. V roce 2024 je také plánována revize dalších důležitých ČSN (pro navrhování mostů, CB kryt, vozovky na mostech, litý asfalt, snad bude zahájena i revize normy na hromadné garáže a další). Sdružení se zapojilo do projektu v rámci výzvy Společně za vzděláním. Školení STEPS 17 Environmentální kontext výstavby pozemních komunikací bude zaměřeno na dopad ESG, řešení nedostatku kameniva, vyhlášky č. 283/2023 Sb., TP 150 a TP 210, alternativní materiály a využití recyklovaných materiálů. Uskuteční se v lednu a únoru 2024.
V září 2023 se uskutečnil ROAD FEST v Lipníku nad Bečvou. V roce 2024 je plánován ROAD FEST v Českých Budějovicích (6. 6. 2024), 20. 9. 2024 v Havlíčkově Brodě, možnost konání je také v Opavě 27. 6. 2024 (v rámci Dne firem), nebo 9. 10. 2024 (SPŠ pořádá soutěž pro ZŠ). Podmínkou je zapojení firem. Ing. Laušman poděkoval všem firmám, které se akcí ROAD FEST v roce 2023 účastnily.Ve dnech 28.–29. 11. 2023 se uskutečnila konference Asfaltové vozovky, zúčastnilo se rekordních 687 delegátů. Odborný program byl na vysoké úrovni. Druhý den dopoledne se zúčastnila třída studentů oboru dopravní stavby místní SPŠ.
O činnosti týmu č. 2 pro projektování a přípravu staveb informoval jeho vedoucí Ing. Radovan Hrnčíř a zprávu o činnosti týmu č. 5 pro mosty přednesl Ing. Petr Svoboda.
Ing. Laušman informoval o uskutečněných jednáních se státní správou a s dalšími institucemi. K novele zákoníku práce uvedl, že se podařilo prosadit, že není povinnost ručit za mzdy poddodavatelů v celém řetězci, povinnost se bude vztahovat pouze na „prvního neboli přímého“ poddodavatele, pokud splní určité podmínky – nebude dlužit na pojištěních apod. Shrnul vše podstatné týkající se WRC a poděkoval firmám, které akci podpořily především v rámci ČS pavilonu. Kongresu se zúčastnilo velké množství studentů. Ing. Laušman reprodukoval zpětnou vazbu účastníků kongresu, která byla většinou pozitivní. Byly projednány i některé negativní ohlasy, týkající se především přípravy kongresu, a to od vystavovatelů v ČS pavilonu.
Dále informoval o on-line semináři, který se uskutečnil 1. 12. 2023 a na kterém ředitel ekonomického úseku ŘSD ČR Ing. Matouš Vydra seznámil se změnami v režimu plátcovství DPH u ŘSD ČR, které nastanou po 1. 1. 2024. K tomuto termínu dojde na ŘSD ČR ke změně právní formy ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. V rámci této změny dojde u některých akcí a činností na ŘSD ČR ke změně režimu DPH. Předměty plnění související neinvestičními akcemi (až na výjimky, např. velké opravy mostů a silnic) s opravou, údržbou, správou silnic a dálnic se stanou pro ŘSD ČR zdanitelným plněním s nárokem na odpočet a s tím spojenou změnou fakturace stavebních činnosti, které budou v režimu přenesené daňové povinnosti. Tyto změny se promítnou do všech, tzn. i existujících, smluvních vztahů. Režim u investičních akcí, u výstavby nových silnic a dálnic zůstane beze změny a nebude pro ŘSD ČR zdanitelným plněním s nárokem na odpočet.
Ing. Lenka Hamplová informovala, že vláda schválila rozpočet, tím je tedy schválen i rozpočet SFDI. K transformaci ŘSD ČR uvedla, že k 1. 1. 2024 dojde ke změně právní formy ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. Hlavním důvodem byla potřeba vyšší kvality a udržitelného financování. MD hodnotí Světový silniční kongres jako velmi úspěšný s tím, že splnil očekávání. Novela zákona o SFDI byla připravena z důvodu zajištění finančních prostředků pro resort dopravy. V návrhu zákona je uvedena možnost pro SFDI vydávat vlastní emise dluhopisů, zvažuje se i další rozšíření možností financování. Rok 2023 byl pokryt úvěrem od EIB, který se jeví výhodnější než emise dluhopisů od MF nebo SFDI. Bude snaha zákon o SFDI v rámci legislativního procesu dále upravovat, protože se otevírají další možnosti financování, např. čerpat modernizační fond atd. Probíhá zapracování připomínek k RB FIDIC, v lednu/únoru 2024 bude rozeslán návrh, je snaha sjednotit smluvních podmínek pro celý resort.
Ing. Zbyněk Hořelica prezentoval financování dopravní infrastruktury z rozpočtu SFDI v roce 2023 a dále přednesl klíčové informace rozpočtu SFDI na rok 2024. Vyrovnaný rozpočet – návrh ve výši 150,1 mld. Kč, z toho národní zdroje 117,9 mld. Kč, z toho 28,5 mld. Kč dluhové financování a EU zdroje 32,1 mld. Kč. Rozdělení výdajů na investice ve výši 100,3 mld. Kč a neinvestice 49,8 mld. Kč. Ing. Hořelica popsal příjmy a výdaje rozpočtu na rok 2024. Výdaje dle příjemců: ŘSD ČR ve výši 78,088 mld. Kč a SŽ 57,479 mld. Kč. Z analytického rozkladu akcí vyplývá, že platba za dostupnost (opravy, údržba a provozní výdaje) pro ŘSD ČR má činit 21,919 mld. Kč, akce v realizaci 39,642 mld. Kč. Dále promítl investiční akce ŘSD ČR na dálnice a silnice I. třídy dle krajů. Financování silnic II. a III. třídy bude v roce 2024 ve výši 4 mld. Kč. Příspěvkové programy SFDI budou i v roce 2024, a to ve výši 1,6 mld. Kč, nejvyšší výdaje ve výši 660 mil. Kč jsou na příspěvky na zvyšování bezpečnosti a zpřístupňování dopravy. Dále jsou příspěvky na výstavbu cyklostezek nebo na křížení místní a účelové komunikace. Z ostatních výdajů zmínil vybavení drážních vozidel palubními jednotkami ETCS (celkem 2 mld. Kč), infrastrukturu městské drážní dopravy, ITS – dopravní telematiku, infrastrukturu pro multimodální dopravu TEN-T (celkem cca 1,5 mld. Kč). Informoval, že je připravena provozní smlouva na 3 roky s ŘSD ČR. K BIM uvedl, že byla schválena aktualizace Metodiky BEP a probíhá dokončení zpracování DS pro DSPS dle dohody s ČAS. Probíhá připomínkování aktualizace Koncepce zavádění metody BIM v ČR a projednávání připomínek k zákonu o BIM. Dokončuje se aktualizace OTSKP na rok 2024 (předpoklad schválení I. čtvrtletí 2024).
Ing. Radek Mátl úvodem ukázal graf čerpání rozpočtu v letech 2010–2022, má stále vzrůstající trend. Na rok 2024 je plánováno až 78 mld. Kč. i prostředky pro přípravu staveb jsou rekordní. Promítl mapky s přehledem běžících staveb (266,9 km), staveb zahajovaných v letech 2023–2024, staveb zprovozněných v letech 2023–2024 a staveb plánovaných k zahájení realizace v letech 2025–2026. V roce 2024 by měla být zahájena stavba SOKP 511 Běchovice–D1. Ing. Mátl také prezentoval přehled plánovaných soutěží na zhotovitele pro rok 2023 a plán na rok 2024. Rovněž prezentoval přehled plánovaných oprav dálnic v roce 2024 a shrnul aktuální stav přípravy PPP projektu D35. Předpoklad realizace je 2025–2029, stavba se úspěšně připravuje po stránce inženýrské i majetkoprávní tak, aby během roku 2024 byla na oba úseky stavby vydáno stavební povolení v právní moci. Součástí zadávací dokumentace na výběr koncesionáře bude BIM model v podrobnosti DS SFDI – DSP. Ing. Mátl informoval o změně právní formy ŘSD ČR na státní podnik a seznámil se vzorcem pro výpočet každoroční platby dle tříleté smlouvy. Ke změně DPH byl realizován seminář, postupně budou vydávány ze strany ŘSD ČR další instrukce. Dalším prezentovaným tématem byl dopad novely zákona č. 416/2009 Sb., která nabývá účinnosti dne 1. 1. 2024. Novela zákona obsahuje ustanovení o zamezení možnosti podávat odvolání proti povolení stavby podle tohoto zákona, ale bez uvedení konkrétních důvodů, tzv. blanketních podání. Dále umožňuje vládě do doby vydání územního rozvojového plánu rozhodnout o pořízení dílčího územního rozvojového plánu pro vybraný záměr dopravní infrastruktury celostátního nebo mezinárodního významu. Důležitou změnou je umožnění (v případě, že stavba D1 podléhá posouzení vlivů záměru na životní prostředí), uzavřítsmlouvu o získání práv k pozemku již po vydání souhlasného závazného stanoviska EIA. Posledním prezentovaným tématem byl postup implementace BIM. Pilotních projektů zadaných v režimu BIM již bylo hodně, ŘSD ČR se chce soustředit na realizaci. Byl zpracován a Sdružením připomínkován A1 – Datový předpis pro digitální model skutečného provedení stavby. V roce 2022 byly zahájeny práce na rozšíření A1 pro potřeby další integrace A1 a formátu IFC (např. pro SHV, GIS…), v současné době probíhá aktualizace C2 – Datový předpis pro předávání digitální projektové dokumentace pro ŘSD ČR, který bude vydán po dokončení prováděcích vyhlášek k novému SZ. Ing. Mátl zdůraznil možnost využívání dat za využití formátu IFC i v jiných systémech (DTM, CEV, Facility management, SHV). Aktuálně probíhají další projekty, centrální datové sběrnice (DWH) a projekt nastavení centrálního DMS. Připravuje se (na březen 2024) veřejná zakázka na výběr vhodného CDE pro ŘSD ČR, proběhla již předběžná tržní konzultace s potenciálními dodavateli.
Ing. Petr Laušman poděkoval přítomným za aktivní účast.
Zpracovala: Ing. Radka Knottová