53. jednání týmu č. 3 se konalo 29. května pod patronací Skanska a.s. v Brně, a to prezenčně i on-line.
Po kontrole závěrů z poslední porady oznámil Ing. Petr Svoboda změnu tajemníka týmu. Ing. Pavel Brychta po 23 letech opustil tuto pozici a jeho místo zaujme od příští porady Ing. Karel Kalivoda, Ph.D.
Ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR Ing. Jiří Hlavatý, Ph.D., ve svém vystoupení pohovořil o vývoji svěřeného úseku a dalších předem dojednaných tématech. Tentokrát se věnoval Centrálnímu evidenčnímu systému. Po kyberútoku proběhla opětovná registrace uživatelů do aplikace, je plně funkční automatická registrace, každé pondělí probíhá školení pro nové uživatele, byli osloveni výrobci zásadních materiálů, výrobků a směsí k zahájení registrace a vložení svých produktů. Probíhá schvalování průkazních zkoušek betonových a asfaltových směsí v CES, schvalování typových dokumentací a VTD v CES a propojení s EPD a CEV. Ing. Hlavatý uvedl, že nová verze elektronického laboratorního deníku by měla být zprovozněna již letos. Provedl rovněž detailní analýzu příčin mediálně prezentovaných poruch CBK na dvou úsecích, D48/56 Obchvat Frýdku I. a D48 Bělotín–Rybí. Na závěr svého vystoupení si posteskl nad výstupem NKÚ vrhajícím špatné světlo na realizovanou modernizaci D1, ke kterému zaujalo Sdružení odmítavé stanovisko v tiskové zprávě.
Ing. Vladimír Veselý, tajemník svazu výrobců betonu, se zabýval výrobou cementu v ČR, připomenul základní fáze suchého způsobu výroby cementu se zaměřením na základní hlavní složky současnosti (struska, popílek, vápenec) a jejich spotřebu a dostupnost. Dále se zaměřil na energetickou a environmentálně ekonomickou náročnost výroby cementu v závislosti na použitém palivu. Připomenul mechanismy EU na snižování emisí skleníkových plynů. Seznámil přítomné s kompletním portfoliem vyráběných i připravovaných druhů cementu podle užití s přiřazením k evropským případně národním normám. Detailněji se zabýval obecnou použitelností druhů cementů pro betony podle stupňů vlivu prostředí. V druhé části svého vystoupení se Ing. Veselý zabýval kamenivem do betonu. Přiblížil podmínky použití pro recyklované kamenivo do betonu v ČR včetně dopadu na jeho vlastnosti.
Ing. Svoboda informoval o činnosti Sdružení od poslední porady týmu. Informace jsou uvedeny v jiných částech zpravodaje a na webu Sdružení. Upozornil na 50. výročí EAPA, avizoval Světový silniční kongres a připravované konference Asphalt Pavement v Opatii, Asfaltové vozovky 2023 a Projektování pozemních komunikací. Informoval o dalším vývoji stavebního zákona, zákona o zadávání veřejných zakázek a revizi vyhlášky č. 130/2019 Sb.
Ing. Maria Míková informovala o činnosti technické komise ÚNMZ pro stavební výrobky, jejíž členem se Sdružení pro výstavbu silnic stalo. Komise se nyní zabývá především novelou nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Členové komise měli možnost se podílet na návrhu Rámcové pozice ČR k této novele. Dále se komise věnuje CPR Acquis, která nyní řeší především nové mandáty pro harmonizované normy. Členové mají možnost nominovat experty do pracovních skupin, jejichž výstupy slouží pro tvorbu mandátů pro CEN k tvorbě harmonizovaných norem. Členové komise jsou takto informováni o jednáních pracovních skupiny G7 Rady EU pro technickou harmonizaci.
Ing. Maria Míková informovala o činnosti technické komise ÚNMZ pro stavební výrobky. V CPR Acquis se řeší především nové mandáty pro harmonizované normy. Prozatím byla zahájena činnosti v 5 skupinách – předpjatý beton, konstrukční kovové prvky, výztužná a předpínací ocel, dveře a okna a v horizontální skupině udržitelnost. V letošním roce také má být zahájena činnosti dalších dvou skupin, a to cement a tepelně izolační výrobky. Dále se v komisi řeší novela nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Vždy před jednáním pracovní skupiny G7 Rady EU se svolá v rámci komise ÚNMZ online jednání, na kterém se řeší instrukce představená za ČR. V revizi CPR se například uvažuje o tom, že Prohlášení o vlastnostech a Prohlášení o shodě bude nově jako jeden dokument, řeší se i definice životního cyklu, diskutuje se o možnosti uvádění použitých stavebních výrobků na trh, plánuje se nový systém posuzování a ověřování vlastností 3+, zavádí se pojem harmonizovaná zóna, připravuje se zavedení environmentálních kritérií pro hodnocení veřejných zakázek a další.
Ing. Jiří Šponar (STRABAG a.s.) otevřel choulostivou otázku povinného výkupu výzisků při rekonstrukcích silnic.
Ing. Svoboda upozornil na bezprecedentní situaci týkající se stanovení přechodného období ČSN 73 6121 Stavba vozovek – Hutněné asfaltové vrstvy.
Další jednání týmu pro jakost je plánováno na třetí/čtvrtý kvartál 2023.
Zpracoval: Ing. Pavel Brychta