Ing. Petr Svoboda, jednatel Sdružení pro výstavbu silnic
Vážení čtenáři,
náš obor stále prochází, tak jako další průmyslová odvětví, zatěžkávací zkouškou. Rozpočty staveb zatěžuje enormní zvýšení cen stavebních materiálů a energií. Metodika ke kompenzaci zvýšených nákladů na probíhajících stavbách, na jejímž připomínkování se Sdružení pro výstavbu silnic významně podílelo, pokryje jen velmi malou část nárůstu cen (přičemž by byla možná i použitelná, nebýt několika zbytečných a nelogických okrajových podmínek). O tomto tématu psal v úvodníku č. 2/2022 předseda Sdružení Ing. Petr Laušman a informace k metodice jsou pro členy Sdružení dostupné na www.sdruzeni-silnice.cz. Kromě ceny stavebních materiálů se budeme do budoucna ve stále větší míře potýkat s nedostatkem stavebních materiálů. Důvodů je více, ale převládá environmentální hledisko. Několik let upozorňujeme na fakt, že se nedaří otevírat nová ložiska stavebního kamene. V současné době, při realizaci stávajících dopravních staveb, se stavební firmy dostávají do potíží se zajištěním dodávek potřebného množství kameniva, a to nejen v optimální dojezdové vzdálenosti od místa stavby, ale i ve struktuře jednotlivých frakcí. Jedná se jak o dodávky pro stavby ŘSD ČR, tak další investory dopravních staveb.
Na základě toho byl pod vedením zástupců Těžební unie utvořen pracovní tým z České geologické služby a Sdružení pro výstavbu silnic, jehož cílem bylo vypracovat Studii dostupnosti kameniva pro plánované stavby dálnic a silnic I. třídy. Toto téma bylo již ve zpravodaji prezentováno a budeme se mu věnovat i v budoucnu. S ohledem na výše uvedené byla provedena právní analýza povolovacího procesu s uvedením stručných návrhů, které by mohly vést ke zkrácení procesu schvalování otvírky nových lokalit, resp. odstranily řadu zákonných nelogičností a nepoužitelných ustanovení v důsledku nedůsledně provedených novelizací v minulosti. Otvírka nových ložisek je jedinou možností k dosažení dostatečného množství stavebních surovin pro strategické stavby.
K odolnějším, trvanlivějším a „udržitelným“ vozovkám jistě přispěje i revize několika předpisů, které se nám podařilo dokončit na počátku tohoto roku. Předpisy jsou představeny v tomto čísle zpravodaje a podařilo se nám k nim uskutečnit také co do počtu účastníků dosud nejobsáhlejší školení pod názvem STEPS 14 až 16. Školení měla celkem téměř 1 500 účastníků.
Školení STEPS 14 se týkalo navrhování vozovek a bylo zaměřeno především na inovované TP 170 Navrhování vozovek pozemních komunikací. V posledních letech došlo k revizi návrhových metod pro vozovky v řadě zemí, vzrostl počet těžkých vozidel a došlo ke změnám v rozložení jejich náprav. Zavádí se nové materiály, upřesňují návrhové parametry materiálů stávajících, mění se některé požadavky a zkušební metody vlivem zavedení evropských norem. Podařilo se nám rovněž získat mnoho poznatků mj. v rámci mezinárodního workshopu Pavement design, jehož je Sdružení pro výstavbu silnic spolu se slovinským sdružením ZAS organizátorem. STEPS 14 bylo zaměřeno především na seznámení s novým předpisem jednoduchým způsobem tak, aby byly též pochopeny základní principy, na kterých je navrhování vozovek založeno.
V souvislosti s účinností vyhlášky č. 130/2019 Sb., o kritériích, při jejichž splnění je asfaltová směs vedlejším produktem nebo přestává být odpadem, nabývá na větším významu recyklace na místě. Ta je často jediným možným řešením, jak realizovat rekonstrukci vozovky, která je zatížena v minulosti provedenými úpravami s využitím dehtových pojiv. Mimo jiné i proto bylo domluveno převedení technologií recyklací na místě do ČSN. Větší význam technologie získají i díky obecné platnosti norem a možnosti využití pro stavby v působnosti všech investorů. Původní TP 208 jsou převedeny do ČSN 73 6147 Recyklace konstrukčních vrstev vozovek za studena, TP 209 pak do ČSN 73 6148 Recyklace asfaltových vrstev na místě za horka. TP 210 Užití recyklovaných stavebních demoličních materiálů do pozemních komunikací jsou nyní také revidovány, zůstanou ale v úrovni TP a předpokládáme, že budou mít návaznost i na vznikající vyhlášku MŽP a MPO ke stavebně-demoličním odpadům. Ta není jedinou vyhláškou, jejíž vznik jsme iniciovali. Vyhlášky k definování kritérií „konce odpadu“ by měly vzniknout také pro zeminy, strusky a popílky. Do poloviny roku 2023 by mělo dojít k revizi vyhlášky č. 130/2019 Sb. a TP 150 Údržba a opravy vozovek pozemních komunikací obsahujících dehtová pojiva. Uvedené předpisy byly obsahem školení STEPS 15.
V roce 2018 byla připravena dílčí revize norem na asfaltové směsi s cílem zvýšit možnost přidávat do nových směsí větší množství R-materiálu. S rozsáhlejší revizí ČSN 73 6121 Stavba vozovek – Hutněné asfaltové vrstvy – Provádění a kontrola shody a příloh příslušejících k EN řady 13108 jsme původně chtěli počkat, až budou EN revidovány a harmonizovány. Harmonizace norem je však z důvodu sporů mezi CEN a Evropskou komisí zablokována, rozhodli jsme proto po projednání v týmu pro asfaltové technologie za horka revizi normy provést v roce 2022. Norma bude platná od 1. dubna 2023 a byla přestavena v rámci školení STEPS 16.
Přestože uvedené předpisy nevyřeší všechny problémy s odolností a trvanlivostí našich vozovek, ani nezajistí úplnou oběhovost stavebních materiálů při výstavbě a rekonstrukcích silnic, určitě přispějí k větší efektivitě výstavby a umožní stavebním firmám investice do nových technologií.
Toto číslo zpravodaje je zaměřeno právě na nové předpisy, vzhledem k jejich důležitosti se nám příliš dalších témat do čísla nevešlo. Všem tvůrcům předpisů ještě jednou děkuji za spolupráci.