Zpracoval: Ing. David Matoušek
Dne 11. května 2022 proběhlo na VUT v Brně, Fakultě stavební 54. zasedání týmu č. 7 pro asfaltová pojiva a asfaltové emulze.
Vedoucí týmu, doc. Ing. O. Dašek, Ph.D. přivítal přítomné, zahájil poradu, tajemník týmu Ing. David Matoušek pokračoval kontrolou plnění závěrů z 53. porady. Díky vyvinutému tlaku SVS na předávání informací od ÚNMZ a MPO z pracovní skupiny CPR Acquis k revizi CPR se povedlo rozšířit zrcadlovou pracovní skupinu o zástupce SVS, jednatele Ing. P. Svobodu a zástupce CTN Pragoprojekt, Ing. M. Míkovou. Obdržené dokumenty z této pracovní skupiny jsou pak distribuovány příslušným gestorům pracovních skupin WG a technických komisí TC včetně odborných týmů sdružení, kterých se tato problematika týká.
Informace o činnostech Sdružení za uplynulé období od poslední porady týmu č. 7 přednesl jeho jednatel Ing. P. Svoboda.
Informace z CEN/TC 227/WG 2 podal gestor Ing. J. Valenta. Na posledním jednání se řešila revize specifikační normy pro nátěry EN 12271 a kalové vrstvy EN 12273. Bylo doporučeno nerevidovat dané normy, dokud se nevyřeší CPR, neboť by hrozilo, že normy dostanou nesouhlasné stanovisko od konzultantů HAS z důvodu nesouladu s mandátem M 124. Ve skupině WG 2 jsou aktivní jen 3 členové.
Aktuální činnost CEN/TC 336/WG 1 místo gestora Ing. R. Černého, který se nemohl z pracovních důvodů zúčastnit, přednesl Ing. J. Plitz. Informace jsou dostupné na stránkách CTN Pragoprojekt, a.s. www.pragoprojekt.cz/centrum-technicke-normalizace.
Ing. V. Valentin informoval o pokračující situaci v oblasti soutěží na KAE, kde se předepisují požadavky v rozporu se zkušebními normami, např. zkoušení přilnavosti na kamenivu, na kterém není dle normy možno přilnavost zkoušet, vyžadování nemožných dob skladovatelnosti aj.
Informace z NAT 1 přednesl Ing. J. Plitz. Na posledním jednání dne 5. května 2022 byla řešena hlasování v rámci TC 336 v režimu ENQ (veřejné připomínkování): EN 14769, EN 14770 a EN 14771, PWI (předběžné pracovní položky): EN 12594, EN 12597, EN 12607-1 a EN 1426 a SR (systematické revize): EN 12591, EN 13075-1, EN 13075-2, EN 13303, EN 13587 a EN 16849. Kromě toho bylo provedeno vyhodnocení sběru dat po 2. pololetí 2021 a diskutován další postup ohledně revize ČSN 65 7222-2, kde bylo navrženo a odsouhlaseno stanovisko za NAT 1, které spočívá v odstranění vysokoviskózních typů CRMB V z normy, neboť laboratoře nejsou schopny změřit uvedené parametry CRMB V z důvodu výrazné nehomogenity vzorků. U CRMB N tento problém není tak výrazný a měření se dá s určitými nepřesnostmi provést.
Poté navázal informacemi z NAT 2 jeho vedoucí J. Valenta. Poslední jednání NAT 2 se uskutečnilo 21. února 2022 prostřednictvím aplikace MS Teams. Kromě informací z TC 227/WG 2 zde bylo probíráno také hlasování v rámci SR norem EN 12271, EN 12272-2, EN 12273 a EN 12274-8 s tím, že se bude hlasovat tak, aby normy byly ponechány v platnosti na dalších 5 let. Členové NAT 2 zde byli požádáni o zaslání fotografií poruch nátěrů a kalových vrstev z důvodu připravovaných norem EN 12272-5 (vizuální posouzení poruch – nátěry) a EN 12274-9 (vizuální posouzení poruch – kalové vrstvy). Na jednání byla také otevřena otázka nesouladu mezi položkami uvedenými v ceníku stavebních prací s požadavky norem.
V rámci bodu doplnila Ing. Míková důležité personální změny v oblasti technické normalizace asfaltů a asfaltových pojiv od května 2022. Pozici vedoucího technické normalizační komise pro asfalty a asfaltová pojiva přebírá Ing. V. Valentin, vedoucího NAT 1 Ing. T. Koudelka a gestora v CEN/TC 336 Ing. D. Matoušek. Všichni tito nově zvolení budou spolu samozřejmě spolupracovat, neboť se jedná o propojené oblasti.
Ke sběru dat z funkčních zkoušek Ing. J. Plitz informoval, že již máme za sebou 4 roky sběru dat. Získaná data budou v rámci revize EN 14023 sloužit pro nastavení budoucích funkčních zkoušek. Během sběru dat se však změnily okrajové podmínky zkoušek v revizi EN 14023, které se pak promítly i do okrajových podmínek v rámci tohoto sběru. Na posledním NAT 1 bylo odsouhlaseno dokončit 9. sezonu sběru a tento sběr dat ukončit s tím, že proběhne vyhodnocení jednotlivých zkoušek a nastavení budoucích parametrů z tříd uvedených v budoucí revidované EN 14023, které pak budou vloženy do ČSN 65 7222-1.
V rámci svého bodu seznámila Ing. M. Míková s aktuálním stavem revize normy ČSN 65 7222-2. Na začátku června 2021 rozeslán 3. návrh. K návrhu obdrženy různé názory týkající se CRMB V. Problematika CRMB V byla letos v květnu projednána na NAT 1 s doporučujícím stanoviskem NAT 1, a to odstranit druhy CRMB V z normy, neboť parametry uvedené v normě nelze z důvodu velké nehomogenity v laboratoři změřit a pokud by se v normě nechaly jen ty vlastnosti co se změřit dají, tak by to znamenalo konkurenční výhodu CRMB V oproti pojivům PMB. Vlastnosti by se podle členů NAT 1 pak měly kontrolovat zejména pomocí funkčních zkoušek na směsích, a ne na pojivech v případě použití pojiva CRMB V.
Na poradě se k tomu opět rozběhla velká diskuze. Všichni se shodli, že směsi s CRMB V mají pro určité aplikace smysl kvůli zabránění šíření mikrotrhlin a zlepšení únavy díky vysokému obsahu asfaltového pojiva, avšak je také potřeba mít kontrolní mechanismy pro investory.
V následujícím bodě shrnul Ing. V. Valentin proces revize TKP 26 a TKP 27, kdy se tyto předpisy dokončily v únoru 2021, poté se poslaly ke schválení na MD, odkud se zpátky na ŘSD vrátily v březnu 2022, aby si je ŘSD samo připomínkovalo. Předpisy budou snad již konečně vydány. Informoval také o tvorbě nové metodiky pro údržbové technologie. Návrh předpisu pro provádění údržby pro stavby ŘSD ČR zpracoval Ing. V. Valentin ve spolupráci s Ing. J. Štefíkem. Návrh předpisu obsahuje aplikaci regeneračních postřiků a konzervačních postřiků.
Poté Ing. J. Valenta informoval o nesouladu položek pro emulzní technologie v databázi ceníku stavebních prací RTS s názvoslovnou normou ČSN 73 6100. Vznikl tedy pilotní projekt expertního týmu 5-ti osob s ambicemi tuto databázi aktualizovat. Při aktualizaci položek tým narazil na ještě větší problém, než je terminologie, a to obsah jednotlivých položek. Provedla se tedy kompletní revize terminologie, úprav cen, nadefinování strojů, lidí a materiálů pro jednotlivé položky. Nyní je potřeba, aby se vše kompletně poslalo k připomínkám dalším firmám zabývajícím se emulzními technologiemi.
V rámci různého sdělil Ing. J. Škrabka z ŘSD ČR informace ohledně přilnavosti asfaltu ke kamenivu, která je na ŘSD ČR trápí. Uvedl příklad, kdy si při kontrole zk. typu nechal odebrat kamenivo z obalovny a s asfaltem 50/70 ze zk. typu na něm vyzkoušel ve 3 na sobě nezávislých laboratořích přilnavosti. Oproti zk. typu, kde byla uvedena výborná přilnavost bez jakékoli přilnavostní přísady, vycházela přilnavost (ve všech 3 laboratořích vyšla stejně) nevyhovující. Z tohoto důvodu navrhl požadovat, aby ve směsích se silničním asfaltem 50/70 byla vždy přítomna i přilnavostní přísada, což by mělo být uvedeno v ZTKP. Tento návrh se ovšem nesetkal s velkým pochopením některých členů týmu.