Silnice mosty 2021, 3, 17

Zpracoval: Ing. Petr Svoboda

Dne 28. 6. 2021 se v Praze a s přístupem prostřednictvím videohovoru uskutečnilo 69. jednání týmu pro kamenivo. Jednání zahájila vedoucí týmu Ing. Zuzana Sazimová a přivítala všechny přítomné. Hostitelem jednání byla organizace Metrostav a.s. Společnost, která patří mezi přední české stavební společnosti s dlouholetou historií, krátce představil Ing. Martin Jedlička. Do koncernu skupiny Metrostav patří také společnost BES s.r.o., která provozuje kamenolomy Mladovice a Štileček. 

Ing. Petr Svoboda provedl kontrolu všech úkolů z posledního 68. jednání týmu. Poslední porada byla pouze formou videokonference a hlavním bodem byla problematika hrozícího nedostatku kameniva. Tato záležitost byla předmětem samostatného bodu jednání.

O činnosti Sdružení za poslední období informoval také Ing. Svoboda, který rovněž podal informace  z činnosti Sdružení. Všechny tyto informace jsou dostupné na webu Sdružení a jsou distribuovány pověřeným zástupcům členských organizací s příslušnými přístupovými právy formou pravidelných Informací.

Ing. Jan Čihák ze Správy železnic, s. o., a Ing. Jiří Škrabka z ŘSD ČR informovali o aktuální situaci v investorských organizacích a vývoji nejdůležitějších předpisů, Ing. Čihák podal rovněž pozitivní informaci, že SŽ do budoucna nebude požadovat hodnocení štěrkodrtí výrobkovým certifikátem (tzn. podle § 5 odst. 2 NV 163/2002 Sb.) a budou vydány nové OTP SŽ pro výrobek 0/32. Ing. Škrabka v souvislosti s avizovaným kritickým nedostatkem kameniva a dalších stavebních surovin zmínil plán výstavby dálnic v rozmezí příštích 5 let (2021 – 32,1 km, 2022 – 3,5 km, 2023  – 13,6 km, 2024 – 44,6 km, 2025 – 69,5 km, 2026 – 126,3 km) a opravit by se mělo téměř 580 km komunikací.

Na jednání dále proběhla diskuze k přípravě vyhlášek k nově připravovanému zákonu o stavebních výrobcích. Zástupcům Sdružení v ustanovené pracovní skupině se nelíbil způsob zavádění recyklovaného kameniva do položek k posuzování shody ve vyhlášce, která by měla v budoucnu nahradit nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky. Vzhledem k tomu, že zákon o stavebních výrobcích byl stažen z projednávání v PS Parlamentu ČR, není tvorba vyhlášek nyní aktuální.

Ing. Josef Godány z České geologické služby ve svém on-line vystoupení prezentoval závěry ze studie, kterou pro MPO provádí Česká geologická služba, a shrnul závěry z provedené studie. 

Potřeba kameniva k zabezpečení plánovaných staveb bude podle výstupů studie enormní. Stávající ložiska nejsou schopna všechny plánované projekty pokrýt. Vzhledem k náročnosti získání nového povolení k těžbě je potřeba, aby se surovinová politika stala skutečným bezpodmínečně státním zájmem, a to bez ohledu na zájmy jednotlivých institucí, jako jsou obce, kraje, vlastníci pozemků a různé další úřady. Tak, aby byla zabezpečena surovinová bezpečnost státu, dlouhodobá udržitelnost a rozvoj ve využívání ložisek přírodních zdrojů ČR.

Na základě zkušeností v odborném řízení těžebních lokalit v ČR a v zahraničí, při řešení problematiky týkající se oblasti veškerých schvalovacích procesů v lomech pro těžbu stavebního kamene (např. vyhledávání, průzkum, výzkum, schvalování, projektování, úprava nerostných surovin a rekultivace dotěžených ložisek atd.) Ing. Godány konstatoval, že časová náročnost pro úspěšné povolení ložiska stavební suroviny od jeho vyhledání k těžbě kvalitní suroviny v podmínkách současné legislativy se pohybuje v rozmezí minimálně 10−12 let.

Kritickým ukazatelem v této oblasti, která s tématem zdánlivě příliš nesouvisí, je také problematika budoucího zajištění lidských zdrojů. Velké stavební firmy v ČR začínají pociťovat nedostatek pracovníků na stavbách a v projekčních kancelářích. Za poměrně krátkou dobu dojde k totální absenci odborníků z geologie a těžebního průmyslu, kteří dnes dosáhli věkové hranice mezi 55−65 let. Nedochází k žádné přípravě ani náhradě z řad nastupující generace, kde jasným dokladem tohoto stavu a zájmu je dlouhodobý přetrvávající postoj české veřejnosti k celé oblasti hornictví a dlouhodobý klesající trend zájmu o tyto profese. Stavební firmy posilují spolupráci se školami na středních a vyšších stupních.

Ing. Svoboda poznamenal, že se Sdružení domlouvá na společném postupu s dalším institucemi, především Těžební unií, ŘSD ČR a SPS v ČR k nalezení řešení celé situace. Budou zpracovány náměty k řešení pro MPO a také bude připravena konference, která se bude problematikou surovinové základny zabývat.

Ing. Svoboda dále informoval o obnovení činnosti pracovní skupiny MPO týkající se opětovného použití materiálů ve stavebnictví s tím, že by se komise měla zabývat především betonovým recyklátem (směsným recyklátem) a zeminami. Obnovená pracovní skupina se sešla znovu v roce 2021 a členům týmu byly zaslány parametry pro tvorbu vyhlášky o kritériích pro neodpad či vedlejší produkty pro vybrané odpady ze stavební činnosti. Do pracovní skupiny byly zakomponovány i další subjekty jako např. Těžební unie, která požaduje, aby byly zohledněny i další materiály, jako např. ocelárenské strusky. Sdružení má v pracovní skupině několik zástupců.

Pan Karel Krutil ze společnosti ZKK, s.r.o., podal tradiční podrobnou informaci o stavu evropských norem, jak výrobkových, tak i zkušebních.

Poslední plenární zasedání CEN/TC 154 se uskutečnilo ve dnech 20.–21. října 2020. Bylo na něm konstatováno, že původní návrhy výrobkových norem pro kamenivo prEN 12620, 13043, 13139 a 13242 byly zrušeny a byly vypracovány pracovní návrhy prEN 17555-1 Kamenivo pro stavební účely/stavby – Část 1 – Výrobková norma.

Struktura norem je taková, že část 1 obsahuje charakteristiky kameniva pro použití do betonů, asfaltových směsí, malt a nestmelených a hydraulicky stmelených směsí. S ohledem na zdroje materiálu a výrobní proces tato část zahrnuje přírodní, umělé a recyklované kamenivo a směsi těchto materiálů. Nezahrnuje však přírodní a umělé kamenivo o objemové hmotnosti rovné nebo menší než 2,00 Mg/m3, recyklované kamenivo o objemové hmotnosti menší než 1,50 Mg/m3, kamenivo se jmenovitou horní velikostí větší než 90 mm, kamenivo specifikované v EN 13383-1 a EN 13450, použití kameniva ze znovuzískaných asfaltových směsí jako R-materiál specifikovaný v EN 13108-8. Použití kameniva jako zeminy, použití kameniva v zemních pracích uvedených v EN 16907-2, EN 17555-1, EN 13383-1, EN 13450-1 a EN 13055 jsou připraveny pro CEN Enquiry.

Ing. Jaroslav Havelka popsal situaci, která nastává s ohledem na hodnocení kvality jemných částic štěrkodrtí. Provádí se zkouška ekvivalentu písku a navíc zkouška plasticity, která má často problematické hodnocení především u čedičových hornin. Ing. Havelka navrhl, aby bylo do budoucna zrušeno hodnocení indexem plasticity pro nestmelené směsi.