Zasedání správní rady dne 23. 9. 2020 se uskutečnilo tradičně v hotelu AKADEMIE Naháč v Choceradech a bylo přenášeno online prostřednictvím MS Teams pro ty, kteří se osobně zúčastnit nemohli. Jednání zahájil předseda Sdružení Ing. Petr Čížek, který přivítal přítomné i připojené členy správní rady.
Ing. Petr Svoboda informoval, že zájem vstoupit do Sdružení projevily tři společnosti: BES s.r.o., Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. a POZEMNÍ KOMUNIKACE BOHEMIA, a.s. Všechny tři firmy splnily předpoklady a formální náležitosti, aby se mohly stát řádnými členy Sdružení a byly jednomyslně přijaty.
Ing. Svoboda stručně shrnul uplynulé období činnosti sekretariátu. Činnost pracovních týmů byla utlumena, přes léto se sešly týmy č. 6 až č. 10, případně realizovaly hybridní jednání prostřednictvím MS Teams.
Ing. Čížek informoval, že v návaznosti na dopis, který zaslal ministru dopravy, se uskutečnila dne 24. 6. 2020 schůzka za přítomnosti za Sdružení Ing. Čížka, Ing. Jurky, Ing. Hrnčíře, Ing. Svobody a prezidenta SPS Ing. Nouzy, za Ministerstvo dopravy se zúčastnili ministr K. Havlíček a náměstkyně L. Hlubučková.
Ing. Jurka informoval, že paní náměstkyně je připravena na spolupráci, ale v dohledné době nastoupí na mateřskou dovolenou. Dne 24. 6. 2020 se také uskutečnila tisková konference MD k bezpečnosti silničního provozu. Jedním z bodů bylo představení spotu „Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít“. Roadfest se v září v Plzni nemohl uskutečnit, ale proběhlo republikové Cestářské rodeo s vyloučením veřejnosti, vyhráli pracovníci SÚS Jihomoravského kraje a postoupili do mezinárodní soutěže V4. Ing. Čížek informoval, že společnosti COLAS CZ, a.s. a EUROVIA CS, a.s. vystoupily ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví a upozornil, že se tím činnost SPS v ČR oslabuje. MPO zřídilo ke dni 25. 8. 2020 Koordinační skupinu pro zavádění metody BIM v ČR, do které byl za Sdružení nominován Ing. P. Svoboda s tím, že pokud budou probírány konkrétní technické záležitosti, bude nominován některý z odborníků působících v Technickém redakčním týmu SFDI.
Ing. Radka Knottová informovala, že legislativní tým byl poptán na zkušenosti s uplatňováním „Metodiky COVID“. Z reakcí vyplynulo, že na vyhodnocení je ještě příliš brzy, ale uplatňování ZBV se jeví jako administrativně náročné. Na obdržené podněty přislíbil Ing. Mátl reagovat. Ke znění schválených ZOP Red Book FIDIC pro ŘSD ČR členské organizace nezaslaly zásadní připomínky k projednání. Ing. Knottová dále informovala o vývoji Českého smluvního standardu, který zpracoval JUDr. Lukáš Klee. Svaz podnikatelů ve stavebnictví ustanovil expertní skupinu SPS pro ČSS. Ta se poprvé sešla i za účasti SVS na konci června s tím, že předložený materiál bude jednotlivými členy expertní skupiny připomínkován. Připomínky byly zpracovány a projednány na následujících třech jednáních. Developeři a menší firmy se k standardu staví rezervovaně. Problémem se jeví jeho budoucí uplatňování, standard je nepovinný a záleží tak na krajích, obcích a dalších veřejných investorech, jestli ho budou používat. Měl by ale být použit u pilotních projektů na BIM.
Generální ředitel ŘSD ČR Ing. Radek Mátl zmínil, že epidemiologická situace se nevyvíjí dobře a věří, že se nepromítne do staveb, protože finančních prostředků je v současné době hodně. Usnesení vlády ČR č. 438 k minimalizaci dopadů pandemie COVID-19 platí, ŘSD ČR dostává ze strany dodavatelů vyčíslení nároků, bylo by dobré zvládnout co největší objem ještě v letošním roce. Dále se Ing. Mátl ve své prezentaci věnoval čerpání rozpočtu a přípravě staveb. Letošní rok je v objemu finančních prostředků rekordní. Hodně pomůže liniový zákon, který byl schválen na jednání Poslanecké sněmovny v „polské variantě“, tzn., že se stavebním povolením jsou získány pozemky k realizaci stavby, za použití mezitímního rozhodnutí. Projekty OPD 2014–2020 jsou také čerpány, mimo síť TEN-T pomaleji než na síti TEN-T. V další části Ing. Mátl prezentoval stavby, u kterých budou zahájeny soutěže na zhotovitele v roce 2020 a stavby, u kterých proběhnou výběrová řízení na zhotovitele projektové dokumentace. Pilotní projekty hodnocení na kvalitu probíhají, dále se bude ŘSD ČR zaměřovat na rozvoj projektů v případě zadání dle Žluté knihy FIDIC. Ing. Mátl seznámil i se stavem pilotních projektů BIM a navazujícími kroky v procesu implementace BIM. Některé pilotní projekty jsou zadané generálním ředitelstvím ŘSD ČR, další zadávají jednotlivé správy a závody. Na závěr Ing. Mátl upozornil na výjimky z chráněných druhů dle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, které umožňují nekonečně dlouhé procesy správního řízení s možností přezkumu zneužívané odpůrci staveb pro jejich blokaci a oddálení.
K transformaci ŘSD ČR Ing. Mátl uvedl, že nejspíš vznikne státní organizace, snahou je, aby se to stihlo ještě v tomto volebním období. Je připraven věcný záměr a paragrafové znění zákona. Bude projednáno s dalšími ministerstvy a cestou vládního návrhu předloženo do Poslanecké sněmovny v březnu příštího roku.
Informace o činnosti vybraných týmů Sdružení přednesli za tým č. 6 pro asfaltové technologie za horka tajemník týmu Ing. Milan Slavíček, za tým č. 8 pro cementobetonový kryt a podkladní vrstvy jeho vedoucí Ing. Petr Škoda a o činnosti týmu č. 10 pro ŽP informoval vedoucí týmu Ing. Jan Valentin, Ph.D.
Ing. P. Svoboda informoval o kampani „Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít“. Členské organizace Sdružení a BESIP spustily začátkem července 2020 mediální kampaň, která chce upozornit řidiče na ohleduplnost k silničářům, kteří pracují na stavbách, a také k pracovníkům údržby. TV spot kampaně byl vysílán od července do října. Souběžně byly vysílány také rádiové spoty. Od začátku srpna běží také online spot, který je doplněn o statistiky týkající se nehod v uzavírkách a loga těch členských organizací, které kampaň podpořily. Kampaň v různých formách oslovila více než polovinu obyvatel ČR.
Ing. P. Svoboda informoval o vzdělávacích akcích. Silniční konference se vzhledem k epidemiologické situaci v Olomouci v říjnovém termínu konat nebude. Konference Podkladní vrstvy a podloží vozovek se uskuteční dne 25. 11. 2020 v Brně. Vzhledem k nejisté situaci se připravuje hybridní forma akce. Školení STEPS se zatím nepřipravuje, bude rozhodnuto později. Silniční akademie se uskuteční podle možností, nejspíše v online režimu. Roadfest plánovaný na 5. 9. 2020 byl těsně před konáním vhledem k epidemiologické situaci zrušen.
Ředitel Odboru strategie MD Ing. Luděk Sosna, Ph.D., zastupující náměstkyni pro řízení Sekce ekonomické a infrastrukturní Ing. Hlubučkovou, se připojil prostřednictvím MS Teams. Informoval o rozpočtu SFDI na rok 2021, který je vyrovnaný ve výši téměř 129 mld. Kč. Objevila se nová položka RRF ve výši 15 mld. Kč, což je Fond obnovy, nový nástroj Evropské komise, který byl přidán v souvislosti s řešením postcovidové krize a ministerstva se snaží nadefinovat zacílení RRF. Výhled na roky 2022 a 2023 je s otazníkem, je velký rozdíl mezi poptávkou ze strany investorů a reálnými predikovanými příjmy ze strany Ministerstva financí. V oblasti přípravy staveb se rovněž nepředpokládají propady, zařazování nových titulů se ale nepředpokládá. Finanční prostředky ze stávajícího OPD 2014–2020 se vyčerpají bez problémů, čerpání OPD na roky 2021–2027 se připravuje.
Ředitel SFDI Ing. Zbyněk Hořelica informoval o čerpání rozpočtu za rok 2020. Na financování silnic II. a III. třídy bylo poskytnuto 4 mld. Kč z rozpočtu SFDI, 2 mld. Kč prostřednictvím programu IROP a z důvodu povodní 250 mil. Kč. Rozpočet na rok 2021 je vyrovnaný ve výši 128,7 mld. Kč, z toho národní zdroje 91,7 mld. Kč, EU zdroje 22 mld. Kč a RRF 15 mld. Kč. Větší část finančních prostředků je určena na investice, ve výši 83 mld. Kč, na údržbu a opravy je plánováno 45,7 mld. Kč. Příjmy SFDI (sestavené z daní, dálničních kuponů a mýta) jsou ve výši 30,7 mld. Kč, zbylá část je z dotací ze státního rozpočtu (přes 61 mld. Kč) a z evropských fondů (téměř 37 mld. Kč). Výdaje dle příjemců jsou následující: ŘSD ČR ve výši 61,587 mld. Kč, SŽ 53,662 mld. Kč, ŘVC 1,522 mld. Kč a ostatní příjemci 11,906 mld. Kč.
Ing. Hořelica také informoval, že po jednání Technického redakčního týmu dne 7. 10. 2020 budou výstupy z pilotních projektů ŘSD ČR a SŽ zapracovány do metodik. Uskutečnila se aktualizace předpisů pro datový standard (stupeň DUR, DSP a PDPS). Zpracovává se aktualizace Metodiky pro ověřování a kvantifikaci finančních nároků uplatněných ze smluvních závazkových vztahů. Předseda NK Ing. Petr Laušman přednesl doplněný návrh usnesení a usnesení bylo jednomyslně schváleno. Předseda Sdružení poděkoval hostům i členům SR za aktivní účast a sekretariátu za dobrou přípravu zasedání.
Zpracovala: Ing. Radka Knottová