Jednání se uskutečnilo ve dnech 16.–17. 4. 2019. Jednání zahájila vedoucí týmu Ing. Z. Sazimová.
Ing. Svoboda provedl kontrolu všech úkolů z posledního 65. jednání týmu. Vzhledem k tomu, že zákon o stavebních výrobcích je momentálně v notifikačním procesu a není úplně jasné, jak tento proces dopadne, nebyl zván na jednání týmu pro kamenivo žádný zástupce MPO. Vzhledem k tomu, že došlo k zablokování harmonizovaných norem na evropské úrovni, byl na jednání týmu č. 3 pro jakost pozván jeden z konzultantů HAS. Jejich úkolem je posuzovat naplnění příslušného mandátu, kte
norem. Přednáška Ing. Hadravy, ve které jsou vysvětleny důvody zablokování norem, je dostupná členů Sdružení na www.sdruzeni-silnice.cz.
Karel Krutil (Zkušebna kamene a kameniva s.r.o. v Hořicích) podal informace o vývoji a stavu výrobkových norem na kamenivo. Vzhledem k tomu, že bylo schválení norem zablokováno, nevyjadřoval se K. Krutil k harmonizovaným výrobkovým normám. Bude nezbytné další CEN Enquiry, přestože je naplánováno na rok 2019, může celý proces trvat další roky.
Ing. Pavla Nekulová přednesla závěry výzkumného úkolu Použití směsí kameniva s různou odolností proti ohlazení do obrusných vrstev za účelem dosažení dlouhodobě vyhovujících protismykových vlastností povrchu vozovky, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a ekonomického využití přírodních zdrojů, který za VUT v Brně realizovala ve spolupráci se společností EUROVIA CS, a.s., a Měření PVV – Leoš Nekula.
Cílem řešení projektu je navrhnout a ověřit směsi kameniva o různé odolnosti proti ohlazení pro obrusné asfaltové vrstvy, a tím zvýšit kvalitu a životnost protismykových vlastností povrchu vozovek i v oblastech, kde není dostupné kamenivo odolné vůči ohlazení.
Dále se Ing. Nekulová vyjadřovala ke zkušebnímu postupu ke zjištění součinitele tření po ohlazení (EEN 12697-49). Účastníci worshopu BAST, který se konal v listopadu 2018, se shodli na tom, že zkouška má smysl, ale je třeba odstranit nejasnosti ve zkušebním postupu.
Ing. Jan Čihák představil novelizaci OTP Kamenivo pro kolejové lože, výhled stavebních investic SŽDC, legislativní podmínky ověřování kvality a zpřístupnění dokumentů SŽDC.
Ing. Čihák představil předpokládané změny. Zkoušky sypné hmotnosti se předpokládají pouze v rámci opakovaných zkoušek typu (1 x 2 roky). Zvažována je možnost posuzování pevnostních vlastností kameniva podle metodiky ÖBB (přepočet hodnot Los Angeles, Drtitelnosti v rázu a micro-Deval).
Využitelnost recyklovaného kameniva 30 % ve frakci 32/63, zaoblenost BI ≤20 ve spodní vrstvě kolejového lože až do 200 km/h.
SŽDC má velké cíle v oblasti investic. Předpokládá se dokončení modernizace železničních koridorů, uzlů a tratí sítě TEN–T, odstranění úzkých hrdel a modernizace pro příměstskou dopravu.
Ing. Dušan Dokoupil z MPO představil záměry v oblasti surovinové politiky. Upozornil na fakt, že zásoby se ztenčují, a je proto velice důležité maximálně efektivně vydobýt otevřené lomy. Rozšíření dobývacího prostoru nebo otevření nové lokality je velice obtížné. Mělo by se tak dít alespoň v případech, kdy dojde k uzavření lomu jako náhrada. Ing. Dokoupil citoval ze surovinové politiky MPO, kde se píše, že pro zachování kontinuity ročního objemu produkce stavebních surovin je potřeba zachovat vyváženost počtu využívaných ložisek, a tudíž po ukončení postupně vytvořit územní předpoklady pro otvírku nových ložisek náhradou za postupně dotěžené lokality.
RNDr. Pavel Rajman (MŽP) poukázal na důležitost dialogu s obcemi, jejichž souhlas s rozšířením dobývacích prostor je velice důležitý. Je nutné ovšem začít se všemi přípravnými pracemi co nejdříve a pokusit se o otevření i nových lokalit.
Ing. P. Fučík upozornil, že je nutné aktualizovat prognózy a stále více na hrozící nedostatek kameniva upozorňovat i prostřednictvím médií.
Ing. Josef Godány z České geologické služby vysvětlil úlohu ČGS, která je zřízená pro výkon státní geologické služby. Od roku 2002 tak zpracovává regionální/krajské surovinové politiky a jejich aktualizace. ČGS rovněž zpracovala pasportizaci lomů přírodního kameniva na území ČR. Podle Ing. Godányho těžíme momentálně 177 z 321 výhradních ložisek a z celkových 223 ložisek nevyhrazeného nerostu pak 52, přičemž poměrně významnou část ložisek lze zařadit mezi ložiska s nízkými zásobami. Zahajovat těžbu na nových ložiskách stavebního kamene je podle Ing. Godányho komplikované a momentálně prakticky vyloučeno.
Informaci k možnému využití odprašků podal Mgr. Miloš Faltus z Přírodovědné fakulty UK. Představil projekt, který se zabývá možnostmi využití lomových odprašků a dalších jemnozrnných materiálů vznikajících při těžbě a zpracování kameniva a kamene. Zdůraznil, že problémy s využitím těchto materiálů nejsou jenom v ČR. Z velké části končí na skládkách nebo jsou jimi zaváženy staré části lomu. Jsou tak považovány za obtížně využitelné vedlejší produkty nebo odpady. Převažují kyselé materiály. Přičemž se jedná o materiály, do kterých bylo vloženo značné množství energie. Mgr. Faltus nastínil možnosti využití těchto materiálů jako mikroplniv pro stavební hmoty.